Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ÚOHS dal Českému Telecomu pokutu 10 mil. Kč kvůli dodávkám modemů

ÚOHS dal Českému Telecomu pokutu 10 mil. Kč kvůli dodávkám modemů

30.3.2005 11:33
Autor: 

Následuje tisková zpráva ÚOHS
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Josef Bednář svým rozhodnutím ze dne 25. března 2005 uložil desetimilionovou pokutu společnosti ČESKÝ TELECOM. ČESKÝ TELECOM ohrozil hospodářskou soutěž na trhu dodávek modemů a příslušenství určených pro připojení k Internetu prostřednictvím technologie ADSL. Uzavřel totiž zakázané a neplatné dohody o cenách, které zakomponoval do smluv na dodávky se společnostmi JOYCE a Lucent. Jednalo se o ustanovení, ve kterých se tito dodavatelé zavázali, že nebudou prodávat ADSL modemy žádné jiné společnosti na území ČR za ceny nižší, než ČESKÉMU TELECOMU. Uzavření zakázaných dohod o cenách představuje jeden z nejzávažnějších protisoutěžních deliktů.

Jednání ČESKÉHO TELECOMU mohlo omezit konkurenty v možnosti získat lepší cenové podmínky za dodávky ADSL modemů za předpokladu, že by uzavřeli smluvní vztahy se společnostmi JOYCE a Lucent. Tyto závazky v kombinaci se systémem množstevních slev, které jsou obsaženy v jednotlivých smlouvách, mohly vést až k tomu, že by konkurenti účastníka řízení nakupovali ADSL modemy prostřednictvím ČESKÉHO TELECOMU, který by tak měl možnost dále těžit z množstevních slev, které mu jsou poskytovány jednotlivými dodavateli.

Pokud se jedná o výši uložené pokuty, přihlédl Úřad k významné skutečnosti, že účastník řízení odstranil protisoutěžní ustanovení obsažená ve smlouvách a zároveň připustil jejich formální právní závadnost před vydáním rozhodnutí ÚOHS. Nelze však opominout, že ČESKÝ TELECOM inicioval a uzavřel zakázané dohody o cenách, které představují nejzávažnější protisoutěžní delikt. Přitěžující okolností byla dále skutečnost, že se jednalo o nově se formující trh, který chtěl ČESKÝ TELECOM obsadit již od počátku a dále fakt, že účastník řízení byl již v minulosti za porušení zákona o ochraně hospodářské soutěže sankcionován.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data