Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Spotřebitelé jsou v EU velice chráněným druhem

Spotřebitelé jsou v EU velice chráněným druhem

8.3.2005 12:49
Autor: 

Evropský parlament schválil dne 24. února 2005 novou směrnici o nepoctivých obchodních praktikách, jejímž hlavním záměrem je další posílení ochrany spotřebitelů v EU. Směrnice by měla být v následujících týdnech schválena Radou EU a následně implementována do právních řádů jednotlivých členských států, a to do roku 2007.

Cílem Komise při vypracování návrhu směrnice bylo nahradit dosavadní poměrně roztříštěnou právní úpravu jednotlivých členských států v oblasti práva ochrany spotřebitele jednotnou právní úpravou poskytující spotřebitelům na území EU obdobný stupeň ochrany.

Směrnice upravuje zejména pravidla ohledně v současné době stále agresivnějších marketingových praktik prodejců. Nová směrnice tedy obsahuje celou řadu zakázaných typů obchodních praktik, před jejichž použitím by spotřebitelé měli být chráněni. Mezi tato jednání patří zejména tzv. prodej pod tlakem („pressure selling“), tedy případy kdy prodejce bude vyvíjet nepřiměřený nátlak na spotřebitele za účelem uzavření kupní smlouvy, tj. prakticky jej donutí ke koupi určitého zboží, které by si spotřebitel za jiných okolností pravděpodobně nekoupil.

Dalším typem zakázaného jednání je zavádějící marketing a klamavá reklama, kdy prodejce bude spotřebiteli poskytovat nepravdivé informace ohledně prodávaných produktů. Směrnice dále zakazuje praktiky, kdy prodejci nabízejí tzv. bezplatné produkty, přičemž spotřebitel musí ve skutečnosti platit částku vyšší než je částka odpovídající nákladům na dopravu daného produktu.

Směrnice však vedle výše uvedených speciálně vymezených zakázaných typů obchodních jednání obsahuje také určité obecné principy, které by měly umožnit posoudit jiné typy obchodních praktik, tj. zda-li se jedná o dovolené praktiky či o praktiky nepoctivé a tudíž zakázané. Základním principem při hodnocení jednotlivých praktik je, zda-li dané jednání nepřiměřeným a nepoctivým způsobem ovlivňuje chování průměrného spotřebitele.

Dále je třeba zmínit, že směrnice také zakotvuje zákaz reklam, které směřují na děti. Zakázány tedy budou zejména reklamy, které vybízejí děti k tomu, aby „přinutili“ dospělé, tj. zejména své rodiče, ke koupi daných produktů. Výslovně budou také zakázány reklamy, které dětem sdělují, že si „musí“ určitý produkt koupit.

Závěrem lze uvést, že dle Komise řada ekonomických studií předpokládá, že nová právní úprava v důsledku zlepšení postavení spotřebitelů a určité stimulace soutěže mezi podnikateli povede k dalšímu růstu trhu. Nezbývá tedy než vyčkat jak bude směrnice zapracována do českého právního řádu a zda-li její aplikace povede k zamýšleným výsledkům.

Stanislav Servus

Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.6.2018
18:21Poprvé po 108 letech: Chanel zveřejnil čísla z ročního hospodaření
12:22Víkendář: Blíží se možný zlomový bod v uprchlické krizi
6:35ČEZ po nejdelší valné hromadě v historii vyplatí dividendu 33 korun na akcii. Obměna dozorčí rady
22.6.2018
22:03Trump přidusil dnešní rally další hrozbou cel
18:15Ropný cyklus se bude točit dál, trend je v rukou nových technologií
17:29Více ropy a nová cla. Závěr týdne není nudný, euro klesá  
17:26Pegas s Kofolou PX do zeleného nevytáhly, výhružka Trumpa posílá automobilky níže  
17:20Co říká Pax Romana o dnešním světě
17:20Technická analýza: Eurodolar otestoval významný support, eurokoruna rezistenci
17:05Nová Trumpova hrozba: Zavedeme 20 % clo na všechna auta z EU
16:53ÚOHS schválil vstup čínské Citic Group do CEFC Group Europe
15:34TOMA, a.s. - zpráva z Valné hromady červen 2018
14:54Dohoda OPEC: Produkce ropy stoupne jen mírně. Cena roste svižně už teď
14:40Technická analýza: Bod zlomu: V hlavní roli OPEC+
14:15Obuvnická firma Prabos rozšiřuje svou výrobu na Ukrajinu
13:32Perly týdne: Čínský útok na americké akcie, záhada německé kriminality a z ČR Itálie
13:30Do vlády míří Malá a Nováková, obranu převezme Metnar
12:09Fed: Přední americké banky by dokázaly přestát silnou recesi
11:46Přistoupí OPEC+ k navýšení těžby?  
11:00HubVentures, mířící na burzu, po čerstvé coworkingové akvizici ovládá přes 40 procent trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data