Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

KBC Securities centralizuje středoevropské obchodování na kapitálových trzích

23.2.2005 13:48
Autor: 

Následuje tisková zpráva KBC:
KBC reorganizuje své středoevropské obchodování na kapitálových trzích a v oblasti corporate finance a soustřeďuje je pod střechu KBC Securities, makléřské společnosti KBC v Belgii. V této oblasti podnikání se totiž stále více prosazují příležitosti k přeshraničním synergiím.

KBC Securities právě získala akvizicí od Kredyt Bank, polské bankovní dceřiné společnosti KBC, její stejnojmenný makléřský dům a tím makléřské aktivity na polském trhu. Tato akvizice zapadá také do stávající strategie Kredyt Bank, která se chce plně soustředit na bankovní činnosti v Polsku. Akvizice současně potvrzuje angažovanost KBC na polském trhu.

Vzhledem k tomu, že akvizice se uskutečňuje v rámci Skupiny KBC, nebude mít žádný vliv na finanční výsledky Skupiny.

Růst kapitálových trhů ve střední Evropě.
Kapitálový trh, fúze a akvizice („corporate finance“) zaznamenávají ve střední Evropě velký rozmach. KBC Securities staví na silné přítomnosti KBC na bankovním a pojišťovacím trhu v tomto regionu a vytvořila si pevnou pozici, kterou může plně využít k získání výhod z růstového potenciálu trhu. Ačkoliv jsou středoevropské akciové trhy ještě relativně malé, velmi rychle rostou. Celkový objem obchodovaný na akciových trzích ve Varšavě, v Budapešti a v Praze je v současné době „jen“ přibližně stejný jako objem obchodovaný na burze Euronext v Bruselu. Avšak od konce roku 2001 vzrostl objem obchodovaný v Bruselu o 21,7 %, kdežto objem obchodovaný na těchto třech středoevropských akciových trzích se zvýšil o 120,1%. A zatímco ceny akcií na čtyřech burzách Euronextu vzrostly v roce 2004 o 8 %, průměrný cenový vzestup ve Varšavě, v Praze a v Budapešti dosáhl 46,1 %. Tato tendence trvá i v roce 2005. Za pozornost také stojí skutečnost, že existuje velmi aktivní trh fúzí a akvizicí mezi západními a středoevropskými společnostmi i mezi středoevropskými společnostmi samými.

Ovšem stejně jako v západní části Evropy existují i ve střední Evropě velké rozdíly mezi jednotlivými zeměmi a je velmi důležité k nim přihlížet.

Pozice KBC na středoevropských trzích.
KBC má ve středoevropských zemích silnou domácí základnu. V České republice zaujímá makléřský dům Patria Finance (od 10. února 2005 je 100% dceřinou společností KBC Securities) se svým podílu 36 % první místo na trhu. Na maďarském trhu zaujímá K&H Equities mezi makléřskými domy druhé místo se svým podílem 11,5 % a ve Slovinsku spolupracuje KBC na makléřských aktivitách NLB Bank. V Polsku nyní KBC Securities získává do plného vlastnictví stávající makléřské činnosti Kredyt Bank, polské bankovní dcery KBC. Ve střední Evropě zaměstnávají makléřské domy KBC asi 145 pracovníků.

Strategický model obchodování ve střední Evropě.
Cílem KBC je vytvořit v každé ze tří „klíčových zemí“ (v České republice, v Maďarsku a Polsku) a v budoucnu snad i dalších zemích model obchodování, který se velmi podobá modelu belgickému. Jinými slovy, obchody na kapitálových trzích budou v každé zemi spojeny do jednoho subjektu pro obsluhu institucionální i privátní klientely. Místní makléřské domy v Praze, ve Varšavě a v Budapešti se soustředí hlavně na obsluhu svých domácích trhů a velkých angloamerických makléřských společností sídlících převážně v Londýně. KBC Securities se prostřednictvím svých kanceláří v Bruselu, v Londýně a v New Yorku soustředí především západní institucionální investory, jako jsou společnosti asset managementu, penzijní fondy a pojišťovny. Každá země bude mít divizi „corporate finance“, která se bude zabývat IPO, navyšováním kapitálu, fúzemi a akvizicemi.

V londýnské KBC Securities byl nedávno vytvořen pětičlenný tým institucionálního prodeje, který se výlučně soustřeďuje na prodej středoevropských akcií institucionálním klientům v Londýně. Tým používá výzkumný produkt zpracovaný středoevropskými dceřinými společnostmi KBC.

