Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Skupina ČEZ loni dala na podporu výzkumu více než 460 milionů Kč

Skupina ČEZ loni dala na podporu výzkumu více než 460 milionů Kč

10.5.2005 16:13
Autor: 

Následuje tisková zpráva ČEZ
Energetická Skupina ČEZ vynaložila v loňském roce více než 460 milionů Kč na podporu výzkumu a vývoje. Samotný ČEZ investoval do výzkumu a vývoje více než 197 milionů Kč. Ústav jaderného výzkumu Řež a.s., který je členem Skupiny ČEZ, vynaložil téměř 260 milionů. Další prostředky věnovaly regionální energetické společnosti a další firmy ze Skupiny ČEZ.

„Masivní finanční angažovanost celé Skupiny ČEZ v této oblasti potvrzuje náš dlouhodobý důraz na vědecký výzkum, technický vývoj a podporu inovativnosti. Prostředky plynuly výhradně do českých institucí,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Martin Roman a dodal: „Naším cílem je stát se lídrem na trhu s elektřinou ve střední a jihovýchodní Evropě a i tato podpora je jedním z prostředků, jak cíle dosáhnout a být o krok před konkurencí.“

Nejširší záběr měla ze strany ČEZ podpora výzkumu a vývoje v oblasti jaderné energetiky. V rámci toho se uskutečnil program sledování a hodnocení vlivu Elektrárny Temelín na životní prostředí. Dále se prováděl například aplikovaný výzkum v oblasti životnosti zařízení, vznikla odborná studie posuzující vliv provozu jaderné elektrárny v Dukovanech na řeku Jihlavu a řada dalších.

ČEZ podpořil i některé výzkumné studie vznikající v rámci programů ministerstva průmyslu a obchodu. Jednalo se například o vypracování studie nového jaderného zdroje pro energetiku České republiky či o výzkumný projekt zajištění dlouhodobé životnosti a zvýšené efektivnosti provozu jaderných elektráren v ČR.

Mezi hlavní aktivity ČEZ v oblasti výzkumu a vývoje v klasické energetice patřily vypracování studie o spoluspalování biomasy s uhlím v elektrárnách Dětmarovice a Chvaletice, výzkum aplikace metody snižování oxidů dusíku ve spalinách Elektrárny Dětmarovice či vypracování studie na posouzení vlivu kontaminace energosádrovce pilinami a jeho použitelnosti při výrobě cementu.

Ústav jaderného výzkumu Řež prováděl například výzkum zajištění dlouhodobé životnosti, efektivnosti a bezpečnosti reaktorů VVER provozovaných v ČR. Další projekty se týkaly nových jaderných zdrojů pro energetiku či výzkumu v oblasti bezpečnosti a obrany. Poznatky, které takto ÚJV Řež získává, jsou využívány především ve prospěch Skupiny ČEZ a dále Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, Správy úložišť radioaktivních odpadů, Ministerstva obrany ČR, ale i Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy v rámci projektů OECD. Výzkumy ÚJV Řež se rovněž uplatňují při výrobě radiofarmak pro specializovanou léčbu.

Nezanedbatelnou roli při podpoře výzkumu a vývoje v rámci Skupiny ČEZ sehrály i její regionální energetické společnosti. Severomoravská energetika (SME), Východočeská energetika (VČE, Západočeská energetika (ZČE), Středočeská energetická (STE) a Severočeská energetika (SČE) podpořily například řešení problematiky spolupráce větrných elektráren, optimalizace zapojení a chodu sítí či studijních úkolů v oblasti dispečerského řízení.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • to není ani 1/2
    10.5.2005 20:17

    toho , co skončí v kapsách vedení spol...!!!
    jiri
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data