Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Reakce ČSÚ na komentář serveru Patria Online z 21. března 2005

Reakce ČSÚ na komentář serveru Patria Online z 21. března 2005

22.3.2005 18:36
Autor: 

následuje úplné znění tiskové zprávy ČSÚ
Reakce ČSÚ na komentář serveru Patria Online z 21. března 2005
(Zmatení jazyků statistiky veřejných rozpočtů: ČSÚ nebo Eurostat? – D.Marek)

(22.3.2005)

Český statistický úřad k uvedenému komentáři sděluje, že notifikační tabulky zaslané Evropské komisi a zveřejněné na internetové stránce ČSÚ dne 1. března byly stejně jako u ostatních členských zemí EU posouzeny Eurostatem, jehož stanovisko bylo 10. března oficiálně sděleno Českému statistickému úřadu.

Eurostat v něm doporučil přehodnotit moment vzniku závazku vlády vyplývající ze záruky poskytnuté Ministerstvem financí České národní bance v rámci Programu konsolidace a stabilizace bankovního sektoru. Přiklonil se přitom k pojetí, že tento závazek vznikl již jeho deklarováním v roce 1997 a nikoli až jeho potvrzením v roce 2004. ČSÚ tento názor akceptoval, což se promítlo ve zvýšení deficitu v roce 1997 a naopak jeho snížení v roce 2004 o shodných 22,5 mld. Kč.

Upravené údaje byly zaslány znovu Eurostatu, který je 18. března zveřejnil. Na tuto skutečnost ČSÚ reagoval publikací upravených údajů v pondělí 21. března v 9 hodin na své internetové stránce v rubrice Makroekonomika, HDP (http://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/notifikace_vladniho_deficitu_a_dluhu).

Úvahy o tom, že čísla Eurostatu jsou pomýlená nebo že se ČSÚ neobtěžoval informovat veřejnost o revizi, jsou proto bezpředmětné.

(zdroj: www.czso.cz)

Reakce Patria na tiskovou zprávu ČSÚ:
Český statistický úřad na svých webových stránkách zveřejnil reakci na článek zveřejněný ne webu Patria Online s titulkem Zmatení jazyků statistiky veřejných rozpočtů: ČSÚ nebo Eurostat? Mylně však uvádí, že tento text byl zveřejněn 21. března. Poprvé byl zmíněný text uveden již v pátek 18. března a 21. března byl pouze opakován. Zmínka o tom, že se nikdo z oficiálních českých insitucí, ať již ČSÚ či ministerstvo financí, neobtěžoval včas vysvětlit chybějících 22,5 miliardy korun, byla naprosto předmětná.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data