Komentář doplněnIndex spotřebitelských cen se minulý měsíc zvýšil o 0,2 % a meziroční inflace setrvala na hodnotě 1,7 %, kam se snesla v lednu. Cenovou hladinu ovlivnily v podstatě jen sezónní změny cen, změny poplatků a jiných administrativně určovaných cen.
Nejvíce ovlivnily inflaci sezónně vyšší ceny rekreace. Ve srovnání s lednem stouply ceny domácích i zahraničních zájezdů o 3,6 %. Loni v únoru se zdražovalo o 3,5 %. Druhým nejvýznamnějším faktorem, ovšem s opačným znaménkem, byly výprodeje oděvů a obuvi. Zřetelnou stopu v inflaci zanechaly také vyšší ceny v závodních jídelnách a restauracích.
S tím, jak bude z meziroční inflace vyprchávat efekt loňského zvýšení spotřebních daní a přesunů v rámci DPH, bude meziroční inflace dále klesat. V létě by měla koketovat s hodnotami kolem jednoho procenta a letošní průměrnou hodnotu inflace odhadujeme na 1,4 %. Z pohledu budoucnosti úrokových sazeb je klíčový mírný posun prognózy inflace směrem dolů, jemuž nahrávají silný kurz koruny a série revizí prognóz německé ekonomiky. Už dlouho nebyla situace v měnové politice tak jednoznačná jako dnes. Bylo by velmi překvapivé, kdyby na konci měsíce ČNB nesnížila úrokové sazby. Modelové propočty ukazují, že dokonce existuje prostor pro snížení o 50 bps. Nicméně pro začátek by stačilo alespoň 25 bps.