Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Eurooptimisté na koni?

Eurooptimisté na koni?

7.3.2005 12:27

Český zahraniční obchod skončil v loňském roce s nečekaně nízkým schodkem. Schodek byl natolik nízký, že někteří vládní představitelé to nevydrželi a začali mluvit o přebytkové obchodní bilanci. Samozřejmě, že je skvělé, že se českým vývozcům loni dařilo a vyvezli téměř tolik zboží jako jiní dovezli. Ale proč by, proboha, měla být přebytková obchodní bilance naším cílem?

Přebytek obchodní bilance znamená jen to, že z ciziny „dovezeme“ více služeb (a pak je možné argumentovat, že v současném světě je důležitější a výhodnější produkovat kvalitní a konkurenceschopné služby, než vyvážet zboží v krabicích). Druhou možností je pak za přebytek obchodu nakoupit zahraniční aktiva, nebo-li vyvážet kapitál. To možná zvýší naše sebevědomí, ale že bychom už kapitál nepotřebovali doma?

Nicméně pokud odhlédneme od poněkud efemérních makroekonomických spekulací, je jasné, že členství České republiky v Evropské unii se na zahraničním obchodě projevilo silněji a pozitivněji, než většina pozorovatelů předpokládala. Převládající očekávání bylo, že se „nic nestane“, neboť obchod jsme s Evropskou unií měli liberalizovaný již před naším vstupem do EU.

Ukazuje se ale, že vstup měl přinejmenším výrazný psychologický efekt a že české zboží má cestu na světové trhy snazší. Takže důvod k radosti pro euro-optimisty.

Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.
(autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)


Váš názor
  • Váš názor byl zrušen
    8.3.2005 7:40

    Váš názor byl zrušen z důvodu použití osobních invektiv vůči autorovi příspěvku. Prosíme uživatele o korektní a věcné příspěvky. Pokud máte dojem, že jsme Vás tímto poškodili, napište nám na info@patria.cz
    Lojza
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
Micron Technology Inc (11/18 Q1, Aft-mkt)
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
22:15FedEx Corp (11/18 Q2)