Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod v květnu padá do hlubokého schodku

Zahraniční obchod v květnu padá do hlubokého schodku

24.6.2002 9:11
Autor: 

komentář doplněn
Obchodní bilance vykázala v květnu letošního roku schodek ve výši 11,8 mld. Kč. Tato informace je překvapivě nepříznivá, zvláště po předchozí sérii relativně nízkých schodků (v únoru byl zahraniční obchod dokonce přebytkový). Při pohledu do historie se ukazuje, že letošní květen je druhým nejhorším květnem za dobu existence ČR. Dubnové saldo bylo revidováno z 1,4 mld. Kč na 0,5 mld. Kč. Vývoz se meziročně snížil o 7,8%, dovoz klesl o 4,6%. Ve srovnání se stejným měsícem loňského roku bilance zahraničního obchodu o 3,2 mld. Kč horší. Díky tomu se dvanáctiměsíční schodek obchodní bilance v květnu zvýšil na 92 mld. Kč z 89 mld. Kč v dubnu.

Příčinou méně příznivého vývoje je především propad schodku v obchodu se stroji a dopravními prostředky. Poprvé v letošním roce byl pro ČR obchod se stroji a dopravními prostředky deficitní. Po osmimiliardovém přebytku v dubnu dosáhl květnový schodek téměř dvou miliard. Tento stav má dvě příčiny. První z nich je dovoz dvou civilních letadel, přičemž jedním z nich je Boeing 737 pořízený ČSA. Druhou příčinou je pokles vývozu strojírenského zboží (meziročně o 6,1%).

K prohloubení celkového salda zahraničního obchodu částečně přispělo také snížení přebytku v obchodu se spotřebním zbožím a prohloubení schodku u potravin a zemědělských komodit.

Příznivě se však i nadále vyvíjí bilance v obchodu se surovinami, polotovary a chemickými výrobky. Podle ČSÚ se cena ropy v průběhu května snížila o 0,7% a ve srovnání s loňským květnem se prodávala o 9,7% levněji. Dovozní ceny této suroviny však klesly výrazněji, neboť se k poklesu dolarových této komodity na světových trzích přidává zhodnocení koruny vůči dolaru, jež za květen dosáhlo 4,6%. Cena zemního plynu propadla podstatně více. Ve srovnání s dubnem se v květnu zemní plyn prodával o 8,7% levněji a v porovnání s loňským květen dosáhl pokles dokonce 40,9%. Pro relaci dovozních cen a kurzu koruny k dolaru platí totéž co pro ropu.

Při odhadu vývozních a dovozních cen lze dojít ke zjištění, že zlepšení směnných relací snížilo schodek obchodní bilance ve srovnání s jeho loňskou hodnotou zhruba o 3,7 mld. Kč, reálně se však deficit prohloubil téměř o 7 mld. Kč. Přesto bilance za prvních pět měsíců letošního roku zůstává příznivější než loni ve stejném období, a to v běžných i stálých cenách.

Z teritoriálního hlediska se prohloubil schodek v obchodu s USA, což ke vzhledem ke zmíněnému nákupu Boeingu zřejmé. Pokles strojírenského vývozu se promítl do obchodu s Činou, EU a především Německem.

Určitě jednou z prvních linií při hledání příčin nečekaného propadu schodku obchodní bilance bude spojitost mezi posílením kurzu koruny vůči eura a dolaru a konkurenceschopnosti českého vývozu. Aniž bychom podceňovali tento faktor, nezdá se prozatím uvedená argumentace jako prokazatelná. Pokud porovnáme obory, kde si firmy nejvíce stěžovaly na silnou korunu (textilní a automobilový průmysl), s tím, kde došlo k výraznému poklesu vývozu (ostatní dopravní prostředky, telekomunikační zařízení a kovozpracující stroje), zdá se, že příčina je jinde. Nejpravděpodobnějším vysvětlením je kumulace mimořádných dovozů (letadla) a krátkodobých výpadků na straně vývozu. Činit dalekosáhlé závěry z jednoho čísla by prozatím bylo předčasné. Spíše než se pokoušet o makroekonomické analýzy bude užitečnější vyčkat na detailní data z celní statistiky.

Co se týče příznivého nominálního efektu zhodnocení koruny existuje méně pochyb. Tento efekt se promítá především snížením korunové hodnoty dovozu. Vzhledem k tomu, že v korunové dovozní kontrakty činí pouze 7,5% z celkového dovozu, zatímco 64% dovozu je realizováno v eurech a 20,5% v dolarech, je dopad apreciace měny na korunovou hodnotu dovozu poměrně výrazný (viz výše uvedených 3,7 mld. Kč).

Prozatím i nadále očekáváme celoroční schodek obchodní bilance na úrovni 90 mld. Kč.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data