Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod v lednu: opět přebytkový začátek roku

Zahraniční obchod v lednu: opět přebytkový začátek roku

7.3.2005 9:29
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Podle dnes zveřejněných informací ČSÚ se v lednu letošního roku vývoz meziročně zvýšil o 30,0 %, dovoz o 26,9 %. Za vysokou dynamikou obou stran zahraničního obchodu ovšem do značné míry stojí výpadek loni v lednu. Obchodní bilance dosáhla přebytku 3,5 mld. Kč. Loni v lednu přebytek činil 0,1 mld. Kč. Rozklad na cenové a reálné změny ukazuje, že změna směnných relací vylepšila obchodní bilanci zhruba o 3,0 mld. Kč. Reálně se tedy situace změnila jen minimálně.

Pohled na komoditní složení zahraničního obchodu ukazuje, že rostoucí schodek v obchodu se surovinami, minerálními palivy, chemikáliemi a spotřebním zbožím je více než vyrovnán stále vyšším přebytkem v obchodu se stroji a dopravními prostředky. Přebytek v obchodu se stroji se letos v lednu zvýšil na 15,5 mld. Kč z 8,7 mld. Kč ve stejném měsíci loňského roku, a to i přes dovoz letadel v hodnotě 6 mld. Kč.

Výsledek zahraničního obchodu odpovídá očekáváním, čísla v pozadí jsou ale trochu jiná. Zatímco v závěru loňského roku vedly k nízkých schodkům, či dokonce přebytkům, nečekaně nízké dovozy, v lednu je přebytek obchodní bilance výsledkem velmi rychlého růstu vývozu, a to zejména strojů a dopravních prostředků. Varování, jež doprovázelo naše komentáře k zahraničnímu obchodu v posledních měsících, ale ještě není mimo hru. Lednová meziroční tempa růstu jsou silně ovlivněna loňskými nízkými výsledky a dovozy „vylepšila“ letadla. Zatímco vývoz zůstává jedním z motorů hospodářského růstu i na začátku letošního roku, investiční složka domácí poptávky by tak skvělá být nemusela. Nicméně není důvod, aby po dnešních číslech koruna nepokračovala v tažení za silnějšími hodnotami. Jedinou brzdou na cestě je případný zákrok centrální banky. Za celý rok by se měl schodek obchodní bilance pohybovat kolem 10 mld. Kč. Hlavními faktory letošního vývoje zahraničního obchodu budou kolínská automobilka TPCA, zpomalení hospodářského růstu v Německu a vliv směnného kurzu. Poslední faktor prozatím hraje do karet nižším schodkům či přebytkům obchodní bilance v nominálním vyjádření, ale desetiprocentní reálné zhodnocení kurzu koruny, by nemuselo zůstat bez odezvy v reálném vývoji vývozu a dovozu. J-křivka ještě není mrtvá.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data