Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

22.03.2005 13:18
Autor: 

Slovensko
Pokojný ráz obchodovania na dlhopisovom trhu bol v stredu prerušený. Ceny dlhopisov poklesli a celá výnosová krivka sa posunula smerom hore. V týždňovom horizonte vzrástli výnosy od 10 do 15 bps, pričom najväčší nárast bol na dlhom konci krivky. Príčinou poklesu cien bol ústup investorov zo regiónu strednej Európy. V piatok však už prišlo ku korekcii a výnosy sa mierne vrátili späť. V tomto týždni už pokles cien neočakávame, a so stabilizáciou na devízovom trhu by malo prísť ku korekcii i na výnosoch bondov. Ďalšie smerovanie devízového trhu bude závisieť od vývoja na regionálnych a svetových trhoch. Zhoršenie regionálneho sentimentu poznačilo i pondelkovú aukciu ŠD 4.9 %/2014. Celkový dopyt dosiahol len 2,765 mld. Sk, čo je výrazný prepad oproti predchádzajúcej aukcii vo februári, keď dopyt činil takmer 12 mld. Sk. ARDAL akceptoval 1,335 mld. Sk při priemernom výnose 3,774 % (vo februárovej aukcii bol 3,58 %).

Kľúčovou udalosťou však bude zasadnutie Bankovej rady NBS vo štvrtok. Vzhľadom na posledné oslabenie koruny by mali sadzby zostať nezmenené. Jasnejšiu predstavu však získame po repo tendri v utorok. Pokiaľ by nezobrali väčšiu časť dopytu zo strany bánk, zníženie sadzieb sa úplne vylúčiť nedá. Našim základným scenárom však je ponechanie sadzieb bez zmeny.

Polsko Ceny polských dluhopisů se v minulém týdnu snižovaly, většímu poklesu však zabránila zveřejněná míra inflace a úroveň růstu únorové průmyslové výroby. Trh v pondělí otevíral na relativně vysokých hodnotách 5,38%, 5,53% a 5,53% pro dvou, pěti a desetiletý dluhopis, když se zahraniční investoři přes víkend rozhodli snížit objem polských dluhopisů ve svých portfoliích. Negativní sentiment na trhu převládal až do zveřejnění překvapivě nízké míry růstu spotřebitelských cen. Výsledkem byl pokles výnosů až o 10bps na krátkém konci a o 5bps na dlouhém konci výnosové křivky. Vzhledem k politické situaci se však záhy na trh vrátila nervozita a výnosy zpátky vzrostly. Trh nijak nereagoval na prohlášení ministra financí Gronického, který v následujících měsících očekává zpomalení růstu HDP a rychlý pokles inflace. Krátké oživení na trhu přinesla aukce pětiletých dluhopisů. Trh pak vyčkával do čtvrtku, kdy byl zveřejněn růst průmyslové výroby a index výrobních cen. Oba ukazatele byly silně pod původním tržním odhadem. Došlo k poklesu výnosů zejména na krátkém konci výnosové křivky, neboť trh se na základě těchto dat domnívá, že existuje prostor pro další snížení sazeb. V pátek tak konec obchodování zastihl výnosy na úrovních 5,42%, 5,57% a 5,63% pro dvou, pěti a desetiletý dluhopis.

V tomto týdnu očekáváme další pokles výnosů, ke kterému podle našeho názoru dojde po zveřejnění únorové jádrové inflace a maloobchodních tržeb. Tato data by měla posílit očekávání dalšího poklesu sazeb.

Maďarsko Maďarský trh dluhopisů následoval forint, resp. Zlotý a minulý týden výrazně oslabil. Výnosy vzrostly dramaticky podél celé výnosové křivky, přičemž nárůst oproti uzavíracím hodnotám z pátku 12. 3. činil téměř 30 bazických bodů. Výrazný paralelní posun výnosové křivky zároveň implikuje, že trh razantně redukoval své představy ohledně možného snížení základní sazby MNB. Zatímco před zmiňovaným výprodejem trh spekuloval na snížení oficiální sazby o 100-125 bodů, aktuálně počítá s poklesem jen o 50-75 bodů, tj. na úroveň 7,5-7,75 %. Vzhledem k tomu, že očekáváme další všeobecné zklidnění situace na trzích ve střední Evropě a také mírné posílení forintu, měla by se zlepšující se nálada přelít i na domácí trh dluhopisů. Z toho by mohl těžit zejména střední segment výnosové křivky, který utrpěl minulý týden nejtěžší ztráty.

ČSOB - Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:00Čína - HDP, q/q
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y