Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ECB a úrokové sazby: „počkáme a uvidíme“

ECB a úrokové sazby: „počkáme a uvidíme“

11.07.2002 15:31
Autor: 

Evropská centrální banka v dnes zveřejněném červencovém měsíčním buletinu objasňuje svou měnovou politiku. ECB na svém řádném zasedání 4. července ponechala klíčovou úrokovou sazbu beze změny – na 3,25%. Při svém rozhodování vzala centrální banka zemí eurozóny v úvahu monetární, finanční a reálné faktory. Na zprávu devizové trhy dnes nereagovaly. Většina na trhu očekává, že ECB sazby zvýší až v září.

Střednědobá inflační rizika jsou stále vychýlena spíše směrem nahoru, ačkoliv aktuální vývoj přináší smíšené signály. Předběžný odhad červnové inflace Eurostatem počítá s jejím snížením z květnové úrovně 2,0% na 1,7%. Nicméně ECB varuje před unáhlenými názory na cenovou hladinu – jádrová inflace zůstává na vyšší úrovni, rozhodující bude vývoj volatilních položek potravin a energií. Vezmeme-li v úvahu vývoj základny cenové hladiny v minulém roce, bude se letos inflace pohybovat kolem úrovně 2%.

Co považuje ECB za důležité v boji s inflací? (Resp. jaké faktory tlačí na zvyšování sazeb a jaké na jejich zachování / snižování?)

1) Peněžní zásoba M3 roste tříměsíčním klouzavým průměrem meziročně o 7,5% (v období do května 2002) a dynamika jejího růstu se zvyšuje. Tento růst může sice souviset s restrukturalizací portfolií nebo s nižšími alternativními náklady držby jiných aktiv, každopádně ale indikuje nadměrné zvyšování likvidity v eurozóně. Proinflační a pro zvýšení sazeb.

2) Posilující euro zmírňuje inflační tlaky, je však obtížné kvantifikovat tento efekt z hlediska jeho časového dopadu.

3) Nárůst mezd tlačící cenovou hladinu nahoru v některých regionech EMU se naštěstí nerozšířil do celé unie. Problém nastává, když mzdy rostou rychleji než ekonomika.

4) Ekonomický růst je již podle ECB nastartován, „leading indicators“ ve zpracovatelském sektoru i ve službách signalizují zvýšení reálného HDP ve druhém čtvrtletí tohoto roku. Posílila zahraniční, ale i domácí poptávka. Finanční podmínky (dluhové financování) působí pozitivně na spotřebu domácností.

5) Finanční trhy zažívají prudký pokles, volatilita na trzích je zvýšená. Je nutné zlepšit důvěryhodnost účetnictví společností.

6) V poslední době vzrostly obavy o fiskální rovnováhu některých zemí. V rámci Paktu stability a růstu se zvyšují tlaky na dosažení rovnováhy nebo přebytku státních rozpočtů členských zemí v roce 2003. ECB požaduje transparentnost veřejných financí a stanovení takových fiskálních cílů, které budou odpovídat ekonomickému růstu (problémem je vývoj ve Francii).

Radim Krejčí

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
London Stock Exchange Group PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
National Beverage Corp (01/21 Q3)
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst v soukr. sektoru