Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF: Česká republika je nejkonkurenceschopnější zemí Visegrádské čtyřky

MF: Česká republika je nejkonkurenceschopnější zemí Visegrádské čtyřky

18.5.2005 8:43
Autor: 

Následuje tisková zpráva MF
Mezinárodní srovnání konkurenceschopnosti 2005: Česká republika zaznamenala v mezinárodním srovnání konkurenceschopnosti významný posun. Nachází se nyní na 36. místě (oproti předešlému roku si polepšila o 7 míst) a mezi deseti novými členy EU se umístila na místě druhém (po Estonsku [26]). Vedle Maďarska [37], Slovenska [40], Slovinska [52], nebo Polska [57] za sebou nechala i země původní evropské 15 jako Španělsko [38], Portugalsko [45], nebo Řecko [50].

Index konkurenceschopnosti se neomezuje pouze na hrubý domácí produkt a produktivitu, ale bere v potaz i politické, sociální a kulturní souvislosti daného prostředí. Do výpočtu indexu vstupuje více než 300 kritérií včetně názorů podnikatelské a akademické veřejnosti. Základní rozdělení kritérií je následující:

* Ekonomický výkon (77 kritérií; jako je například hospodářský růst, zahraniční obchod, investice, zaměstnanost a inflace),

* Efektivnost vlády (73 kritérií měřících to, jak jsou vládní politiky nápomocny konkurenceschopnosti v dané zemi; jde hlavně o veřejné finance, fiskální politiku, institucionální a legislativní rámec podnikání),

* Podnikatelská efektivnost (69 kritérií soustředících se hlavně na produktivitu, trh práce a schopnost inovace podnikatelské veřejnosti), a konečně

* Infrastruktura (95 kritérií sledujících do jaké míry technologické, vědecké a lidské zdroje splňují potřeby podnikání; spadají sem rovněž kritéria jako je zdravotní stav a vzdělání obyvatelstva).

Výsledný index je tak kombinací tzv. "tvrdých dat", popisujících skutečný stav a "dotazníkových dat" vypovídajících o tom, jak je daná ekonomika vnímána.

Výroční kniha konkurenceschopnosti švýcarského institutu IMD je světově uznávanou zprávou o konkurenceschopnosti jednotlivých států a je publikována nepřetržitě od roku 1989.

Pořadí prvních 60 ekonomik světa ukazuje následující tabulka:


Váš názor
 • Našli milí rádcové!
  18.5.2005 10:27

  Ale byla to dřina najít nějaké pozitivní hodnocení. Holt museli probádat i šuplíky vědců, kteří si pletou stát s regionem či městem a u Czech republik museli umazat původní Wenceslaw square.
  karel
  • To nezvěřejnili rádcové ale Švýcaři
   18.5.2005 13:30

   nejdříve tenhle článek vyšel minulý týden v MF-Dnes. Chybělo tam ale kompletní pořadí. Takže Patria to alespoň zveřejnila celé. A docela by mě zajímalo, zda ekonomika Německa zahrnuje i ekonomiku Bavorska, nebo zda je to v počítáno zvlášť. To samé platí o Skotsku a Británii. No kdybych byl ironický, pak bych mohl tvrdit, že Česko vlasně není 36. ale po vymazání regionálních ekonomik dokonce 31.
   Čtenář
 • Bavorsko je 18.?
  18.5.2005 9:38

  Teda ta tabulka zemí mě docela šokovala. 18.Bavorsko, 27.Katalánsko, 33.Ile-de-France, 34.Rhone-Alps, 35.Skotsko. Odkdy jsou tyto regiony samostatnými státy? A proč je tam i Sao Paulo, Lombardie a Maharaštra? To tam už mohli dát třeba samostatnou Prahu nebo Tyrolsko.
  Mirek Šejna
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů