Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MMF: Nyní je vhodná doba k uvolnění kurzu juanu

MMF: Nyní je vhodná doba k uvolnění kurzu juanu

18.4.2005 8:42
Autor: 

Mezinárodní měnový fond vyzval Čínu, aby uvolnila kurz juanu v době, kdy je její ekonomický výkon dostatečně silný. Tento krok by jí zajistil vyšší nezávislost měnové politiky a větší schopnost čelit případným šokům. Řekl to včera asijský ředitel MMF David Burton. Kurzový systém juanu je klíčovým pro vývoj kurzu dolaru. Juan je pevně zafixován k USD, přičemž obchodní schodek USA vs. Čína každý měsíc narůstá. Uvolnění kurzu juanu by proto zřejmě vedlo k zhodnocení čínské měny, což by ale současně způsobilo znehodnocení obrovských devizových rezerv Číny.

Burton dále uvedl, že načasování uvolnění kurzu juanu je těžké odhadnout, řada podmínek je ale právě nyní k tomuto kroku příznivá, píše Reuters.

Summit G7 v sobotu zopakoval předchozí stanovisko, že devizové kurzy by měly odrážet ekonomickou situaci a že jsou nežádoucí nadměrné výkyvy kurzů. Čína se tentokrát summitu odmítla účastnit. Americký dolar dnes v rámci asijského obchodování posílil na 1,2878, aktuálně však znovu klesá na 1,2915 USD/EUR.

(zdroj: Reuters)


Váš názor
  • jak investovat devizové rezervy
    18.4.2005 11:42

    Kladu si otázku, jak může čínská centr. banka investovat devizové rezervy? Jde o dlouhodobé peníze a ty investovat jen do US bondů není moc výnosné. Možná by bylo lepší (s ohledem právě na tu dlouhodobost) tyto peníze investovat do zahraničních podniků (např. producentů nerostného bohatství), čímž by se tyto rezervy lépe zhodnotily (Čína by pak méně vzdorovala uvolnění kursu juanu) a zároveň by tak zajistily příznivé podmínky pro čínský hospodářský růst. Podobné problémy s investováním dlouhodobých zdrojů (z neopakovatelných příjmů z těžby ropy) má např. Norsko. Vím, jedná se o poněkud neortodoxní pohled na činnost centrální banky.
    Milan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data