Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Reforma Paktu stability znamená jeho výrazné oslabení, k rychlejšímu zavedení eura nepovede

ČNB: Reforma Paktu stability znamená jeho výrazné oslabení, k rychlejšímu zavedení eura nepovede

24.3.2005 16:19
Autor: 

Následuje tisková zpráva ČNB:
Bankovní rada ČNB diskutovala na svém dnešním jednání reformu Paktu stability a růstu (dále jen Paktu), kterou ve dnech 22. - 23. března 2005 schválila Evropská rada. Bankovní rada se znepokojením konstatovala, že úpravy Paktu povedou k jeho výraznému oslabení, a to především z pohledu jeho transparentnosti, vynutitelnosti cílů a principu rovného zacházení. Zároveň mohou vést k ohrožení stabilního a neinflačního vývoje v Evropské unii.

Je primární odpovědností a úkolem každé vlády, aby si uvědomila makroekonomický význam zdravých veřejných rozpočtů. Z tohoto pohledu pravidla Paktu vytvářejí pouze rámec pro koordinaci fiskální politiky na evropské úrovni, který je však z hlediska úspěšného fungování Hospodářské a měnové unie klíčový.

Navzdory výhradám k rozvolnění definice a vynucování cílů Paktu (zohlednění řady faktorů při určení střednědobého cíle fiskální politiky, udělení některých výjimek při překročení 3% hranice schodku, možnost prodloužení lhůt pro nápravu nadměrného deficitu apod.) ČNB pozitivně vnímá posílení Paktu v jeho preventivní části, směřující k zodpovědné fiskální politice v příznivých obdobích. To může být přínosem pro dodržování fiskální disciplíny na evropské úrovni.

Česká národní banka nesdílí úvahy, že by revize Paktu mohla vést k dřívějšímu přijetí eura Českou republikou v důsledku změkčení fiskálních cílů. Splnění maastrichtských kritérií ve fiskální oblasti je podmínkou nutnou, nikoliv však postačující, k hladkému přijetí eura. Rozhodnutí o přijetí eura by mělo být výsledkem celkového posouzení ekonomických podmínek, včetně vyhodnocení schopnosti veřejných rozpočtů chovat se do budoucna odpovědně a přispívat ke stabilnímu vývoji ekonomiky. Konsolidace českých veřejných financí by měla i nadále pokračovat s ohledem na vlastní zájmy České republiky i budoucí splnění cílů Paktu.

Česká národní banka bude i nadále otázky spojené s fiskálními pravidly a jejich dodržováním v Evropské unii monitorovat a pečlivě analyzovat.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • Jen blazen by chtel ted zavadet Euro.
  24.3.2005 22:25

  S Eurem opatrne. Znacna cast zemi EU s tim vubec nespecha a maji pravdu.
  Thyronx
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  General Electric Co (12/16 Q4, Bef-mkt)
  7:00Telia Co AB (12/16 Q4)
  7:02SAP SE (12/16 Q4)
  7:20Volvo AB (12/16 Q4)
  7:30Daimler AG (12/16 Q4)
  7:30Telefonaktiebolaget LM Ericsson (12/16 Q4)
  12:30Honeywell International Inc (12/16 Q4)
  13:00Moody's Corp (12/16 Q4)
  13:58McDonald's Corp (12/16 Q4)