Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

17.5.2005 12:59
Autor: 

Slovensko
Aktivita na slovenskom dlhopisovom trhu bola opäť nízka. Výnosy klesali iba na dlhom konci krivky a to približne o 3-5 bps, keď sledovali vývoj na európskych trhoch. Krátky koniec krivky zostal takmer nezmenený. Zverejnené čísla nemali na výnosy žiaden vplyv. V pondelok sa konala aukcia SLOVGB 4,8 %/2009. Celkový dopyt dosiahol pomerne vysokých 13,64 mld. Sk. ARDAL využil priaznivú situáciu trhu a požičal si peniaze za historicky najnižšie náklady. Akceptoval 7,86 mld. Sk pri priemernom výnose 2,924 %, ktorý je takmer o 15 bps nižší v porovnaní s predchádzajúcim tendrom vo februári. Po aukciu sa výnosy na sekundárnom trhu prakticky nezmenili.

Výrazne zmeny v charaktere obchodovania neočakávame ani v tomto týždni. Krátky koniec krivky bude zrejme naďalej stagnovať. Akékoľvek úvahy o možnom znížení sadzieb sú nateraz potlačené vzhľadom na vývoj na devízovom trhu. Dlhý koniec by mal kopírovať vývoj na európskych trhoch.

Polsko
Výnosy polských dluhopisů byly v uplynulém týdnu kvůli absenci čerstvých makroekonomických dat stabilní. Trh v pondělí otevíral na hodnotách 5,34%, 5,46% a 5,48% pro dvou, pěti a desetiletý dluhopis. Pondělní prohlášení členky výboru pro měnovou politiku Haliny Wasilewské- Trenknerové, která vidí jen minimální šance pro další snížení úrokových sazeb, zůstalo bez reakce trhu. Ve středu a ve čtvrtek se situace na polském trhu ubírala zcela opačným směrem než na vyspělých evropských trzích, tzn. že výnosy ve středu rostly a ve čtvrtek klesaly.

Čtvrteční prohlášení D. Filara, že úrokové sazby jsou na optimální úrovni, a stejně tak páteční vystoupení člena výboru M. Pietrowicze, který naopak nevyloučil květnové snížení sazeb o 25 bps, neměla na trh žádný dopad. V pátek byla aktivita na trhu minimální, trh tak zavíral na hodnotách 5,32%, 5,40% a 5,39% pro dvou, pěti a desetiletý dluhopis. Tento týden bude podle našeho názoru pro dluhopisy příznivý, jejich ceny by měly růst v důsledku méně příznivých makroekonomických dat. Očekáváme, že růst mezd i průmyslové výroby bude pod tržním odhadem. Zvýší se tak pravděpodobnost snížení úrokových sazeb.

Maďarsko
Výnosová křivka doznala v posledních dnech jen minimálních změn. Nejvýznamnější událostí minulého týdne byla nepochybně velmi úspěšná aukce pěti a desetiletého vládního dluhopisu. Výrazná poptávka po desetiletém dluhopisu přiměla agenturu AKK prodat dluhopisů o 5 mld. HUF, než s čím počítal původní plán. úspěch aukce se tentokrát projevil na sekundárním trhu, kde poté výnosy mírně klesly.

Tento týden bude ve znamení příprav na zasedání bankovní rady MNB a publikování pravidelné čtvrtletní inflační zprávy. FRA sazby indikují, že trh je momentálně rozpolcen v názoru zdal MNB sníží sazby o dalších 25 bazických bodů či je ponechá nezměněny. Pokud jde o názory přicházející z MNB, ty vyznívají spíše variantu snižování sazeb. Na druhou stranu slabší forint hovoří spíše pro scénář ponechání základní úrokové sazby na současných 7.50 %. Domníváme se, že to bude devizový trh, který rozhodne změně sazeb. Zůstane-li před pondělním zasedáním MNB EUR/HUF blízko úrovně 252 (popřípadě nad ní) k redukci o 25 bazických bodů nedojde (více viz očekávané události).

ČSOB - Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba