Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Zahraniční obchod v květnu - co můžeme očekávat

21.6.2002 11:10
Autor: 

V pondělí 24. června zveřejní Český statistický úřad údaje o zahraničním obchodu v květnu. Naše prognóza schodku obchodní bilance činí 5,0 mld. Kč, přičemž ve světle posledních získaných informací jsou rizika prognózy spíše pro nižší hodnotu schodku.

Květnový údaj by tak měl navázat na příznivý trend relativně nízkých schodků z předchozích měsíců (v únoru byla obchodní bilance dokonce přebytková). Shrneme-li hlavní faktory příznivého vývoje obchodní bilance, potom ve výčtu faktorů nalezneme: mírný pokles cen ropy na světových trzích, výrazné snížení ceny zemního plynu, postupné zlepšování exportních možností do zemí Evropské unie, zvýšení domácích exportních kapacit a nominální efekt zlepšení směnných relací, tj. výraznějšího poklesu dovozních cen než poklesu cen vývozních. Opačným způsobem působí na vývoj zahraničního obchodu pokračování růstu domácí poptávky a negativní efekt reálného zhodnocení koruny na konkurenceschopnost, případně životaschopnost, domácích exportních firem. Domácí poptávka se v 1. čtvrtletí meziročně zvýšila o 4,8% a pokračování tohoto trendu naznačuje vývoj maloobchodních tržeb na počátku druhého kvartálu. Zhodnotit negativní efekt reálné apreciace měny je obtížná záležitost, co do odhadu načasování a intenzity tohoto efektu. V celkových číslech vývozu může být tento efekt převážen řadou jiných faktorů a může se projevit se zpožděním několika měsíců, případně se může promítnout jinou formou než poklesem vývozu (např. omezením investiční aktivity nebo snížením personálních nákladů).

Co se týče příznivého nominálního efektu zhodnocení koruny existuje méně pochyb. Tento efekt se promítá především snížením korunové hodnoty dovozu. Vzhledem k tomu, že v korunové dovozní kontrakty činí pouze 7,5% z celkového dovozu, zatímco 64% dovozu je realizováno v eurech a 20,5% v dolarech, je dopad apreciace měny na korunovou hodnotu dovozu poměrně výrazný.

Pro ilustraci se ještě vraťme k cenám energetických surovin na světových trzích. Podle ČSÚ se cena ropy v průběhu května snížila o 0,7% a ve srovnání s loňským květnem se prodávala o 9,7% levněji. Dovozní ceny této suroviny však klesly výrazněji, neboť se k poklesu dolarových cen této komodity na světových trzích přidává zhodnocení koruny vůči dolaru, jež za květen dosáhlo 4,6%. Cena zemního plynu propadla podstatně více. Ve srovnání s dubnem se v květnu zemní plyn prodával o 8,7% levněji a v porovnání s loňským květen dosáhl pokles dokonce 40,9%. Pro relaci dovozních cen a kurzu koruny k dolaru platí totéž co pro ropu. V této souvislosti se nabízí prostor pro další snížení cen plynu pro domácnosti. Ze stejných důvodů byly tyto ceny v dubnu sníženy v průměru o 8,2%. Od té doby však dovozní cena zemního plynu klesla o 17,5%.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2017
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28Unipetrol vyhodnotí dopad ranního požáru na výrobu. Byl zvládnut rychle a bez zranění
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas
8:53Evropské futures v zeleném, asijské trhy v červeném. Kam se přidá Praha?  
6:46Ropný fond bez ropy? Horká otázka pro Norsko
11.12.2017
22:00Amerika vkročila do nového týdne pravou nohou
18:29V USA dvojkový scénář a matoucí zvířecí pudy
17:16Praha začala týden v červeném, nedařilo se CETV a Unipetrolu
17:02Libra nadále pod tlakem, dolar srážejí inflační prognózy  
15:57Jednoduché řešení brutální příjmové nerovnosti. Není to revoluce, ale akcie
13:49Německo si kupuje stále větší část globální ekonomiky a jen tak nepřestane
12:07Týdenní výhled: Dění tohoto týdne určí centrální banky, korunu budou zajímat inflační data  
11:20Evropa zahájila týden beze změny, komoditním titulům se ale daří
11:06Slavná Poldi půjde do konkurzu, zaměstnance čeká propouštění
9:59Rozbřesk: Centrální bankéři řeknou své poslední slovo...
9:46Pražská burza nenavazuje na pozitivní konec minulého týdne
9:23Inflace ustupuje ze svých maxim
9:12Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data