Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Zahraniční obchod v květnu - co můžeme očekávat

21.6.2002 11:10
Autor: 

V pondělí 24. června zveřejní Český statistický úřad údaje o zahraničním obchodu v květnu. Naše prognóza schodku obchodní bilance činí 5,0 mld. Kč, přičemž ve světle posledních získaných informací jsou rizika prognózy spíše pro nižší hodnotu schodku.

Květnový údaj by tak měl navázat na příznivý trend relativně nízkých schodků z předchozích měsíců (v únoru byla obchodní bilance dokonce přebytková). Shrneme-li hlavní faktory příznivého vývoje obchodní bilance, potom ve výčtu faktorů nalezneme: mírný pokles cen ropy na světových trzích, výrazné snížení ceny zemního plynu, postupné zlepšování exportních možností do zemí Evropské unie, zvýšení domácích exportních kapacit a nominální efekt zlepšení směnných relací, tj. výraznějšího poklesu dovozních cen než poklesu cen vývozních. Opačným způsobem působí na vývoj zahraničního obchodu pokračování růstu domácí poptávky a negativní efekt reálného zhodnocení koruny na konkurenceschopnost, případně životaschopnost, domácích exportních firem. Domácí poptávka se v 1. čtvrtletí meziročně zvýšila o 4,8% a pokračování tohoto trendu naznačuje vývoj maloobchodních tržeb na počátku druhého kvartálu. Zhodnotit negativní efekt reálné apreciace měny je obtížná záležitost, co do odhadu načasování a intenzity tohoto efektu. V celkových číslech vývozu může být tento efekt převážen řadou jiných faktorů a může se projevit se zpožděním několika měsíců, případně se může promítnout jinou formou než poklesem vývozu (např. omezením investiční aktivity nebo snížením personálních nákladů).

Co se týče příznivého nominálního efektu zhodnocení koruny existuje méně pochyb. Tento efekt se promítá především snížením korunové hodnoty dovozu. Vzhledem k tomu, že v korunové dovozní kontrakty činí pouze 7,5% z celkového dovozu, zatímco 64% dovozu je realizováno v eurech a 20,5% v dolarech, je dopad apreciace měny na korunovou hodnotu dovozu poměrně výrazný.

Pro ilustraci se ještě vraťme k cenám energetických surovin na světových trzích. Podle ČSÚ se cena ropy v průběhu května snížila o 0,7% a ve srovnání s loňským květnem se prodávala o 9,7% levněji. Dovozní ceny této suroviny však klesly výrazněji, neboť se k poklesu dolarových cen této komodity na světových trzích přidává zhodnocení koruny vůči dolaru, jež za květen dosáhlo 4,6%. Cena zemního plynu propadla podstatně více. Ve srovnání s dubnem se v květnu zemní plyn prodával o 8,7% levněji a v porovnání s loňským květen dosáhl pokles dokonce 40,9%. Pro relaci dovozních cen a kurzu koruny k dolaru platí totéž co pro ropu. V této souvislosti se nabízí prostor pro další snížení cen plynu pro domácnosti. Ze stejných důvodů byly tyto ceny v dubnu sníženy v průměru o 8,2%. Od té doby však dovozní cena zemního plynu klesla o 17,5%.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů