Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Triviální exegeze programových prohlášení posledních tří vlád (opak.)

19.5.2005 12:44
Autor: David Marek

Na úvod je asi vhodné poznamenat, že čtení a analýza programových prohlášení je ze všeho nejvíce plýtváním času. Toto pravidelné slohové cvičení bývá napsáno tak umně, že si každý najde svá pro i proti. Proto jsme se pokusili podívat na mnohastránkové elaboráty vládních poradců trochu jinak. Metrem pro srovnání programových prohlášení je četnost výskytu vybraných klíčových slov. Než Váš zrak zamíří k tabulce s výsledky, chtěli bychom čtenáře upozornit, že se jedná o čistě akademické cvičení. Programová prohlášení vlád Vladimíra Špidly, Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka byla zvolena prostě proto, že se jedná o vlády existující od posledních voleb do Poslanecké sněmovny a vlády sestavené stejnou koalicí politických stran. V případě zájmu lze toto triviální srovnání rozšířit o předchozí vlády, případně další parametry lingvistické analýzy.

Tab. 1: Četnost vybraných slov v programových prohlášeních

Pořadí vybraných termínů bylo zvoleno podle relativní četnosti v programovém prohlášení první z vlád v tomto volebním období.

Hitem všech tří programových prohlášení je slovo „sociální“ a slova příbuzná. Relativní četnost těchto slov zůstává zhruba stejně vysoká. V případě prohlášení vlád Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka se ovšem největší pozornosti dostalo slovům „věda“, „školství“ a „výzkum“. Do centra pozornosti se posunulo zdravotnictví, soudě podle relativní četnosti. V případě programového prohlášení vlády Jiřího Paroubka je patrný vliv práce vicepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna na kultivaci podnikatelského prostředí. Výskyt slov s kořenem „podnik“ se díky tomu výrazně zvýšil. Podobnou práci odvedla příprava strategie hospodářského růstu z dílny téhož vicepremiéra v případě četnosti slovních spojení „hospodářský růst“ a „ekonomický růst“.

Soudě podle četnosti slov „reforma“, „rozpočet“ a „veřejné finance“ neměli bychom se dočkat průlomu v reformování fiskální politiky.

Zajímavé je, že popelkou stále zůstává trh práce, jak lze usuzovat z relativní četnosti výskytu slova „nezaměstnanost“.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data