Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Konvergenční účetnictví - mezinárodní srovnávání HDP

Konvergenční účetnictví - mezinárodní srovnávání HDP

13.6.2002 16:24
Autor: 

Vyjednávání o vstupu České republiky do Evropské unie spěje do závěrečné fáze a do popředí se dostávají ekonomické otázky a mezi nejčastější z nich patří srovnávání úrovně české ekonomiky s hospodářstvím EU. Srovnání lze vést v různých rovinách, můžeme porovnávat úroveň mezd, cen či produktivity práce. Na prvním místě v žebříčku těchto srovnání je však relace mezi hrubými domácími produkty. Protože ČR je ve srovnání s Unií trpaslíkem co do počtu obyvatel a pracovních sil, nemůžeme srovnávat celkové údaje o hrubých domácích produktech, ale jejich úrovně přepočtené na jednoho obyvatele. Jen pro představu, kdybychom český HDP z roku 2001 převedli z korun na euro průměrným loňským kurzem, dosáhl by jen 0,7% HDP Evropské unie. Zatímco v ČR žije zhruba 10 mil. obyvatel, v EU jich žije téměř 380 mil. Druhou úpravou, která bývá pro potřeby srovnání provedena, je zohlednění rozdílu v cenových hladinách. Vždy po určité době bývá provedeno srovnání cen v různých ekonomikách, které reflektuje ceny a směnné kurzy v těchto zemích. Po všech těchto úpravách bychom měli dostat hrubé domácí produkty, jejichž změny v čase budou odrážet pouze změny v reálném množství zboží a služeb.

Často zaznívají dotazy, zda může posílení koruny či rychlejší inflace pomoci přiblížit hrubý domácí produkt České republiky blíže k zemím Evropské unie, tj. zda tyto faktory mohou urychlit reálnou konvergenci. Z předchozích řádků by mělo být jasné, že nikoli. Kromě abstraktní logické úvahy existují dvě možnosti, jak to prokázat. První možností by bylo převést veškeré zboží a služby na určité arbitrárně zvolené numeraire. Řekněme, že bychom všechny statky převedly ve zvolených fixních poměrech na ledničky. Auto by představovalo 25 ledniček, rohlík dejme tomu 0,0003 ledničky, atd. Eliminace směnných kurzů a nemožnost inflace ukazují, že jinak než zvýšením reálného objemu zboží a služeb, nelze zvýšit reálnou výkonnost ekonomiky (tj. počet ledniček). Druhým příkladem, který vychází ze skutečně používané metodologie je propočet podle návodu uvedeného v prvním odstavci. Následující dva příklady ukazují, že ani vyšší inflace ani změna nominálního směnného kurzu nás neposune blíže k ekonomické výkonnosti Evropské unie.

Příklad 1: Inflace 50%

Prvním příkladem je padesátiprocentní inflace. Pro jednoduchost předpokládejme stabilní počet obyvatel v EU, kurz koruny vůči euru a hrubý domácí produkt EU. Všechna uvedená data jsou fiktivní pro jednoduchost demonstrace. V tabulce, kde ve 4. řádku, jsou uvedeny všechny potřebné vzorce k výpočtům, se inflace projeví zvýšením cenové hladiny z původních 50% na 75%. Zároveň se však promítne do hrubého domácího produktu v běžných cenách z 2 000 mld. Kč na 3 000 mld. Kč. Zde pro jednoduchost zanedbáváme obvykle uvažované náklady vysoké inflace. Hrubý domácí produkt na obyvatele zohledňující rozdíly v cenových hladinách se tak nezmění.

Příklad 2: posílení kurzu koruny o 20%

V druhém příkladu opět uvažujme, že se základní parametry nezmění a předpokládejme pouze jedinou změnu - posílení nominálního směnného kurzu koruny vůči euru o 20%, tj. 30 Kč za euro na 25 Kč za euro. Díky posílení kurzu se zvýší velikost HDP na obyvatele vyjádřená v euru. Zároveň se však zvýší česká cenová hladina v ČR vztažená k EU. Pro jednoduchost opomeňme negativní vliv apreciace měny na konkurenceschopnost vývozu. HDP na obyvatele po zohlednění o rozdíly v cenových hladinách se tak opět nezměnil.

Na uvedených příkladech bylo demonstrováno, že reálné konvergence výkonnosti české ekonomiky k zemím EU nedosáhneme jinak než rychlejším reálným hospodářským růstem v EU. Změny cen ani kurzu nám nepomohou. Leda snad kombinací stabilního HDP a klesajícího počtu obyvatel či rychlejšího poklesu počtu obyvatel než poklesu HDP. Tyto možnosti však patří do říše teorie.

Tuto a další analýzy v pdf formátu naleznete ZDE.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.5.2018
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data