Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Erbenová: Nejistý fiskální výhled komplikuje měnovou politiku

Erbenová: Nejistý fiskální výhled komplikuje měnovou politiku

17.2.2005 13:57
Autor: 

komentář doplněn
Centrální bankéřka Michaela Erbenová říká, že fiskální politika letos přispěje pouze mírně k ekonomickému růstu v České republice – o žádnou velkou fiskální expanzi nepůjde. Riziko související s rozpočtovým deficitem a odhadem budoucího vývoje státních financí je velmi vysoké, což podle Erbenové komplikuje měnovou politiku ČNB. Michaela Erbenová, jedna ze sedmi členů bankovní rady, hovořila pro agenturu Reuters.

Jádro problémů pro centrální banku je obava z překvapivého utažení veřejných výdajů v roce 2004, kdy zbyly neutracené peníze zhruba ve výši 1 % HDP. Ty by mohly být utraceny tento rok. I přes výzvy ČNB vládě, aby celkově reformovala veřejné finance, Erbenová vidí pouze omezené nebezpečí výrazné expanze rozpočtu prostřednictvím dluhu. Pokud by totiž vláda chtěla protlačit další výdaje, aby si získala zpět klesající preference, narazila by na legislativní, úřední a institucionální omezení.

Extrémní alternativou vývoje rozpočtu by byla jednak fiskální expanze, která by si žádala vyšší úrokové míry, nebo fiskální restrikce, která by naopak umožnila pokles sazeb. K nim Erbenová pouze uvedla, že "odhadování rizik jakéhokoli posunu k těmto alternativám je velmi obtížné".

(zdroj: Reuters)


Váš názor
  • ŽIJE V JINÉM SVĚTĚ
    17.2.2005 17:42

    Fiskální expanze probíhá v ČR už několik let. Toho jste si PÍ. Erbenová nevšimla?
    t
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Průměrná týdenní mzda za 3M, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - PPI, m/m