Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropský platební rozkaz rozděluje evropské zákonodárce

Evropský platební rozkaz rozděluje evropské zákonodárce

18.02.2005 12:45
Autor: 

Dne 19. března 2004 předložila Evropská komise („Komise“) návrh nového nařízení upravujícího soudní řízení o Evropském platebním rozkazu s cílem, podle slov Komise, „podpořit rychlejší a účinnější vymáhání splatných a dosud neuhrazených pohledávek, o jejichž právní povaze není mezi stranami závazkového vztahu spor“. Toto nařízení bude upravovat nové zjednodušené soudní řízení společné pro všechny členské státy, jehož hlavní prvky vychází z existujících národních úprav v této oblasti.

Podle stávajícího návrhu Komise by ovšem případným žalobcům byla dána také možnost uplatnit své nároky v řízení podle příslušných národních pravidel a nevyužít tak nového „evropského“ soudního řízení. Součástí návrhu nového nařízení je rovněž jednotný formulář pro podání návrhu na vydání „Evropského“ platebního rozkazu. Nové nařízení by se v případě jeho schválení Evropským parlamentem a Radou EU aplikovalo ve všech civilních a obchodních věcech. Na řízení daňová, celní, konkursní a správní se tedy vztahovat nebude. Platnost nového nařízení se předpokládá od 1. ledna 2006.

V současné době probíhá v rámci projednávání tohoto návrhu debata soustřeďující se zejména na otázku, zdali má toto nařízení upravovat pouze případy, kdy věřitel a dlužník bydlí resp. mají své sídlo v různých členských státech EU, nebo se má vztahovat i na případy ryze vnitrostátní. Komise v této otázce zastává širší přístup a tvrdí, že v opačném případě by bylo v podstatě zakázáno „národním věřitelům“ použít evropského zjednodušeného řízení. Rada EU se naopak přiklání k užšímu pojetí omezujícímu aplikaci tohoto nařízení pouze na případy, kdy strany mají své sídlo nebo bydliště v různých členských státech. Odkazuje přitom na článek 65 Smlouvy o založení Evropského společenství, z něhož tento návrh vychází, jenž stanoví, že Evropské společenství je oprávněno přijímat v oblasti soudní spolupráce opatření pouze v civilních věcech s mezinárodním prvkem. Komise naproti tomu argumentuje, že toto ustanovení stále umožňuje Evropskému společenství právně regulovat i ryze vnitrostátní vztahy.

Doposud nevyřešenou také zůstává otázka, zda ponechat v dosavadním návrhu nařízení možnost tzv. duálního řízení, kdy si věřitelé budou moci vybrat, zda podají návrh na vydání platebního rozkazu podle nových evropských pravidel, nebo podle dosavadních pravidel upravených jednotlivými národními právními řády. Komise i v tomto bodu zaujala širší postoj, neboť podle ní by bylo vhodnější dát věřitelům volbu pro ně příznivějšího soudního řízení. Je však otázkou, zdali by duální systém nepřinesl spíše více komplikací než zamýšlené zjednodušení celého procesu.

Návrh nového nařízení bude během svého projednávání na půdě Evropského parlamentu a Rady EU předmětem ještě mnoha odborných debat a zatím tedy není zcela zřejmé, k jakému názoru se evropští zákonodárci nakonec přikloní. I přes případné omezení své aplikace by však nové nařízení jistě přispělo k rychlejší a účinnější ochraně věřitelů v rámci EU.

Martin Špička

Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.04.2024
6:35Siegel: Momentum může stále nahrávat velkým technologiím, nakonec se ale projeví valuační diskonty jiných firem
15.04.2024
22:02Wall Street zahájila týden obdobně jako zakončila ten minulý  
17:10Funguje to, ale s použitelností je to horší…
17:05Investoři se začínají víc bát Fedu než Íránu  
16:20Strážce internetového bezpečí Avast dostal pokutu za neoprávněné předávání osobních údajů
15:40Týdenní výhled: Boje na Blízkém východě zatím dál neeskalují, čínská data naznačí, jak je to s plněním plánu  
15:03Sreality.cz: V Praze se nejrychleji vrátí investice do malých bytů
13:52Přesvědčivé výsledky Goldman Sachs (+4 %) posílají akcie vzhůru
12:49Než otevře Wall Street: Astera Labs, Reddit, Salesforce  
12:05Začátek týdne na trzích vylepšuje pokles strachu z války  
11:57Průmyslová výroba v EU se v únoru zvýšila o 0,7 procenta, meziročně však klesla
11:12I po 30% rally jsou evropské automobilky stále levnější, než kdy dřív
11:09ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:11Dlouhodobý investiční produkt (DIP): Čím je zajímavý a jak si jej snadno otevřít v Patria Finance?
9:09Rozbřesk: Trhy přestávají věřit poklesu sazeb v USA, jaká jsou rizika? Íránský raketový útok na Izrael bez dopadu na eurodolar
8:49Útok Íránu na Izrael přispívá k růstu cen některých komodit, celkově ale trhy nechává až překvapivě v klidu  
7:03Výsledková sezóna v USA začala. Toto je výběr taktických akcií podle Goldman Sachs  
14.04.2024
15:43Alphabet míří na kapitalizaci 2 bilionů dolarů, zatímco investoři oceňují pokrok na umělé inteligenci
9:58Víkendář: Neobchodovat na základě emocí a toho, co se zrovna děje na trhu
13.04.2024
16:30CNBC: Čína zůstává pro americké výrobce čipů důležitá

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m