Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Maloobchodní tržby vzrostly v roce 2004 o 2,5 %, nejméně za posledních šest let

Maloobchodní tržby vzrostly v roce 2004 o 2,5 %, nejméně za posledních šest let

16.2.2005 9:29
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Obrat v maloobchodním prodeji v prosinci meziměsíčně klesl o 0,8 % a meziroční tempo růstu kleslo na 3,0 % z listopadových 8,2 %. Za celý loňský rok tržby v maloobchodu stouply o 2,5 %. Ukazuje se, že spotřebitelské půjčky, jimž se věnuje tolik pozornosti, reálnou ekonomikou zase tolik nehýbou. Podstatně významnějším faktorem byl pomalejší růst reálných mezd.

Pohled na meziroční změny v posledních dvou měsících loňského roku je trochu zavádějící, neboť listopadová i prosincová statistika byla významně ovlivněna srovnávací základnou z předchozího roku. Rozkolísanost z konce roku 2003 se zkopírovala do konce roku 2004, ale s opačným znaménkem. Patrně větší vypovídací hodnotu mají při letmém pohledu meziměsíční změny. V listopadu podle tohoto měřítka tržby v maloobchodu stouply o 0,2 %, v prosinci klesly o 0,8 %.

Závěr roku mohl být ještě větším zklamáním, nebýt znovu poptávky po automobilech. Tržby z prodeje automobilů v prosinci meziročně reálně vzrostly o 7,4 %. Tržby v motoristickém segmentu ovšem ovlivnil také meziroční pokles tržeb z prodeje pohonných hmot o 1,6 %. V ostatních segmentech maloobchodního prodeje statistika ukazuje mírné meziroční zvýšení. Výjimkou je prodej textilu, jež vzrostl o 9,0 %. Tržby v sektoru ubytování a stravování ještě se ještě nevzpamatovaly z květnového přeřazení do vyšší sazby DPH, které odválo část zákazníků z restauračních zařízení.

Za celý loňský rok se maloobchodní tržby zvýšily o 2,5 % po růstu o 4,9 % v roce 2003. Nejvýrazněji se zvýšil obrat obchodníkům s textilem, galanterií a obuví (+12,2 %) a prodejcům zařízení pro domácnost (elektrospotřebiče a nábytek). Ostatní segmenty zaznamenaly mírné zvýšení, až na zásilkový prodej, kde tržby klesly o 0,3 %.

Mediálně vděčným tématem je rostoucí zadluženost domácností. Loni se objem úvěrů poskytnutých domácnostem zvýšil o 77,5 miliardy korun (32,6 %). Jenže tři čtvrtiny z toho činí hypoteční úvěry a úvěry ze stavebního spoření. Spotřebitelské úvěry a kontokorenty se loni zvýšily o necelých 12 mld. Kč. Pro srovnání objem náhrad zaměstnancům se loni podle našeho odhadu zvýšil asi o 62 mld. Kč. Je zřejmé, že tempo růstu mezd stále ovlivňuje spotřebu domácností a maloobchodní tržby podstatně významněji než spotřebitelské úvěry. V roce 2003 se průměrná mzda v ČR reálně zvýšila o 6,5 %, tržby v maloobchodu stouply o 4,9 % a stejné zvýšení vykázala i spotřeba domácností. Loni se mzdy zvýšily asi o 3,5 %, tržby v maloobchodu o 2,5 %. Rostoucímu zadlužení domácností je třeba věnovat pozornost, ale je zbytečné jej přeceňovat.

Z pohledu měnové politiky prozatím není spotřebitelská poptávka hrozbou pro vývoj cenové hladiny. Aktuální údaje o maloobchodních tržbách neuzavírají cestu k nižším úrokovým sazbám. Jazýčkem na vahách je nyní kurz koruny.

Letošní rok by mohl přinést mírné oživení poptávky domácností a maloobchodních tržeb, neboť se zdá, že inflace bude nižší, než s jakou se počítalo při mzdových negociacích. Reálné mzdy by se letos mohly v průměru zvýšit o 5,0 %. Obrat v maloobchodu by letos mohl stoupnout o 4,0 % až 5,0 %.


Váš názor
  • zase tu neco nehraje
    16.2.2005 14:55

    Mzdy rostou,zadluzenost obcanu roste,ale z vysledku vyplyva,ze kdyz od trzeb odecteme zvyseni cen tak si lide vlastne koupili mene nez predloni. Ale mame se lepe a lepe.
    dodo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba