Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kopírovat či nekopírovat?

Kopírovat či nekopírovat?

18.3.2005 12:22
Autor: 

Čas od času se dozajista každému z nás stalo, že byl při vyřizování svých osobních či úředních záležitostí požádán úředníkem nebo jinou osobou o předložení občanského průkazu ke kontrole totožnosti. Toto je ve většině případů naprosto legitimní postup, nicméně nezřídka se stává, že si tento úředník zároveň pořídí kopii daného dokladu. Jako zdůvodnění pořízení kopie osobního dokladu bývá často argumentováno, pokud je vůbec nějaké vysvětlení poskytnuto, že se tak děje např. pro eventuální ověření údajů a skutečností kontrolními orgány, tj. že je to v podstatě pro dobro každého z nás.

Ve skutečnosti se ale osoby, které pořizují kopie osobních dokladů z „úředních důvodů“ mohou dopustit porušení zákona, neboť pořizování kopií osobních dokladů není dovoleno, kromě zákonem povolených výjimek. V této souvislosti je nutné si také uvědomit, že pořizování kopií osobních dokladů a jejich uchovávání je považováno za zpracování osobních údajů dle zákona o ochraně osobních údajů, a každá osoba, která tak činí, je považována za správce podle tohoto zákona.

Na tuto skutečnost reagoval i Úřad pro ochranu osobních údajů („Úřad“), který ve svém stanovisku č. 6/2004 z listopadu roku 2004, shrnul danou problematiku a jasně se vyjádřil k možnosti pořizování kopií osobních dokladů.

Výše uvedené stanovisko Úřadu navazuje i na novelizované znění relevantní právní úpravy, zejména pak zákona o občanských průkazech a zákona o cestovních dokladech. Od 1. ledna 2005 tedy obecně platí, že pořizování kopie občanského průkazu nebo cestovního dokladu je zakázáno. Tento zákaz je pak prolomen ve dvou případech.

Jednak v případě, že občan (držitel osobního dokladu) dá k pořízení kopie osobního dokladu výslovný souhlas, přičemž tento souhlas musí být dán na základě principu svobodného, vědomého a informovaného projevu vůle. Získání tohoto souhlasu však není pouhou formalitou. Občan musí být v této souvislosti informován o tom za jakým účelem jsou kopie jeho osobního dokladu pořizovány, ohledně jakých osobních údajů je souhlas dáván, jakému správci a na jaké období, přičemž tento souhlas musí správce mít po celou dobu zpracování těchto dokumentů.

Dále je nutné mít na paměti i fakt, že osoba, která uchovává kopie osobních dokladů je správcem dle zákona o ochraně osobních údajů, a musí tedy dodržovat veškeré povinnosti stanovené tímto zákonem. Mezi tyto povinnosti patří mimo jiné také (i) splnění oznamovací povinnosti správcem vůči Úřadu a (ii) prokázání existence souhlasu dotčeného subjektu.

V druhém případě, kdy je možné pořizovat kopie osobních dokladů se jedná jednak o situace, kdy je to stanoveno zvláštním právním předpisem (např. zákon č. 61/1996 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti) nebo pokud tak stanoví mezinárodní smlouva, kterou je Česká republika vázána.

Jako obecný princip ochrany osobních údajů je taktéž nutné brát v úvahu v souladu se zákonem o ochraně osobních údajů vždy legitimitu, přiměřenost a účelovost zpracovávaných osobních údajů. Správce je pak vždy povinen zabezpečit technicko-organizační opatření k zajištění ochrany osobních údajů v souladu se zákonem o ochraně osobních údajů.

Z uvedeného plyne, že před předáním osobních údajů k jejich okopírování, byste měli vždy být řádně poučeni a informováni o výše uvedených skutečnostech, jinak by bylo možno poskytnutí dokladů k okopírování odmítnout jako nezákonné.

Dušan Řehák

Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
  • A Eurotel ?!
    18.3.2005 14:09

    Eurotel při sepsiování smlouvy na své služby kopíruje občanské průkazy svých zákazníků i přes jejich nesouhlas. Jestli nesouhlasí s okopírováním, Eurotel s nimi neuzavře žádnou smlouvu ! Mám od nich Data Express a kdyby byla rovnocenná druhá možnost, zvolil bych jinou. Jiná možnost ale není. Když jsem vznesl písemný dotaz na ředitelství tak mi to písemně i potvrdili že to tak dělají.
    Ludvik
Aktuální komentáře
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28V areálu v Záluží hořelo, Unipetrol omezil provoz
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data