Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Třetí blok Dukovan zvyšuje efektivitu i výkonu

Třetí blok Dukovan zvyšuje efektivitu i výkonu

4.5.2005 12:45
Autor: 

Následuje tisková zpráva ČEZ
Po dvaceti letech od převzetí 1. bloku jaderné elektrárny z 144 hodinového průkazného chodu na 100% výkonu do zkušebního provozu dochází poprvé k zvýšení efektivity i výkonu provozu 3. bloku.

Ten dosáhl v ranních hodinách 4.5. 2005 výkonu 98% a modernizované turbogenerátory vyrábí 454MW elektřiny. Odborníci odhadují, že po dosažení 100% výkonu reaktoru by turbogenerátory mohly v zimě dodávat do sítě až 460MW. To odpovídá zvýšení efektivity o 4,5%.

V současnosti byla při spouštění modernizovaného 3. bloku ukončena hladina výkonu 95% a reaktor pracuje na výkonu 98% s turbogenerátory na výkonu 2x 247 MW. Takových výkonů starší turbogenerátory nedosahovaly ani za nejtužších mrazů, kdy je účinnost výroby nejvyšší.

Přesné měření a kalibrace výkonů se bude na výkonové hladině 98% provádět až zítra 5.5. a potom ještě při plném výkonu 100% během 144 hodinového průkazného chodu který má začít v pátek 6.5. Ani po úspěšném průkazném chodu však práce odborníků a spouštěčů nekončí. Konečné „END“ bude moci být až po vyhodnocení stovek testů a přijetí poučení z této první velké modernizace. Bloky 1, 2, a 4, čeká stejná omlazovací kůra v příštích letech.

A že to nebylo jednoduché, když z podlah v desítkách místností čouhaly jenom tisíce holých drátů, které bylo třeba spolehlivě připojit na správné místo si můžete být jisti. Posuďte sami z přiloženého obrázku.

Už dnes někteří z pracovníků sní o letní dovolené. Někdo pojede do hor, jiný na kolech jen tak do přírody jiný k moři, na někoho pod hladinou průzračných norských vod čekají vypasení lososi. Zkrátka po takovém vypětí je třeba přijít na jiné myšlenky.


Váš názor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data