Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Co se čekalo od Stanislava Grosse když nastupoval? Že vydrží do voleb...

25.02.2005 13:37
Autor: 

Při současné vládní krizi není vůbec vyloučeno, že vláda v čele se Stanislavem Grossem skončí. Gross by tak vydržel v čele kabinetu zhruba sedm měsíců. Je zajímavé se tak nyní podívat na výsledky ankety na téma Bude Stanislav Gross úspěšným premiérem?, která na našem serveru probíhala v době jeho nástupu do funkce.

Bude Stanislav Gross úspěšným premiérem?

Výsledky ankety ohledně budoucích úspěchů tehdy čerstvého premiéra nebyly příliš optimistické. Většina z účastníků ankety nečekala úspěch jeho vlády, zhruba 16 % dokonce čekalo, že do konce roku 2004 vláda padne a dojde k předčasným volbám. To se nestalo, přesto otázka předčasných voleb je aktuální nyní. Těch, kdo čekali úspěch Grossova vládnutí, bylo procentuelně ještě méně.

Celý zbytek, tedy skoro 70 % hlasujících, čekal, že vláda sice nebude nijak úspěšná, přesto ale zůstane do konce volebního období. Tato možnost je stále ve hře, premiér může odvolat lidovce z vlády, což by sice znamenalo konec koalice v současné podobě, ale nevylučovalo by to pokračování menšinové vlády sociální demokracie. Aby taková vláda obstála při hlasování o důvěře, musela by se opřít o podporu buď ODS (ta to ale odmítá), nebo komunistů. Vzhledem k nízkým preferencím by nyní byly předčasné volby pro ČSSD velmi rizikové, pragmatismus tak velí spolupráci s KSČM.

Celý problém je postaven jasně na rozhodnutí samotného Grosse. Může buď odvolat lidovce z vlády, nebo spolu s celou vládou rezignovat. KDU-ČSL sice verbálně na Grosse útočí, je ale otázka, co může v současné situaci podniknout. Pocit nepostradatelnosti u lidovců, zdá se, klesl poté, co se objevila možnost, že by vládu tolerovala ODS - jakkoli to ODS zatím odmítá.

Možnost vyvolání předčasných voleb je přece jen omezena. Standardně k předčasným volbám dojde, pokud třem vládám po sobě není vyslovena důvěra v parlamentu. Poslanci už ale předvedli, že se toto pravidlo dá obejít, a to pomocí ústavního zákona. K jeho prosazení by bylo třeba 120 hlasů ve sněmovně, což znamená, že by se na něm muselo shodnout více stran. S ČSSD v tomto počítat pravděpodobně nelze - kvůli zmíněným preferencím. Podobný důvod proti předčasným volbám mají i unionisté. ODS naopak volby prosazuje, ale disponuje pouze 57 hlasy, potřebovala by tak, aby návrh podpořily včechny ostatní strany (a jeden nezařazený) kromě ČSSD a US-DEU.


Váš názor
 • Pravomoci luzy.
  26.02.2005 0:54

  A protoze pravomoci "luzy" jsou nulove a maji jen jakysi pofiderni vliv na preference, musime se divat na grafySnemovny a graf ktery byl vytvoren na zacatku Grossovy vlady. Zajimave by bylo videt preference dnesni. Gross prilis mnoho moznosti nema.Je omezen Klausovym pohledem na vladu, a je omezen pohledem opozicni ODS na situaci.Takze tech moznosti uz moc nema. Spoluprace s komunisty mu u Klause neprojde,odvolani lidoveckych ministru totez.Muze jedine vladnout s nimi nebo podat demisi.
  Thyronx
  • Gross premierem,neštěstí lidi a hlavně jeho rodné stranz.
   28.02.2005 5:41

   Gross po výpadku Špidly dosazen na post premiera bylo velice něšťasné rozhodnutí sociální demokracie a tímto aktem začal prakticky konec této strany ve vládě.Něštěstím Grosse spočívá v jeho omezenosti na navrčené ideály sociální dekmokracie bez dalšího hlubšího uvažování,protože Gross neni a nikdy nebyl politikem.Toto něsťastné řešení spočívá dále v chování a vystupování Grosse na veřejnosti, kde se snaží svýn dlouhým a zbytečným kecáním řešit každý problém.Dalším a yávežnějším jednáním Grosse bylo a je propojení se sterými struktůrami jak na posti muinistra nitra,tak na postu premiera.Grossovo veřejné prohlášení že ho nezajímá minulost jeho spolupracovníků a poradců a další aféry s poradci s řad estébáku jenom situaci Grosse ještě více zhoršuje.Vrcholem hlouposti tohoto člověka je jeho "podnikatelské myšlení" ještě k tomu veřejně prezentované Grossem jako správné bez přiznání svých a ještě hrubších chyb jeho manželky.Výsledek se dostavil velice brzo a Gross teď neví jak y maléru ven.Jediným a správným východiskem je bohužel odchod tohoto málo vzdělaného a nepoučitelného člověka y vrcholové politiky na úroveň rodné strany kam patří a bohužel patřil.
   REX
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
London Stock Exchange Group PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
National Beverage Corp (01/21 Q3)
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst v soukr. sektoru