Euro vůči dolaru v Evropě ve čtvrtek začínalo ještě těsně pod hranicí 1,34. Japonský předseda vlády Koizumi svými úvahami o nutnosti diverzifikace devizových rezerv ale nastartoval další kolo výprodeje dolaru, který měnový pár EUR/USD posunul až na 1,3453. Trhy jsou na podobná prohlášení citlivé, zvláště když nedávno se podobně vyjádřila centrální banka Jižní Koreje. Pozdě v noci si ještě přidal A.Greenspan, který opakoval, že zahraniční investoři v určitém okamžiku mohou omezit svoji angažovanost v amerických aktivech. Nad dolarem se navíc vznášejí obavy z vysokého dnešního obchodního deficitu. Nad hranicí 1,34 se pak měnový pár EUR/USD držel po zbytek dne a v USA uzavíral na 1,3421.
Konec týdne je v EMU hlavně však v Americe na statistiky významný. V EMU je to platební bilance, v USA je to důležitá bilance zahraničního obchodu. Deficit má být větší ještě o několik set milinů dolarů vyšší než prosincový, a to si jistě dolar k dobru nepřipíše. Dnes má také další projev A.Greenspan, tentokrát o bankovní regulaci. V příštím týdnu bude významným číslem úterní údaj o pohybu finančních prostředků do a z USA stejně jako maloobchodní tržby. Ve středu je pak průmyslová výroba a v pátek spotřebitelská důvěra univerzity Michigan. V Evropě bude zajímavým ukazatelem německý index ZEW v úterý a v ve čtvrtek průmyslová výroba eurozóny.
Dnes by se propad dolaru již mohl zastavit, jedině obchodní deficit výrazněji odlišný jedním nebo druhým směrem od odhadů by mohl změnit trend. Nálada na americkou měnu ale zůstává stále negativní. Pro dnešek tedy předpokládáme pohyb v pásmu 1,3380-1,3480. V týdenním horizontu setrvání v intervalu 1,33 - 1,349.
ČSOB - denní finanční zpravodaj