Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Česká ekonomická důvěra za březen stagnuje na 6 bodech

25.3.2005 9:52
Autor: 

Následuje tisková zpráva ČSÚ:
Saldo souhrnného indikátoru důvěry v březnu 2005 se oproti předchozímu měsíci nezměnilo, saldo podnikatelského indikátoru důvěry se snížilo o 1 bod a saldo indikátoru důvěry spotřebitelů naopak o 2 body vzrostlo. Ve srovnání s březnem 2004 bylo saldo indikátoru důvěry vyšší u podnikatelů o 1 bod, u spotřebitelů o 19 bodů a saldo souhrnného indikátoru důvěry bylo vyšší o 5 bodů.

V průmyslu (929 respondentů) hodnotilo v březnu 39 % respondentů svou ekonomickou situaci jako dobrou, 58 % jako uspokojivou a 3 % jako špatnou, což je po sezónním očištění horší výsledek než v únoru (pokles salda o 3 body). Hodnocení celkové poptávky (knihy zakázek) po produkci podniku v současnosti se oproti hodnocení v únoru zhoršilo (pokles salda o 5 bodů). Hodnocení současné zahraniční poptávky se zhoršilo také (pokles salda o 8 bodů). Stav zásob hotových výrobků se podle mínění respondentů nezměnil. Respondenti očekávají pro příští tři měsíce zrychlení výrobní činnosti (růst salda o 4 body) při zvýšení zaměstnanosti (růst salda o 2 body). Pro příštích šest měsíců respondenti uvažují s neměnností své ekonomické situace. Všechny údaje jsou uvedeny po sezónním očištění. Celkově se saldo indikátoru důvěry v průmyslu oproti předchozímu měsíci nezměnilo. V meziročním srovnání je stejné jako v březnu 2004.

Ve stavebních podnicích (549 respondentů) se hodnocení ekonomické situace v březnu oproti předchozímu měsíci zhoršilo (pokles salda o 11 bodů, sezónně očištěno). Hodnocení současné celkové poptávky (knihy zakázek) po produkci podniku se zhoršilo také (pokles salda o 2 body). Pro příští tři měsíce však očekávají respondenti zrychlení stavební činnosti (růst salda o 15 bodů) při pomalejším růstu zaměstnanosti, než je pro toto období obvyklé (sezónně očištěné saldo pokleslo o 4 body). Pro příštích šest měsíců počítají respondenti se zlepšením své ekonomické situace (růst salda o 14 bodů). Všechny údaje jsou uvedeny po sezónním očištění. Celkově se saldo indikátoru důvěry ve stavebnictví snížilo o 3 body a je stejné jako v březnu 2004.

Z respondentů odvětví obchodu (312 respondentů) hodnotilo v březnu ekonomickou situaci svého podniku 44 % jako dobrou, 52 % jako odpovídající sezóně a 4 % jako špatnou, což v meziměsíčním srovnání znamená po sezónním očištění zhoršení o 3 body. Celkově se stav zásob v obchodě nezměnil. Neměnnost ve vývoji cen očekává 82 % respondentů, 6 % očekává růst a 12 % pokles. Pro příštích šest měsíců očekává zlepšení ekonomické situace 37 % (v únoru 26 %) respondentů, 58 % respondentů očekává neměnnost (v únoru 69 %) a 5 % pokles (stejně jak v únoru). Celkové saldo indikátoru důvěry v obchodě se oproti únoru nezměnilo, avšak je o 5 bodů vyšší než v březnu 2004.

Ve vybraných odvětvích služeb (775 respondentů) hodnotilo svoji současnou ekonomickou situaci v březnu 57 % respondentů jako dobrou, 41 % respondentů ji hodnotí jako odpovídající sezóně a 2 % jako špatnou, což je horší hodnocení než v únoru. Růst poptávky (knihy zakázek) očekává 33 % respondentů, neměnný vývoj 64 % respondentů a 3 % pokles, což je lepší očekávání než v únoru. Neměnnost ve vývoji cen očekává 93 % respondentů, růst 4 % respondentů a 3 % pokles. Pokles počtu zaměstnanců očekává 26 % respondentů, neměnnost 64 % a růst 10 % respondentů. Celkově saldo indikátoru důvěry ve vybraných odvětvích služeb pokleslo o 2 body a v meziročním srovnání je stejné jako v březnu 2004.

Ze šetření mezi spotřebiteli (1000 respondentů) v březnu vyplývá neměnnost salda ukazatele očekávané celkové ekonomické situace a růst salda jejich finanční situace (o 2 body) v příštích dvanácti měsících. Oproti minulému měsíci se podíl spotřebitelů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, snížil (pokles salda o 7 bodů). Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit, se zvýšil (růst salda o 2 body). Celkový indikátor spotřebitelské důvěry se oproti minulému měsíci zvýšil (o 2 body) a v meziročním srovnání je o 19 bodů vyšší než v březnu 2004. V dlouhodobém srovnání tak stále dosahuje příznivých hodnot.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - HDP, q/q a
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university