Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stavebnictví v roce 2004: rychlostní rekord i přes pomalý finiš

Stavebnictví v roce 2004: rychlostní rekord i přes pomalý finiš

11.2.2005 10:06
Autor: David Marek

Dnešní údaje o stavebnictví přináší trochu rozpačitý dojem. Nejvíce pozornosti se zřejmě dostane informaci, že za celý rok se stavební výroba reálně zvýšila o 9,7 % a nikdy od roku 1993 nerostla rychleji. Proti tomu stojí fakt, že v prosinci se objem stavebních prací zvýšil jen o 1,3 %. Nebýt faktu, že loňskému prosinci byl příznivě nakloněn kalendář (o dva pracovní dny více než v prosinci 2003), klesla by stavební výroba o 1,3 %. Omluvu neposkytuje ani počasí. Průměrné teploty byly prakticky stejné jako o rok dříve (-0,4 °C průměr ČR) a srážkové úhrny byly dokonce o dvě třetiny nižší. Nicméně prosincem dokážou výrazně zahýbat zimní dovolené.

Ve struktuře stavebních prací nedošlo ke zřetelnějším posunům. K růstu celkové stavební výroby přispívá nová výstavba, zatímco opravy a údržby nadále klesají. Rozložení sil je ovšem takové, že nová výstavba tvoří asi 85 % všech stavebních prací. Při pokračujícím růstu poptávky po výstavbě obchodních center a dopravních komunikací, zřejmě začíná klesat význam bytové výstavby, jak naznačují údaje o stavebních povoleních a zahájené výstavbě bytů. I přes nízké úrokové sazby je velikost tohoto trhu limitována velikostí populace a relativně vysokým počtem bytů v ČR. Dlouhodobější výhledy by navíc měly počítat s dopady deregulace nájemného a stárnutím populace.

Průměrná mzda ve stavebnictví prosinci dosáhla 20.224 Kč, tj. o 1,5 % více než před rokem. Reálně průměrná mzda o 1,3 % klesla. Ovšem ani pomalý růst mezd nezabránil zvýšení jednotkových mzdových nákladů o 4,4 %, neboť produktivita práce klesla o 2,8 %.

Loňský rok byl mimořádný. Stavebnictvím zahýbal přesun stavebních prací (mimo bytovou výstavbu) ze snížené do základní sazby DPH od května 2004. Proto ještě před změnou daní došlo k zahájení, nebo alespoň vyfakturování, staveb, které by jinak byly realizovány později. Patrně i tento faktor přispěl k loňskému rekordnímu zvýšení stavební výroby. Hlavním faktorem je ovšem akcelerace investiční aktivity v ČR. Právě stavebnictví se do značné míry podílelo na rychlém růstu tvorby fixního kapitálu. Příčiny lze hledat v předchozím přílivu přímých zahraničních investic, reinvesticích zisku vytvořeného zahraničními firmami a nízkých úrokových sazbách. V letošním roce očekáváme mírné zpomalení tempa růstu stavební výroby na 6,5 %.


Váš názor
  • Prosincem nejvíce zahýbá "šturmovština" :-)
    11.2.2005 11:29

    V době, kdy největším zadavatelem byly státní organizace a ty musely do konce roku vyčerpat, jinak o peníze přišly, byl prosinec i na stavbách relativně slušný měsíc. U bytových domů se stěhování na leden neplánuje a u nákupních center se předává zpravidla v říjnu. Pokles státních zakázek v kombinaci s lepší organizací práce by měl způsobit na přesun HSV do měsíců u nichž se dá předpokládat příznivější počasí. Betonovat za mrazu se pěkně prodraží.
    Kozina+
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba