Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kopírovat či nekopírovat?

Kopírovat či nekopírovat?

18.3.2005 12:22
Autor: 

Čas od času se dozajista každému z nás stalo, že byl při vyřizování svých osobních či úředních záležitostí požádán úředníkem nebo jinou osobou o předložení občanského průkazu ke kontrole totožnosti. Toto je ve většině případů naprosto legitimní postup, nicméně nezřídka se stává, že si tento úředník zároveň pořídí kopii daného dokladu. Jako zdůvodnění pořízení kopie osobního dokladu bývá často argumentováno, pokud je vůbec nějaké vysvětlení poskytnuto, že se tak děje např. pro eventuální ověření údajů a skutečností kontrolními orgány, tj. že je to v podstatě pro dobro každého z nás.

Ve skutečnosti se ale osoby, které pořizují kopie osobních dokladů z „úředních důvodů“ mohou dopustit porušení zákona, neboť pořizování kopií osobních dokladů není dovoleno, kromě zákonem povolených výjimek. V této souvislosti je nutné si také uvědomit, že pořizování kopií osobních dokladů a jejich uchovávání je považováno za zpracování osobních údajů dle zákona o ochraně osobních údajů, a každá osoba, která tak činí, je považována za správce podle tohoto zákona.

Na tuto skutečnost reagoval i Úřad pro ochranu osobních údajů („Úřad“), který ve svém stanovisku č. 6/2004 z listopadu roku 2004, shrnul danou problematiku a jasně se vyjádřil k možnosti pořizování kopií osobních dokladů.

Výše uvedené stanovisko Úřadu navazuje i na novelizované znění relevantní právní úpravy, zejména pak zákona o občanských průkazech a zákona o cestovních dokladech. Od 1. ledna 2005 tedy obecně platí, že pořizování kopie občanského průkazu nebo cestovního dokladu je zakázáno. Tento zákaz je pak prolomen ve dvou případech.

Jednak v případě, že občan (držitel osobního dokladu) dá k pořízení kopie osobního dokladu výslovný souhlas, přičemž tento souhlas musí být dán na základě principu svobodného, vědomého a informovaného projevu vůle. Získání tohoto souhlasu však není pouhou formalitou. Občan musí být v této souvislosti informován o tom za jakým účelem jsou kopie jeho osobního dokladu pořizovány, ohledně jakých osobních údajů je souhlas dáván, jakému správci a na jaké období, přičemž tento souhlas musí správce mít po celou dobu zpracování těchto dokumentů.

Dále je nutné mít na paměti i fakt, že osoba, která uchovává kopie osobních dokladů je správcem dle zákona o ochraně osobních údajů, a musí tedy dodržovat veškeré povinnosti stanovené tímto zákonem. Mezi tyto povinnosti patří mimo jiné také (i) splnění oznamovací povinnosti správcem vůči Úřadu a (ii) prokázání existence souhlasu dotčeného subjektu.

V druhém případě, kdy je možné pořizovat kopie osobních dokladů se jedná jednak o situace, kdy je to stanoveno zvláštním právním předpisem (např. zákon č. 61/1996 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti) nebo pokud tak stanoví mezinárodní smlouva, kterou je Česká republika vázána.

Jako obecný princip ochrany osobních údajů je taktéž nutné brát v úvahu v souladu se zákonem o ochraně osobních údajů vždy legitimitu, přiměřenost a účelovost zpracovávaných osobních údajů. Správce je pak vždy povinen zabezpečit technicko-organizační opatření k zajištění ochrany osobních údajů v souladu se zákonem o ochraně osobních údajů.

Z uvedeného plyne, že před předáním osobních údajů k jejich okopírování, byste měli vždy být řádně poučeni a informováni o výše uvedených skutečnostech, jinak by bylo možno poskytnutí dokladů k okopírování odmítnout jako nezákonné.

Dušan Řehák

Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
  • A Eurotel ?!
    18.3.2005 14:09

    Eurotel při sepsiování smlouvy na své služby kopíruje občanské průkazy svých zákazníků i přes jejich nesouhlas. Jestli nesouhlasí s okopírováním, Eurotel s nimi neuzavře žádnou smlouvu ! Mám od nich Data Express a kdyby byla rovnocenná druhá možnost, zvolil bych jinou. Jiná možnost ale není. Když jsem vznesl písemný dotaz na ředitelství tak mi to písemně i potvrdili že to tak dělají.
    Ludvik
Aktuální komentáře
21.5.2018
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data