Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Dobré firmy naplňují potřeby zákazníků, špičkové firmy tvoří nové trhy

03.03.2005 13:50

SMS, MMS, Internet, Data a VAS jsou tím segmentem tržeb domácích (i většiny ostatních operátorů na rozvinutých trzích) mobilních operátorů, který by měl zajistit alespoň minimální růst výnosů celkových. U tradičních hlasových služeb se totiž dá očekávat, že konkurenční tlak bude tlačit na tarify, tržby a marže tak, že se stanou napříč trhem stejně oceněnou komoditou u všech operátorů, a to na hranici mezních nákladů (ať již je jejich odhad jakkoliv komplikovaný nákladovou strukturou a strukturou ceny za volání). Po stabilizaci (její načasování je ovšem stále poměrně otevřenou otázkou) poměru objemu provolaných minut mezi mobilními a pevnými linkami (segmentací trhu) se tak dá očekávat, že výnosy a marže u hlasových mobilních služeb budou spíše stagnovat.

Co se týče datových služeb, dochází zde k vytváření mnoha nových trhů; stimulaci současných potřeb zákazníků, či vytváření (někdy úsměvných) potřeb zcela nových (kdo měl před pár lety "potřebu" poslat někomu svou MMS?). Tyto služby lze rozdělit na několik základních skupin. Komunikace přes SMS a MMS je první skupinou, zábava (hry, hudba) druhou. Vypořádání transakcí přes mobilní zařízení (platby, nákupy), přístup k jiným zařízením/aplikacím (e-mail, internet) dalšími dvěma.

Budoucnost tohoto segmentu trhu je, stejně jako jinde, dána interakcí mezi zákazníky (kupní síla uživatelů, jejich sofistikovanost a ochota užívat nové služby, módní trendy ve společnosti...) a službu nabízejícími společnostmi (koncepce celého produktu, jeho pricing, sales/marketing podpora, včetně vzájemného ovlivňování se společností intenzitou soupeření). Výslednicí uvedeného a základním rysem určujícím vývoj na celém datovém trhu je pak posun uživatelů (rozsah a rychlost) mezi jednotlivými zákaznickými segmenty - od těch, kteří datové služby vůbec neužívají, či pouze velmi omezeně, až po ty, kteří je využívají ve velkém množství:


Zdroj: Patria Finance

Zatímco u zvyšování objemu datových služeb ve světě a na jednotlivých trzích jde o odhad velikosti růstu, situace týkající se ziskovosti těchto služeb je složitější. V podstatě není důvod věřit, že datové služby budou v delším období (tj. po relativní stabilizaci trhu co se týče počtu uživatelů a intenzity používání) následovat jiný vzorec chování co se týče vývoje cen a zisků než služby hlasové (viz úvod). Spíše než "zda-li", jde tedy o to, kdy konkurence operátorů (popř. nových technologií) na daných trzích stlačí ziskovost na udržitelnou úroveň odpovídající nákladům kapitálu a bariérám vstupu/výstupu z odvětví.

Zpět ke krátkodobějšímu vývoji. Jak bylo uvedeno, výše uvedený posun v rámci jednotlivých skupin uživatelů je determinován skupinou faktorů - mezi hlavní zástupce patří:

- Cena služeb (vzájemně se ovlivňující strategie operátorů co se týče rychlosti penetrace trhu, získání podílu na trhu, snahy o pouze postupné snižování cen a marží na stávajících uživatelích)

- Sofistikovanost, konzervativnost uživatelů, znalost služby a jejího použití - mimo jiné určeno promotion podporou těchto služeb operátory a celkovou sofistikovaností obyvatelstva ve vztahu k IT

- Technické rysy služby samotné (rychlost, navigace) a přenosového zařízení (velikost klávesnice, životnost baterií)

