Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
O kráse finanční žurnalistiky...

O kráse finanční žurnalistiky...

23.5.2005 13:03
Autor: Petr Žabža, Patria Finance

„Jakmile se jakákoliv kauza dostane do rukou novinářům, reálná fakta jsou navždy ztracena. Dokonce i těm, jež jsou v uvedené kauze účastníky.“ – Norman Mailer

Žijí v rychlém světě. To, co dělají, je extrémně riskantní. Jejich platy jsou nechutně nadhodnocené, nemají žádné skrupule a jejich vliv na trhy je zcela v nepoměru k jejich skutečnému počtu. Jsou svižní, jejich horizont je děsivě krátkodobý a nepodléhají žádné kontrole. Ano – jde o žurnalisty pokrývající segment hedge-fondů.

Počet spekulativních článků týkajících se hedge-fondů roste téměř geometrickou řadou. Ještě vcelku nedávno se jednalo o doménu sofistikovaných autorů, nyní se uvedená tématika stává denním chlebíčkem v mnoha více či méně finančních periodikách. Někteří komentátoři vyjadřují názor, že uvedená „informační exploze“ zcela nevyhnutelně povede k chybným interpretacím příp. k problémům.

Novináři zabývající se hedge-fondy nyní mohou aplikovat a také aplikují poměrně široké spektrum naučených frází. Tato taktika se v minulosti rozhodně vyplatila – růst počtu článků a komentářů týkajících se hedge-fondů dosáhl od roku 2000 +153 %, počet článků na téma konvenčních typů aktiv naopak propadl o 78 %. Skoro by se chtělo říci, že příliv zájmu novinářů do tohoto hájemství připomíná zlatou horečku.

Poslední vlna volatility investorského sentimentu ve vztahu k hedge-fondům má zcela nepochybně základ v množství velmi alarmujících článků. Význam těchto komentářů a jejich dopad na trhy však zcela evidentně přesahuje počty novinářů na toto téma píšících – kromě jiného i proto, že používají hyperbolu a uměle tak nafukují význam přenášené informace. V New York Times se před několika dny objevil nadpis „Apocalyptic death march of blood-letting horror“ – věřte nebo ne, daný článek pojednával o poklesu indexu HFR Market Neutral Index o 0,03 % za poslední měsíc.

Největší uživatelé pochybných žurnalistických praktik ve vztahu k hedge-fondům jsou BusinessWeek, Forbes, the New York Times a the New York Post. Téma hedge-fondů jim v tomto okamžiku zabírá 80 % plochy určené ke komentářům, není však asi daleko doba kdy tento poměr dosáhne 100 %.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • Váš názor byl zrušen
  27.5.2005 13:42

  Váš názor byl zrušen z důvodu použití osobních invektiv vůči autorovi příspěvku. Prosíme uživatele o korektní a věcné příspěvky. Pokud máte dojem, že jsme Vás tímto poškodili, napište nám na info@patria.cz
 • ještě by to chtělo uvést zdroj .... :)
  26.5.2005 15:55

  http://moneyfactory.blogspot.com/2005/05/publish-and-be-damned-ii.html
  MD
 • Sebereflexe
  23.5.2005 13:16

  Kdyby Patria měla dostatek sebereflexe, jistě by se v tomto komentáři sama poznala. Apokalypsa Unipetrolu predikovaná od 60 korun za akcii je jeden z "masterpieces" publikační činnosti "expertů" Patria. A ještě by chtěli takové žvásty pos honosným titulkem VIP prodávat.
  jiri
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  1:30JP - CPI, y/y
  14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
  14:30USA - HDP, q/q a
  16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university