Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Anketa: Jsme obětí kartelu velkých bank?

26.05.2005 13:53
Autor: 

ÚOHS zahájil správní řízení s třemi největšími českými bankami, Českou spořitelnou, ČSOB a Komerční bankou. Úřad banky viní z vytvoření kartelu v oblasti poplatků. Banky se brání a obvinění popírají. Ředitel České spořitelny dokonce uvedl, že vyšetřování antimonopolního úřadu poškozuje celý bankovní sektor a pověst České republiky v zahraničí (více ZDE). Také Zdeněk Tůma, šéf ČNB, tedy instituce, která nad bankami provádí dohled, se podivoval nad vyšetřováním a řekl, že v českém bankovním sektoru podle centrální banky panuje dostatečná konkurence (více ZDE).

Od začátku řízení ÚOHS se v tisku objevují různé studie. Podle některých jsou poplatky v českých bankách vysoké, výrazně vyšší než v Evropské unii. České banky údajně na klientech vydělávají dvakrát více než banky v západní Evropě. Naproti tomu ředitel ČS upozorňuje na studii World Banking Report 2005, podle které jsou poplatky v ČR nízké, při přepočtu na HDP dokonce za Českou republikou skončilo jen Polsko a Čína. Češi v průměru za rok na poplatcích zaplatí 2000 Kč, světový průměr je 2300 Kč.

V České republice se začínají registrovat nové banky. U ČNB se podle některých zpráv zaregistrovalo skoro 80 zahraničních bank. I kdýž většina těchto bank dosud neotevřela svou pobočku a dosud žádná nezačala nabízet své produkty nebo služby, to indikuje, že zájem cizích bank o poskytování služeb na našem území existuje. Lze tudíž předpokládat, že se u některých služeb a produktů v budoucnosti konkurence zvýší. Pravděpodobně ale nelze čekat, že by se velký počet zahraničních bank v ČR soustředil na poskytování plného spektra běžných bankovních aktivit, jakými je třeba vedení účtů, především z důvodu nákladů spojených s otevřením celorepublikové sítě poboček. Spektrum služeb by se pro spotřebitele mělo rozšířit, ale vedoucí role "velké trojky" ČSOB, KB a ČS u služeb jako je vedení účtů pravděpodobně nebude v blízké budoucnosti ohrožena.

Platit poplatky v bankách či kdekoli jinde samozřejmě nechce nikdo, proto samotné zahájení šetření ÚOHS vyvolalo velký ohlas. Není ale obviňování bank vedeno spíše pocity než racionálním úvahou? Jsou bankovní poplatky výsledkem malého trhu, nedostatečné konkurence, nebo se za nimi skrývají nezákonné dohody? Zajímá nás Váš názor. Citíte se obětí kartelu velkých bank?

Hlasování a diskuse o tematu probíhá ZDE


Váš názor
  • Muj pripad
    25.05.2005 17:39

    Muj iracionalni pocit je, ze za ty penize co me stoji ucet nedostavam adekvatni sluzby. Bud zlepsit sluzby nebo zlevnit poplatky. A moje racionalni ja, rika, ze za svuj nemecky ucet neplatim nic pokud tam mam zustatek cca 60 000 Kc. Sluzby vedeni uctu, internetbanking, phonebanking, neomezeny pocet transakci, EC karta.... vse je v cene, tedy zadarmo. Cesky ucet mi pri vyuzivani zhruba stejnych sluzeb stoji neco pres 100 Kc mesicne. Kvalita sluzeb je nesrovnatelne horsi. V tomto pripade se vzacne shoduje moje racionalni i iracionalni ja:)
    Jan
    • Můj případ
      26.05.2005 11:28

      Otázka tentokrát není, zda jsou poplatky vysoké nebo nízké. Otázka zní, zda tady máme nebo nemáme kartel. O poplatcích (cenách automobilů, domů, rohlíků i holiče či práce mechanika v autoservisu) se dá pochopitelně dlouze diskutovat, klientům se budou zdát vysoké, bankám příliš nízké. Pokud tady kartel není, je vše OK. Zákon nabídka a poptávky, do kterého není radno zasahovat, jak se shodnu asi s většinou čtenářů na Patrii. Pokud zde kartel je, je to jiná situace. K (zbytečné) diskusi o poplatcích moje osobní zkušenost: využívám aktivně investičnch služeb českých bank a zde mohu naopak prohlásit, že např. vstupní poplatky u fondů jsou v ČR směšně nízké ve srovnání s poplatky u bank v EU.
      Martin
Aktuální komentáře
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů
14:36Komentář analytika: Objednávky ASML prudce klesají, avšak výhled zůstává nezměněn  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data