- Celkový obsah služby

- Ochrana soukromí

Rozšíření datových služeb, indikované penetrací MM telefonů, je zdaleka nejvyšší v Japonsku (kolem 70 %), následuje Německo a Jižní Korea (dost přes 30 %), UK a Španělsko. Poměrně malé je toto v USA a Kanadě (necelých 10 %). Co se týče skutečného užívání MMS, nejdále je opět Japonsko, následované Jižní Koreou, Švédskem, UK a Německem (Němci se zřejmě často pouze "chlubí" MM telefonem, ale na jeho používání šetří; opačný jev je ve Švédsku). Je přitom často pozorovaným jevem, že těžcí uživatelé SMS (Česká republika) mají tendenci následně často používat i MMS poté, co si pořídili tuto službu umožňující telefon. Pricing služeb zde ale jistě hraje klíčovou roli. Co se týče hudby a her, jejich užití je přirozeně nejintenzivnější v nižších věkových kategoriích a většinou poměrně rychle klesá nad skupinou 25-30 let starých uživatelů.

Obecnější implikaci výše uvedeného pro hodnotu operátorů můžeme odvodit ze zde již prezentovaného konceptu Customer Lifetime Value. Např., je-li u operátora FCF na průměrného klienta nyní na 125 Kč, je jeho snahou díky datovým službám toto zvýšit - posunem křivky směrem vzhůru:


Zdroj: Patria Finance

V tomto případě půjde spíše o posun její levé části tak, jak datové služby budou penetrovat nejdříve uživatele s nadprůměrným ARPU a FCF/zákazník. Tato teze, jež je částečně v rozporu se zmíněným SMS-MMS vztahem, staví na předpokládané korelaci mezi současnými výdaji na mobilní služby a potenciálu klienta co se týče konzumace dalších služeb. Vysoké ARPU na daného zákazníka, tažené zvýšeným prodejem datových služeb, se přitom nemusí hned přímo odrážet ve vyšším FCF/zákazníka, to např. díky dotacím nových telefonů.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.08.2022
6:40BofA: Obrat k hrdličkám se nekoná, trh ještě nemusí být na dně, u zisků vládne velký optimismus
11.08.2022
22:00Akcie v USA odevzdaly zisky ze začátku obchodování  
17:26Nejvlídnější recese v historii?
17:17Slabší výrobní inflace prodlužuje americkou rally, ropa po navýšení výhledu poptávky roste  
16:09EPH Financing CZ, a.s.: Oznámení o páté výplatě úrokového výnosu, EPH 4,50/25
15:15Teorie pouliční lampy a rozdíl v uvažování ekonomů a politiků
14:55FINEP Hloubětín a.s.: Oznámení emitenta společnosti
14:33Šéf Mero: Dodávky ropy do ČR budou obnoveny v pátek, nebo v sobotu
14:00ČSOB v pololetí: Rostoucí zisk a kvalita úvěrů, růst vkladů i investic. Občané i firmy investují do nových energetických řešení
12:27Analytik k výsledkům Walt Disney: Parky lákají hosty navzdory hrozící recesi  
11:24IEA zvýšila odhad poptávky po ropě, která z části nahrazuje drahý plyn
11:04Ekonom Bank of England: Ceny energií mají masivní dopad na inflaci, ve Velké Británii půjde ke 13 %
10:57SAB Finance a.s.: Úspěšné a rekordní hospodářské výsledky za 1. pololetí 2022
10:57V Evropské unii začal v plném rozsahu platit zákaz dovozu ruského uhlí
10:21ČBA ve druhé polovině roku čeká mírnou recesi, odhad celkového růstu české ekonomiky za letošek ale navýšila
9:09Rozbřesk: Americká inflace sice zpomalila, ale Fed bude chtít více dat. Eurodolar skočil nad 1,03
8:54Vláda vážně uvažuje o válečné dani namísto sektorové, Fed bude pokračovat ve zvyšování sazeb  
8:48Siemens ve čtvrtletí kvůli odpisům vykázal první ztrátu téměř za 12 let
8:28Zahraniční věřitelé souhlasí s návrhem Ukrajiny na dvouleté zmrazení splátek
6:10Střední a východní Evropa pohledem Fidelity: V Česku a Polsku bude nutné další zvýšení sazeb

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
CRISPR Therapeutics AG (06/22 Q2)
World Wrestling Entertainment Inc (06/22 Q2)
8:00UK - HDP, q/q
8:00UK - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university