Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Státní rozpočet koncem června zaznamenal prudké zlepšení

Státní rozpočet koncem června zaznamenal prudké zlepšení

1.7.2002 16:28
Autor: 

Ministerstvo financí dnes zveřejnilo údaje o pokladním plnění státního rozpočtu ČR za leden až červen 2002. Schodek státního rozpočtu ke konci června činil jen 0,9 mld. Kč, zatímco na konci května deficit dosáhl 32,4 mld. Kč. Příjmy SR dosáhly 292 miliard, což je 50,5% schváleného státního rozpočtu. Výdaje činily 322 mld. Kč, tj. 46,6% celoročního plnění.

V samotném červnu stát hospodařil s přebytkem 31,5 mld. korun. Výsledek je ve velké míře ovlivněn převodem části výnosů z privatizace společnosti Transgas a regionálních plynárenských distribučních společností do příjmů státního rozpočtu ve výši 20,6 mld. Kč.

Velice příznivý výsledek za celé první pololetí (deficit 0,9 mld. Kč tvoří jen 1,6% upraveného celoročního plnění) je podstatně ovlivněn příjmovou stránkou státního rozpočtu. Kromě již zmíněného výnosu z privatizace Transgasu, pozitivně působilo i zahrnutí výnosů z deblokace pohledávek za Ruskou federaci do květnových příjmů SR. Nad očekávání dobře se vyvíjejí příjmy ze sociálního a zdravotního pojištění (téměř 50% celoročního plnění), naopak zaostávají příjmy z daní a poplatků. Část daní z příjmu právnických osob (od poplatníků s daňovým poradcem) se projeví až v červencovém rozpočtu. Do rozpočtu se tak postupně začínají promítat mimořádné příjmy, které do jisté míry snižují transparentnost hospodaření státu.

Z hlediska výdajů státního rozpočtu stále pokračuje negativní vývoj v položce převodů prostředků krajům a obcím. Také výdaje na sociální dávky překračují svou plánovanou úroveň. Naopak nízkou úroveň výdajů se daří dosahovat díky nižším než očekávaným platbám zaměstnancům, které jsou na 44,5% celoročního plnění. Stát se zatím soustředí na běžné výdaje, kapitálové (investiční) výdaje byly koncem června jen na 32% celoročního plánu – zvýšení těchto výdajů je možné očekávat, jak je zvykem, ve druhém pololetí.

Vzhledem k dalším výdajům, které byly schváleny nad rámec zákona o SR, očekává ministerstvo financí za celý rok překročení rozpočtovaných výdajů o zhruba 21,5 mld. Kč. Mezi nad rámec schválené výdaje patří úhrada části ztráty KoB za rok 1999 (12,1 mld. Kč), finanční výpomoc Zajišťovacímu fondu záložen (2,2 mld. Kč), výdaje spojené s vysláním nemocnice do Afganistánu (0,6 mld. Kč) a výdaje spojené s realizací dálničního obchvatu Plzně (2,5 mld. Kč). Příjmy budou podle odhadů o 13,5 mld. nižší, a proto lze očekávat výsledný celoroční schodek státního rozpočtu ve výši asi 80 mld. Kč.

Radim Krejčí

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data