Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Dobré firmy naplňují potřeby zákazníků, špičkové firmy tvoří nové trhy

3.3.2005 13:50

SMS, MMS, Internet, Data a VAS jsou tím segmentem tržeb domácích (i většiny ostatních operátorů na rozvinutých trzích) mobilních operátorů, který by měl zajistit alespoň minimální růst výnosů celkových. U tradičních hlasových služeb se totiž dá očekávat, že konkurenční tlak bude tlačit na tarify, tržby a marže tak, že se stanou napříč trhem stejně oceněnou komoditou u všech operátorů, a to na hranici mezních nákladů (ať již je jejich odhad jakkoliv komplikovaný nákladovou strukturou a strukturou ceny za volání). Po stabilizaci (její načasování je ovšem stále poměrně otevřenou otázkou) poměru objemu provolaných minut mezi mobilními a pevnými linkami (segmentací trhu) se tak dá očekávat, že výnosy a marže u hlasových mobilních služeb budou spíše stagnovat.

Co se týče datových služeb, dochází zde k vytváření mnoha nových trhů; stimulaci současných potřeb zákazníků, či vytváření (někdy úsměvných) potřeb zcela nových (kdo měl před pár lety "potřebu" poslat někomu svou MMS?). Tyto služby lze rozdělit na několik základních skupin. Komunikace přes SMS a MMS je první skupinou, zábava (hry, hudba) druhou. Vypořádání transakcí přes mobilní zařízení (platby, nákupy), přístup k jiným zařízením/aplikacím (e-mail, internet) dalšími dvěma.

Budoucnost tohoto segmentu trhu je, stejně jako jinde, dána interakcí mezi zákazníky (kupní síla uživatelů, jejich sofistikovanost a ochota užívat nové služby, módní trendy ve společnosti...) a službu nabízejícími společnostmi (koncepce celého produktu, jeho pricing, sales/marketing podpora, včetně vzájemného ovlivňování se společností intenzitou soupeření). Výslednicí uvedeného a základním rysem určujícím vývoj na celém datovém trhu je pak posun uživatelů (rozsah a rychlost) mezi jednotlivými zákaznickými segmenty - od těch, kteří datové služby vůbec neužívají, či pouze velmi omezeně, až po ty, kteří je využívají ve velkém množství:


Zdroj: Patria Finance

Zatímco u zvyšování objemu datových služeb ve světě a na jednotlivých trzích jde o odhad velikosti růstu, situace týkající se ziskovosti těchto služeb je složitější. V podstatě není důvod věřit, že datové služby budou v delším období (tj. po relativní stabilizaci trhu co se týče počtu uživatelů a intenzity používání) následovat jiný vzorec chování co se týče vývoje cen a zisků než služby hlasové (viz úvod). Spíše než "zda-li", jde tedy o to, kdy konkurence operátorů (popř. nových technologií) na daných trzích stlačí ziskovost na udržitelnou úroveň odpovídající nákladům kapitálu a bariérám vstupu/výstupu z odvětví.

Zpět ke krátkodobějšímu vývoji. Jak bylo uvedeno, výše uvedený posun v rámci jednotlivých skupin uživatelů je determinován skupinou faktorů - mezi hlavní zástupce patří:

- Cena služeb (vzájemně se ovlivňující strategie operátorů co se týče rychlosti penetrace trhu, získání podílu na trhu, snahy o pouze postupné snižování cen a marží na stávajících uživatelích)

- Sofistikovanost, konzervativnost uživatelů, znalost služby a jejího použití - mimo jiné určeno promotion podporou těchto služeb operátory a celkovou sofistikovaností obyvatelstva ve vztahu k IT

- Technické rysy služby samotné (rychlost, navigace) a přenosového zařízení (velikost klávesnice, životnost baterií)

- Celkový obsah služby

- Ochrana soukromí

Rozšíření datových služeb, indikované penetrací MM telefonů, je zdaleka nejvyšší v Japonsku (kolem 70 %), následuje Německo a Jižní Korea (dost přes 30 %), UK a Španělsko. Poměrně malé je toto v USA a Kanadě (necelých 10 %). Co se týče skutečného užívání MMS, nejdále je opět Japonsko, následované Jižní Koreou, Švédskem, UK a Německem (Němci se zřejmě často pouze "chlubí" MM telefonem, ale na jeho používání šetří; opačný jev je ve Švédsku). Je přitom často pozorovaným jevem, že těžcí uživatelé SMS (Česká republika) mají tendenci následně často používat i MMS poté, co si pořídili tuto službu umožňující telefon. Pricing služeb zde ale jistě hraje klíčovou roli. Co se týče hudby a her, jejich užití je přirozeně nejintenzivnější v nižších věkových kategoriích a většinou poměrně rychle klesá nad skupinou 25-30 let starých uživatelů.

Obecnější implikaci výše uvedeného pro hodnotu operátorů můžeme odvodit ze zde již prezentovaného konceptu Customer Lifetime Value. Např., je-li u operátora FCF na průměrného klienta nyní na 125 Kč, je jeho snahou díky datovým službám toto zvýšit - posunem křivky směrem vzhůru:


Zdroj: Patria Finance

V tomto případě půjde spíše o posun její levé části tak, jak datové služby budou penetrovat nejdříve uživatele s nadprůměrným ARPU a FCF/zákazník. Tato teze, jež je částečně v rozporu se zmíněným SMS-MMS vztahem, staví na předpokládané korelaci mezi současnými výdaji na mobilní služby a potenciálu klienta co se týče konzumace dalších služeb. Vysoké ARPU na daného zákazníka, tažené zvýšeným prodejem datových služeb, se přitom nemusí hned přímo odrážet ve vyšším FCF/zákazníka, to např. díky dotacím nových telefonů.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.12.2017
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28V areálu v Záluží hořelo, Unipetrol omezil provoz

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data