Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod v květnu padá do hlubokého schodku

Zahraniční obchod v květnu padá do hlubokého schodku

24.06.2002 9:11
Autor: 

komentář doplněn
Obchodní bilance vykázala v květnu letošního roku schodek ve výši 11,8 mld. Kč. Tato informace je překvapivě nepříznivá, zvláště po předchozí sérii relativně nízkých schodků (v únoru byl zahraniční obchod dokonce přebytkový). Při pohledu do historie se ukazuje, že letošní květen je druhým nejhorším květnem za dobu existence ČR. Dubnové saldo bylo revidováno z 1,4 mld. Kč na 0,5 mld. Kč. Vývoz se meziročně snížil o 7,8%, dovoz klesl o 4,6%. Ve srovnání se stejným měsícem loňského roku bilance zahraničního obchodu o 3,2 mld. Kč horší. Díky tomu se dvanáctiměsíční schodek obchodní bilance v květnu zvýšil na 92 mld. Kč z 89 mld. Kč v dubnu.

Příčinou méně příznivého vývoje je především propad schodku v obchodu se stroji a dopravními prostředky. Poprvé v letošním roce byl pro ČR obchod se stroji a dopravními prostředky deficitní. Po osmimiliardovém přebytku v dubnu dosáhl květnový schodek téměř dvou miliard. Tento stav má dvě příčiny. První z nich je dovoz dvou civilních letadel, přičemž jedním z nich je Boeing 737 pořízený ČSA. Druhou příčinou je pokles vývozu strojírenského zboží (meziročně o 6,1%).

K prohloubení celkového salda zahraničního obchodu částečně přispělo také snížení přebytku v obchodu se spotřebním zbožím a prohloubení schodku u potravin a zemědělských komodit.

Příznivě se však i nadále vyvíjí bilance v obchodu se surovinami, polotovary a chemickými výrobky. Podle ČSÚ se cena ropy v průběhu května snížila o 0,7% a ve srovnání s loňským květnem se prodávala o 9,7% levněji. Dovozní ceny této suroviny však klesly výrazněji, neboť se k poklesu dolarových této komodity na světových trzích přidává zhodnocení koruny vůči dolaru, jež za květen dosáhlo 4,6%. Cena zemního plynu propadla podstatně více. Ve srovnání s dubnem se v květnu zemní plyn prodával o 8,7% levněji a v porovnání s loňským květen dosáhl pokles dokonce 40,9%. Pro relaci dovozních cen a kurzu koruny k dolaru platí totéž co pro ropu.

Při odhadu vývozních a dovozních cen lze dojít ke zjištění, že zlepšení směnných relací snížilo schodek obchodní bilance ve srovnání s jeho loňskou hodnotou zhruba o 3,7 mld. Kč, reálně se však deficit prohloubil téměř o 7 mld. Kč. Přesto bilance za prvních pět měsíců letošního roku zůstává příznivější než loni ve stejném období, a to v běžných i stálých cenách.

Z teritoriálního hlediska se prohloubil schodek v obchodu s USA, což ke vzhledem ke zmíněnému nákupu Boeingu zřejmé. Pokles strojírenského vývozu se promítl do obchodu s Činou, EU a především Německem.

Určitě jednou z prvních linií při hledání příčin nečekaného propadu schodku obchodní bilance bude spojitost mezi posílením kurzu koruny vůči eura a dolaru a konkurenceschopnosti českého vývozu. Aniž bychom podceňovali tento faktor, nezdá se prozatím uvedená argumentace jako prokazatelná. Pokud porovnáme obory, kde si firmy nejvíce stěžovaly na silnou korunu (textilní a automobilový průmysl), s tím, kde došlo k výraznému poklesu vývozu (ostatní dopravní prostředky, telekomunikační zařízení a kovozpracující stroje), zdá se, že příčina je jinde. Nejpravděpodobnějším vysvětlením je kumulace mimořádných dovozů (letadla) a krátkodobých výpadků na straně vývozu. Činit dalekosáhlé závěry z jednoho čísla by prozatím bylo předčasné. Spíše než se pokoušet o makroekonomické analýzy bude užitečnější vyčkat na detailní data z celní statistiky.

Co se týče příznivého nominálního efektu zhodnocení koruny existuje méně pochyb. Tento efekt se promítá především snížením korunové hodnoty dovozu. Vzhledem k tomu, že v korunové dovozní kontrakty činí pouze 7,5% z celkového dovozu, zatímco 64% dovozu je realizováno v eurech a 20,5% v dolarech, je dopad apreciace měny na korunovou hodnotu dovozu poměrně výrazný (viz výše uvedených 3,7 mld. Kč).

Prozatím i nadále očekáváme celoroční schodek obchodní bilance na úrovni 90 mld. Kč.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.03.2021
9:09Rozbřesk: Šéf Fedu přikrmil růst výnosů, OPEC nepřestává škrtit trh s ropou
8:54Evropa zahájí poklesem, v Praze končí nabídka na akcie Monety  
8:42PPF oznámila, že odkoupí až 29 procent akcií Monety. Nabídka po 80 korunách dnes končí
8:40Bloomberg: Svět nemá dost lipidů pro mRNA vakcíny proti covidu-19
8:36FT: EK zřejmě obviní Apple z omezování hospodářské soutěže
7:02PFNonwovens a.s.: Oznámení o uplatnění práva na dorovnání
6:21Gordon: Technologie produktivitu moc nezvyšují, ale prudce roste blahobyt
04.03.2021
22:40Americké akcie klesaly i dnes, třetí den v řadě  
17:31BNY Mellon a technologicko–finanční rotace
16:51Americké akcie hledají směr, čeká se na vystoupení šéfa Fedu  
15:51Franklin Templeton: Pryč z Covid-19. Pohled na úroky a inflaci v Evropě
13:53Summers: Rizika se změnila, podobnost se šedesátými lety
13:41ČNB dnes potvrdila půlprocento jako rezervu na ochranu úvěrového trhu
12:55USA označily Čínu za největší geopolitickou výzvu 21. století
12:18St. Louis Fed: Škodlivost bubliny a současná valuace trhu
12:16Maloobchodní tržby v eurozóně v lednu prudce klesly, nezaměstnanost stagnovala
10:45Místo výrobce krému Nivea v indexu DAX zaujme Siemens Energy
10:40Bloomberg: Oživení světové ekonomiky podpoří 2,9 bilionu dolarů v hotovosti
10:15Rada: Konsolidace veřejných financí si patrně vyžádá růst daní
10:14Průzkum: Zlotý má s ústupem pandemie posilovat nejvíc v regionu. Koruna v únoru pod tlakem  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
London Stock Exchange Group PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
National Beverage Corp (01/21 Q3)
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst v soukr. sektoru