Nikdo neví, co se odehrávalo v myšlenkách investorů, kteří již druhý den stojí u pokladen a chtějí vrátit lístky na špatné představení, na které je producenti (americké společnosti) lákali „pompézní reklamou“ (umělé zvyšování hospodářských výsledků). Zklamáni jsou nejen přímí účastníci, ale i ti, kteří pozorují jen z povzdálí.
Pokles amerických akcií během včerejšího obchodování pokračoval a tak index technologického trhu Nasdaq prodloužil svůj čtyřprocentní pondělní propad, když se jeho hodnota zastavila o další 3,28 procenta níže na 1357,82 bodech. Index S&P klesl na nejnižší hodnotu od 12. ledna 1998, když se na jeho propadu podílely zejména akcie polovodičových a farmaceutických firem (948,09 bodu -2,12%). Index Dow Jones ztratil 1,12 procenta na 9007,75 bodů, když se ještě v polovině obchodování pohyboval pod hranicí 9000 bodů (8960).
Akcie mediální společností propadaly poté, co akcie druhé největší mediální společnosti Vivendi Universal klesly o 25 procent z obav, že v jejich účetnictví jsou obdobné machinace, jako tomu bylo u společností Enron a WorldCom, jejichž auditorskou firmou stejně jako u Vivendi byla společnost Arthur Andersen (AOL Time Warner -7,33%, GE -1,23%).
Snížení odhadů růstu počítačového průmyslu analytiky Morgan Stanley a Salomon Smith Barney mělo za následek pokles akcií výrobců počítačů, polovodičových firem a výrobců mikroprocesorů (Intel -5,53%, Microsoft -2,32%, Applied Materials -5,9%, KLA Tencor -2,7%). Výrobci léků klesali poté, co druhý největší velkoprodejce léků Cardinal Health oznámil zdržení v odevzdání finačních výkazů z důvodu, že bývalý auditor Arthur Andersen nepotvrdí jejích audit (Pfizer -3,24%, Merck -3,75%, Bristol Myers -4,35%).
Roman Koděra