Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

5.4.2005 15:43
Autor: 

Slovensko
Obchodovanie na dlhopisovom trhu bolo pokojné a ceny dlhopisov stabilné. Z domácej scény neprišiel žiadny impulz a neboli zverejnené ani žiadne podstatné čísla. Výnosy mierne poklesli pozdĺž celej výnosovej krivky. Najvyšší pokles bol pri 10-ročných splatnostiach a to o cca 7-8 bps. Dôvodom bola stabilizácia na devízovom trhu a pokles dlhých výnosov eurových sadzieb. Celkovo sa však nedá hovoriť i výraznejšom pohybe. K návratu investorov po ich nedávnom odchode zo stredoeurópskeho regiónu ešte neprišlo. V závere tohto týždňa bude zverejnených viacero ekonomických čísiel, avšak bez vplyvu na dlhopisový trh. Aj tu bude hlavným faktorom ďalšieho vývoja situácia na regionálnych trhoch. Pokiaľ nepríde k ďalšej vlne oslabovania devízových kurzov, mohli by výnosy dlhopisov ešte mierne poklesnúť.

V pondelok sa konala aukcia štátneho dlhopisu 01/2009 naviazaného na ročný Bribor. Dopyt bol veľmi vysoký, na úrovni 18,897 mld. Sk, pričom ARDAL akceptoval 4,8 mld. Sk. Priemerná akceptovaná cena dosiahla 100,995 v porovnaní s 100,19 v predchádzajúcej aukcii v novembri minulého roka.

Polsko
Nálada na polském dluhopisovém trhu se v minulém týdnu zlepšila především díky komentáři, který následoval po rozhodnutí výboru pro měnovou politiku snížit úrokové sazby. Ten posílil očekávání dalšího pokračování snižování úrokových sazeb. V pondělí trh otevíral kvůli významnému víkendovému oslabení zlotého mírně nad páteční zavírací úrovní (5,61%, 5,72% a 5,72% pro dvou, pěti a desetiletý dluhopis). V pondělí a v úterý byla obchodní aktivita nízká, přesto došlo na dlouhém konci výnosové křivky k mírnému poklesu výnosů. Ve středu výbor pro měnovou politiku přesně podle očekávání snížil úrokové sazby o 50bps, reakce trhu proto byla slabá.

Mnohem zajímavější však byl nečekaně holubičí komentář guvernéra centrální banky Balcerowicze. Ten nevyloučil možnost, že během léta inflace klesne pod dolní hranici inflačního cíle. Následoval pokles výnosů po celé výnosové křivce, který trval až do čtvrtečního rána. Prohlášení ministra financí Gronického, že inflace v březnu klesla na 3,5% y/y, měla na trh minimální dopad. Trh nereagoval ani na výrazně lepší než očekávaný výsledek běžného účtu a překvapivý přebytek obchodní bilance. V pátek už se výnosy prakticky neměnily, nepohnul jimi ani výrok člena výboru Slawinskiho o možném snížení sazeb v dubnu.

Mírný pokles a následný růst výnosů zapříčinila data zveřejněná ve Spojených státech. Trh tak v pátek zavíral na hodnotách 5,44%, 5,51% a 5,49%.

V tomto týdnu nebudou zveřejněna žádná významná makroekonomická data, polský dluhopisový trh proto bude spíše kopírovat dění z vyspělých trhů. Nálada na trhu by se však měla podle našeho názoru vzhledem k možnosti dalšího snížení sazeb v dubnu dále zlepšovat.

Maďarsko
V souladu s pozitivní vývojem na trzích dluhopisů ve vyspělých zemích i ceny maďarských dluhopisů v průběhu minulého týdne rostly a to podél celé výnosové křivky. Zlepšenou náladu na trhu dobře dokumentoval i úspěch akce tříletého vládního dluhopisu, která byla třikrát přeupsána a stát se proto rozhodl prodat o 10 mld. HUF více dluhopisů než kolik činila jeho původní nabídka.

Tento týden bude publikována řada zajímavých domácích ukazatelů z nich největší dopad na trh, by podle našeho názoru, mohly mít výsledky veřejných rozpočtů za první čtvrtletí. Vzhledem k tomu, že se obáváme, že skutečný deficit může být vyšší než kolik činil vládní odhad, existuje určité riziko, že maďarské dluhopisy v polovině týdne oslabí. Na druhou stranu býčí nálada na trzích dluhopisů v EMU a USA by mohla maďarským dluhopisům pomoci, jakož i fakt, že trh bude zanedlouho (13. dubna) zaplaven likviditou, neboť maturuje velký objem vládních dluhopisů.

ČSOB - Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data