Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Vodafone kupuje Oskara - očekávat lze zvýšení konkurenčních tlaků

15.3.2005 15:26
Autor: Tomáš Gatěk, Patria Finance

Společnost Vodafone dnes potvrdila, že se dohodla se společností TIW na koupi podílu v rumunském mobilním operatorovi Mobifon a třetím českém mobilním operátorovi Oskarovi za celkem 3,5 mld. USD + převzetí dluhu v hodnotě 0,9 mld. USD. Jelikož Vodafone vlastní podíly v mobilních operátorech v sousedních zemích, jeho zájem o český trh byl očekávaný. Společnost se také zajímala o privatizaci Českého Telecomu (zejména z důvodu Eurotelu), nicméně nakonec nepodala předběžnou nabídku.

Zájem o Oskara a nepodání nabídky na privatizaci ČT naznačuje, že akvizice Oskara může být pro Vodafone schůdnější cestou expanze na český trh. Nyní lze očekávat zvýšení konkurenčních tlaků, a to zejména v segmentu zákazníků se smlouvou. Předpokládáme, že se Vodafone bude snažit zvýšit tržní současný tržní podíl Oskara (cca 17%). Zvýšené konkurenční tlaky pak budou znásobeny očekávaným zavedením přenositelnosti mobilního čísla.


Váš názor
 • Konkurenční tlaky.
  15.3.2005 16:31

  Swisscom nebo jiný silný operátor koupí Čtelecom a protože to nejsou žádný ořezávátka, lze očekávat zvýšení konkurenčních tlaků na Oskara. Možná mu nezbude ani těch 17%.
  Akcionář 2
 • Kolik za Eurotel?
  15.3.2005 16:18

  Zajímalo by mě, kolik z těch 3,5+0,9=4,4 miliard USD je za Oskara. Když si tuto cenu vynásobíme poměrem tržních podílů Eurotelu ku Oskarovi , kolik nám vyjde za Eurotel a tím pádem za Čtelecom? Myslím,že by to jejich cenu mělo zvednout a ne se ji pane Gatěku snažit srážet strašením o zvyšování konkurenčních tlaků.
  Akcionář Telecomu
  • Telecom
   15.3.2005 17:30

   Je otázka, jakou cenu by Vodafone stálo dotesání Telecomu (Eurotelu) k obrazu svému. S Oskarem ho to možná vyjde levněji. Jinak si také myslím, že to na cenu Telecomu nebude mít pozitivní vliv. Proč by vstup do více konkurenčního prostředí měl být dražší?
   mgns
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Počet nově zahájených staveb