V rámci série pohledů společnosti Patria na možný vliv volebních výsledků na domácí blue chips pokračujeme s petrochemickým koncernem Unipetrol. Společnost dnes mj. oznámí konsolidované výsledky vypracované podle IAS za rok 2001
Volby do Poslanecké sněmovny se konají 14. a 15. června. Hlubší analýzy jednotlivých stran a související témata můžete najít v našem červnovém Makroekonomickém přehledu, přehled stran, jejich aktuálních volebních preferencí a další komentáře k volbám z monitoringu tisku naleznete v nové záložce Volby 2002.
Unipetrol (držet)
Pokud Agrofert (nedávný vítěz privatizace Unipetrolu) od privatizace neodstoupí, neměl by mít výsledek voleb přímý vliv na tuto společnost. Kdyby se tak ovšem stalo, nový kabinet by musel rozhodnout, kdy začne nový privatizační tendr a jestli bude holding privatizován jako jeden celek, či bude rozdělen na několik částí.
My očekáváme, že ČSSD by pokračovala v pokusu o privatizaci holdingu tak, jak je. ODS a Koalice by mohly zvolit rozdělení holdingu a privatizovat jeho části odděleně. To by sice mohlo vést k lepšímu rozpoznání hodnot jeho jednotlivých společností, problémem by ovšem pravděpodobně byla likvidita jednotlivých akcií.
Poznámka:
Ačkoliv jsme se snažili zmapovat různé volební výsledky z hlediska jejich vlivu na titul, chceme zdůraznit, že žádná politická strana nedefinovala jasně a jednoznačně strategii privatizace nebo pozice k možným strukturám odvětví. Naše závěry jsou založeny většinou na nepřímých indikátorech a zdůrazňujeme, že konečný postoj vlády k jednotlivým zmiňovaným oblastem bude i výsledkem koaličních jednání. Je také důležité poznamenat, že privatizační výnosy budou hrát důležitou roli v rámci fiskální politiky budoucí vlády a načasování a privatizační strategie u relevantních firem bude tomuto faktoru do značné míry podřízena.
Jiří Soustružník