Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Česká pojišťovna završila první čtvrtletí se ziskem 2,2 miliardy korun

Česká pojišťovna završila první čtvrtletí se ziskem 2,2 miliardy korun

29.4.2005 15:56
Autor: 

Následuje tisková zpráva ČP
Hospodaření České pojišťovny v prvních třech měsících letošního roku skončilo podle mezinárodních účetních standardů (IFRS) čistým ziskem ve výši převyšující 2,2 miliardy korun. Ve stejném období loňského roku zisk dle tzv. českých účetních standardů (CAS) činil 1,6 miliardy.

„Na rostoucím zisku má podíl zejména příznivý vývoj na českém kapitálovém trhu, který se odrazil ve zvýšených výnosech finančního umístění,“ uvedl předseda představenstva České pojišťovny Ladislav Bartoníček. Celkové předepsané pojistné přesáhlo v prvním čtvrtletí 11,8 miliardy korun. Jde o údaj vycházející z mezinárodních účetních standardů a není tedy porovnatelný s loňskými hodnotami. Předepsané pojistné životního pojištění dosáhlo téměř 4 mld. korun a neživotního pojištění 7,9 mld. korun. Obchodní úspěch zaznamenala především oblast běžně placeného životního pojištění, pojištění motorových vozidel a pojištění staveb a domácností. Významně se rovněž zvýšil zájem o zemědělská pojištění.

Vlastní kapitál společnosti dosáhl k 31.3.2005 výše 19,3 miliardy korun a bilanční suma ČP přesáhla 130 miliard korun.

Dnes byl rovněž dokončen audit nekonsolidované účetní závěrky ČP za rok 2004. Auditovaný čistý zisk České pojišťovny (ještě podle CAS) za loňský rok dosáhl 4,2 miliardy korun, což znamená meziroční růst o více než miliardu korun. Oproti předběžným neauditovaným údajům zisk vzrostl o 150 mil. Kč.

Povinnost uveřejňovat výsledky podle mezinárodních standardů vznikla všem emitentům obchodovaných cenných papírů novelou zákona o účetnictví. Od 1.1.2005 jsou společnosti přijaté k obchodování na oficiálním regulovaném trhu burzy povinny účtovat podle Mezinárodních účetních standardů upravených právem Evropského společenství. Povinnost emitentů, jejichž cenné papíry jsou přijaty k obchodování na regulovaném trhu, účtovat a sestavovat účetní závěrky od roku 2005 podle mezinárodních standardů, byla vložena do zákona o účetnictví zákonem č. 437/2003 Sb. právě s účinností od 1.1. 2005.

Česká pojišťovna spravuje přes 13 milionů pojistných smluv a podle jejich počtu zaujímá 59% podíl v rámci domácích pojišťoven. Společně s 37 % tržního podílu je největší pojišťovnou v České republice. V soutěži Pojišťovna roku 2004 pořádané loni v říjnu společností Fincentrum získala první místo. Hlavním akcionářem České pojišťovny je společnost CESPO B.V. ze skupiny PPF. Podíl skupiny PPF na základním kapitálu ČP dosahuje 97,7 procenta.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data