Důkladné znalosti společnosti KBC Securities, její obeznámenost s místními trhy a společnostmi, její respekt k místní firemní značce i k místnímu jazyku a místní praxi ve spojení s širokou odborností a přímými zkušenosti z daného místa vytvářejí vynikající odrazový můstek pro obchodování této společnosti na kapitálovém trhu a na trhu korporátního financování. Model kombinace několika domácích společností, kterým jdeme, již prokázal ve Skupině KBC svou hodnotu v oblasti retailového bankovnictví a pojišťovnictví.

Synergie a úspory z rozsahu.
Spojení aktivit všech středoevropských dcer KBC spojených s obchodováním na kapitálových trzích pod střechu KBC Securities přinese také synergie a úspory plynoucí z velikosti této společnosti. Středoevropské společnosti budou moci sdílet pravidla „best practices“ i závěry analytických a výzkumných týmů a dosahovat mnohem větších objemů transakcí. Navíc získají belgické i středoevropské společnosti snadnější přístup na finanční trhy ve všech zemích, kde KBC Securities působí. Kromě toho existuje v některých oblastech prostor i pro přenos know-how a sdílení systémů IT.

Středoevropské pobočky KBC Securities budou dále schopny stavět na mezinárodní pověsti a jménu KBC Securities jako jednoho z předních hráčů na středoevropském kapitálovém trhu.

Obchodování se středoevropskými cennými papíry v Belgii.
Střední Evropa se stává druhým domácím trhem KBC Securities, který však nebude oddělen od prvního domácího trhu v Belgii. KBC Securities bude například nadále hrát důležitou roli při prodeji středoevropských akcií v Belgii. Prostřednictvím svého on-line makléřského systému Bolero začala KBC Securities jako jediná na belgickém trhu nedávno nabízet fyzickým osobám nástroj pro obchodování on-line na akciových trzích ve Varšavě, v Praze a v Lublani a obchodování off-line v Budapešti a v Bratislavě. KBC Securities poskytuje soukromým investorům také přístup k veškerým svým průzkumům střední Evropy, které publikovala. V neposlední řadě může divize korporátního financování v KBC Securities poskytovat belgickým společnostem konzultace při plánování fúzí a akvizicí ve střední Evropě. KBC má nejen ve střední Evropě na místě týmy schopné poskytnout belgickým společnostem potřebné vedení, ale má příslušné know-how a zkušenosti v této oblasti i přímo v Bruselu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.6.2018
17:35Koruna začala týden oslabením. Tržní náladu ropa úplně nevylepšila  
17:18Obchodní konflikt rezonuje trhy, zatčení ředitele Audi posílá Volkswagen do červeného  
17:02Od ECB se čekalo víc, od Fedu míň. Pohoda pro dolar
16:01Maďarsko zpřísní podmínky po poskytování hypoték
15:54Itálie neměla euro nikdy přijímat. A hlavně: ECB jí už moc nepomůže
15:17Google a jeho čínská sázka za půl miliardy dolarů
14:18Německo zadrželo šéfa Audi kvůli emisní aféře
12:31Trumpův další cíl: NATO
11:54Prabos se chystá na další START Day. Jeho akcie na RM-S posílily za týden o 8 procent
11:04Týdenní výhled: OPEC a spor USA s Čínou zahýbou s cenami ropy, důležité výsledky ohlásí FedEx a Micron  
10:58Čína útočí na americkou ropu, co odpoví Trump? Trhy začínají týden s obavami  
10:53Růst britské ekonomiky je nejslabší od roku 2009, odhaduje komora
10:31Čínská cla na americkou ropu zasáhnou obchod za miliardu měsíčně
10:13Praha se probouzí pomalu, v Evropě se daří bankám a telekomunikacím  
9:46Coworking je druhým nejhodnotnějším sektorem světa. WeWork před Airbnb či SpaceX
9:40Nad některými otázkami zápisu změn do obchodního rejstříku
9:18PEGAS NONWOVENS a.s.- oznamuje výsledky valné hromady
9:11Rozbřesk: OPEC+ rozhodne o ropě, euro dál tíží ECB. Co turecké volby?
8:53Výhrůžky USA-Čína budí obavy, evropské burzy asi otevřou poklesem  
8:28Hlupáci staví zdi, komentují čínská média americká cla

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y