Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nezaměstnanost v lednu: 20.000 novoročních nezaměstnaných

Nezaměstnanost v lednu: 20.000 novoročních nezaměstnaných

08.02.2005 9:13
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Míra nezaměstnanosti v lednu vzrostla na 9,8 % z prosincových 9,5 %. Práci si v lednu hledalo 561.662 osob, což bylo o téměř 20.000 lidí více než v prosinci loňského roku. Podle původní metodiky používané ministerstvem práce a sociálních věcí míra nezaměstnanosti stoupla z 10,3 % na 10,7 %.

Zvýšení počtu nezaměstnaných a míry nezaměstnanosti v lednu nevybočuje z obvyklých sezónních pohybů na trhu práce. Kromě poklesu zaměstnanosti v odvětvích závislých na počasí dochází v lednu také k dočasnému zvýšení frikční nezaměstnanosti v důsledku konci pracovních kontraktů na dobu určitou ke konci roku a obvyklému využívání tohoto termínu k personální reorganizaci firem. Míra nezaměstnanosti po sezónním očištění podle našeho výpočtu (X-12 ARIMA) mírně klesla na 10,17 % z 10,19 % v prosinci. Prakticky beze změny zůstal také počet volných pracovních míst, jež dosahuje počtu necelých 52.000. V důsledku novely zákona o zaměstnanosti platné od října loňského roku klesl v posledních měsících počet osob pobírajících příspěvek v nezaměstnanosti. Minulý měsíc tuto dávku pobíralo 164.000 osob, což je o 43.000 (21 %) méně než loni. V souladu s tím klesly také výdaje státního rozpočtu na pasivní politiku zaměstnanosti. Ovšem méně výrazně, jen o 5,3 %.

Stagnace míry nezaměstnanosti (po sezónním očištění) při poměrně svižném hospodářském růstu svědčí o tom, že pokles cyklické složky nezaměstnanosti je kompenzován prohlubováním strukturální nezaměstnanosti. Jak by asi vypadaly údaje z trhu práce, kdyby se tempo růstu HDP vrátilo ke třem procentům nebo ještě níže?

Příští měsíc lze očekávat pokles měr nezaměstnanosti o jednu desetinu procentního bodu. Na konci roku by měla míra nezaměstnanosti dosahovat 9,5 %, resp. 10,3 % podle původní metodiky, tj. na stejných hodnot jako v prosinci 2004.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data