Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Maloobchodní tržby zpomalují, automobily už netáhnou

18.07.2002 9:12
Autor: 

komentář doplněn
Tržby v maloobchodním prodeji ve stálých cenách v květnu meziročně vzrostly o 2,6% po revidovaném růstu o 4,9% v dubnu. Ve srovnání s dubnem tržby meziměsíčně klesly o 0,1% (po sezónním očištění). Podle očekávání poklesla poptávka po automobilech a zpomalilo tempo růstu tržeb z prodeje pohonných hmot. Poptávka po ostatním spotřebním zboží však pokračuje ve stabilním růstu.

Tržby z prodeje motorových vozidel meziročně reálně klesly o 4,0%. Posílení koruny vůči euru i dolaru by mohlo svádět k přesvědčení, že zlevní i automobily a stanou se tedy více atraktivními pro české zákazníky. To však nelze potvrdit na základě statistiky ČSÚ, která naopak ukazuje na mírný vzestup nákladů na pořízení a provoz motorových vozidel (bez pohonných hmot). Ony "slevy" se totiž mohou realizovat různými necenovými úpravami nabídek, jako je rozšířená základní výbava apod. Důležitější než tento faktor se však zdá cyklus poptávky po automobilech. Protože se jedná o zboží dlouhodobé spotřeby nelze očekávat stabilní vývoj poptávky v každém měsíci či čtvrtletí. Po poklesu reálných tržeb z prodeje motorových vozidel o 10,5% v roce 1998 se následující dva roky tržby zvyšovaly o 3,8% a loni akcelerující poptávka zvýšila růst tržeb až na 8,1%. Proto se nelze divit letošním slabším výsledkům. Tento trend by měla potvrdit také data za červen, kdy se prodalo zhruba stejné množství osobních a lehkých užitkových automobilů jako v květnu.

Tržby z prodeje pohonných hmot se reálně zvýšily o 1,4%. Ceny pohonných hmot se v posledních třech měsících víceméně stabilizovaly, alespoň do té míry, aby nevedly k fluktuacím poptávky po této komoditě. Co se týče meziročního srovnávání reálných tržeb z prodeje pohonných hmot, začínají se do indexů promítat vysoké hodnoty z loňského roku. Především v závěru letošního roku by tak přírůstky reálných tržeb z prodeje pohonných hmot mohly být záporné. Za zmínku stojí rozdílný vývoj tržeb v běžných cenách a tržeb ve stálých cenách. Ve srovnání s loňským rokem byly ceny pohonných hmot v průměru o 11% nižší. Díky tomu tržby z prodeje pohonných hmot v běžných cenách klesly o 9,0%, zatímco reálné tržby vzrostly o zmíněných 1,4%.

Stejně jako dubnové maloobchodní tržby sváděly k optimismu při hodnocení výsledku, tentokrát by tomu mohlo být naopak. Byl by to však stejný omyl. Tržby z prodeje ostatního spotřebního zboží (tj. bez motorových vozidel a pohonných hmot) totiž zrychlily své tempo růstu z dubnových 3,3% na 5%. Za prvních pět měsíců se tak zvýšily o 4,3%, zatímco v loňském roce vzrostly o 3,1%. V samotném květnu rostly tržby především prodejnám potravin a prodejnám se smíšeným zbožím s převahou potravin.

Maloobchodní tržby mají svůj význam především coby indikátor vývoje spotřebitelské poptávky. Spotřeba domácností je objemově nejvýznamnější součástí hrubého domácího produktu (v loňském roce se na HDP podílela 54%). Druhý význam spočívá v indikaci inflačních tendencí. Vzhledem ke stabilnímu mírnému růstu maloobchodních tržeb se ovšem nezdá hrozba poptávkových inflačních tlaků jako akutní problém. Spotřeba domácností nepotřebuje další stimulaci v podobě nižších úrokových sazeb, ale neměla by tomuto kroku bránit při snaze ČNB kompenzovat zpřísnění měnových podmínek způsobené výrazným zhodnocením směnného kurzu, které negativně postihuje podnikovou sféru a zejména její exportně zaměřené firmy.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data