Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Anketa: Jsme obětí kartelu velkých bank?

26.5.2005 13:53
Autor: 

ÚOHS zahájil správní řízení s třemi největšími českými bankami, Českou spořitelnou, ČSOB a Komerční bankou. Úřad banky viní z vytvoření kartelu v oblasti poplatků. Banky se brání a obvinění popírají. Ředitel České spořitelny dokonce uvedl, že vyšetřování antimonopolního úřadu poškozuje celý bankovní sektor a pověst České republiky v zahraničí (více ZDE). Také Zdeněk Tůma, šéf ČNB, tedy instituce, která nad bankami provádí dohled, se podivoval nad vyšetřováním a řekl, že v českém bankovním sektoru podle centrální banky panuje dostatečná konkurence (více ZDE).

Od začátku řízení ÚOHS se v tisku objevují různé studie. Podle některých jsou poplatky v českých bankách vysoké, výrazně vyšší než v Evropské unii. České banky údajně na klientech vydělávají dvakrát více než banky v západní Evropě. Naproti tomu ředitel ČS upozorňuje na studii World Banking Report 2005, podle které jsou poplatky v ČR nízké, při přepočtu na HDP dokonce za Českou republikou skončilo jen Polsko a Čína. Češi v průměru za rok na poplatcích zaplatí 2000 Kč, světový průměr je 2300 Kč.

V České republice se začínají registrovat nové banky. U ČNB se podle některých zpráv zaregistrovalo skoro 80 zahraničních bank. I kdýž většina těchto bank dosud neotevřela svou pobočku a dosud žádná nezačala nabízet své produkty nebo služby, to indikuje, že zájem cizích bank o poskytování služeb na našem území existuje. Lze tudíž předpokládat, že se u některých služeb a produktů v budoucnosti konkurence zvýší. Pravděpodobně ale nelze čekat, že by se velký počet zahraničních bank v ČR soustředil na poskytování plného spektra běžných bankovních aktivit, jakými je třeba vedení účtů, především z důvodu nákladů spojených s otevřením celorepublikové sítě poboček. Spektrum služeb by se pro spotřebitele mělo rozšířit, ale vedoucí role "velké trojky" ČSOB, KB a ČS u služeb jako je vedení účtů pravděpodobně nebude v blízké budoucnosti ohrožena.

Platit poplatky v bankách či kdekoli jinde samozřejmě nechce nikdo, proto samotné zahájení šetření ÚOHS vyvolalo velký ohlas. Není ale obviňování bank vedeno spíše pocity než racionálním úvahou? Jsou bankovní poplatky výsledkem malého trhu, nedostatečné konkurence, nebo se za nimi skrývají nezákonné dohody? Zajímá nás Váš názor. Citíte se obětí kartelu velkých bank?

Hlasování a diskuse o tematu probíhá ZDE


Váš názor
 • Muj pripad
  25.5.2005 17:39

  Muj iracionalni pocit je, ze za ty penize co me stoji ucet nedostavam adekvatni sluzby. Bud zlepsit sluzby nebo zlevnit poplatky. A moje racionalni ja, rika, ze za svuj nemecky ucet neplatim nic pokud tam mam zustatek cca 60 000 Kc. Sluzby vedeni uctu, internetbanking, phonebanking, neomezeny pocet transakci, EC karta.... vse je v cene, tedy zadarmo. Cesky ucet mi pri vyuzivani zhruba stejnych sluzeb stoji neco pres 100 Kc mesicne. Kvalita sluzeb je nesrovnatelne horsi. V tomto pripade se vzacne shoduje moje racionalni i iracionalni ja:)
  Jan
  • Můj případ
   26.5.2005 11:28

   Otázka tentokrát není, zda jsou poplatky vysoké nebo nízké. Otázka zní, zda tady máme nebo nemáme kartel. O poplatcích (cenách automobilů, domů, rohlíků i holiče či práce mechanika v autoservisu) se dá pochopitelně dlouze diskutovat, klientům se budou zdát vysoké, bankám příliš nízké. Pokud tady kartel není, je vše OK. Zákon nabídka a poptávky, do kterého není radno zasahovat, jak se shodnu asi s většinou čtenářů na Patrii. Pokud zde kartel je, je to jiná situace. K (zbytečné) diskusi o poplatcích moje osobní zkušenost: využívám aktivně investičnch služeb českých bank a zde mohu naopak prohlásit, že např. vstupní poplatky u fondů jsou v ČR směšně nízké ve srovnání s poplatky u bank v EU.
   Martin
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data