Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pro ověřený podpis k advokátovi?

Pro ověřený podpis k advokátovi?

22.4.2005 12:33
Autor: 

Od 1. ledna 2005 mohou advokáti dle § 25a zákona č. 85/1996 Sb., zákona o advokacii, ve znění pozdějších předpisů, vydávat prohlášení o pravosti podpisů na listinách které sepsali, tedy lidově řečeno, ověřovat podpisy. Takto „ověřený“ podpis má stejnou váhu jako podpis ověřený notářem nebo obecním úřadem vedoucím matriku. Smyslem tohoto článku je stručně popsat podmínky, za kterých může advokát vydávat prohlášení o pravosti podpisů.

Úvodem je třeba poznamenat, že ne každý advokát může ověřovat podpisy svých klientů. Podle výše uvedeného ustanovení § 25a musí advokát před tím, než učiní první prohlášení o pravosti podpisů, předložit České advokátní komoře („Komora“) vzor svého podpisu, který musí být úředně ověřen. Dále také musí advokát vést knihu, do které bude zaznamenávat prohlášení o pravosti podpisů, které učinil. Tuto knihu vydá advokátovi Komora a prohlášení o pravosti může činit pouze dotyčný advokát osobně, tzn. nemůže pověřit svého koncipienta nebo svého kolegu, aby ho při „ověřování“ zastoupil.

Podle § 25a zákona o advokacii je advokát oprávněn vydat prohlášení o pravosti podpisu v případech, kdy zvláštní právní předpisy vyžadují, aby byl podpis úředně ověřen a kdy advokát podepisovanou listinu sám sepsal. Z tohoto pravidla je zřejmé, že advokát nemůže ověřit podpis na listinách, které k němu klient přinesl a které advokát sám nesepsal. Dále také advokát může vydat prohlášení o pravosti podpisu pouze v případě, kdy zvláštní právní předpis vyžaduje, aby byl podpis úředně ověřen. Pokud tedy advokát připraví pro klienta např. smlouvu o dílo a klient si bude přát, aby advokát ověřil jeho podpis, advokát tak nebude moci učinit.

Toto omezení lze považovat za hlavní nedostatek této nové právní úpravy, neboť zbytečně omezuje případy, kdy advokát může vydat prohlášení o pravosti podpisu. Z případů, kdy bude advokát oprávněn vydat prohlášení o pravosti podpisu (za předpokladu, že advokát sám dotyčnou listinu sepsal), můžeme uvést např. smlouvu o převodu obchodního podílu, smlouvu o zastavení obchodního podílu, prohlášení o převzetí závazku ke zvýšení vkladu při zvyšovaní základního kapitálu atd. V této souvislosti lze uvést, že nadále platí, že každý advokát může potvrdit pravost podpisů na smlouvě o převodu nemovitosti, pokud ji sám sepsal, zjistil totožnost stran a strany smlouvu před advokátem podepsaly.

Advokátní tarif nestanoví zvláštní sazbu za vydání prohlášení o pravosti podpisu. Bude tedy věcí klienta a advokáta, aby si dohodli odměnu za vydání prohlášení. Pro zajímavost lze na závěr uvést, že výše zmíněná kniha pro vedení prohlášení o pravosti podpisů stojí 3000 Kč a lze do ní zaznamenat 500 prohlášení.

Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28V areálu v Záluží hořelo, Unipetrol omezil provoz
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data