Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zjednodušený prospekt bude pro zahraniční standardní fondy v České republice povinností

Zjednodušený prospekt bude pro zahraniční standardní fondy v České republice povinností

4.2.2005 12:21
Autor: 

Na přelomu ledna a února tohoto roku je očekáváno zveřejnění konzultačního materiálu Výboru evropských regulátorů cenných papírů (CESR, Committee of European Securities Regulators) týkajícího se přechodných ustanovení směrnic č. 2001/107/ES a č. 2001/108/ES novelizujících směrnici č. 85/611/EHS (tzv. UCITS směrnice).

Tyto pokyny CESR („konzultační materiál“) jsou určeny příslušným orgánům dozoru nad kapitálovým trhem, v České republice tedy Komisi pro cenné papíry („Komise“). Návrh konzultačního materiálu byl již předložen k veřejné diskusi (příspěvky mohly být zasílány do 8. prosince loňského roku), a proto se čeká pouze na to, zda CESR v reakci na příspěvky do diskuse ještě upraví znění návrhu konzultačního materiálu.

Pokud by byl konzultační materiál publikován v navrhovaném znění, dotkly by se dosavadní praxe zejména pokyny týkající se problematiky zjednodušených prospektů (statutů) zahraničních standardních fondů a jejich předkládání. Výše uvedené směrnice, které novelizovaly UCITS směrnici, totiž neurčitostí svých přechodných ustanovení vyvolaly jejich různou interpretaci v jednotlivých státech EU.

Zahraniční standardní fondy (tzv. UCITS fondy) z takových členských států EU mohly působit na území ČR na základě evropského pasu podle svých dosavadních národních úprav, přestože standardní fondy z jiných členských států se UCITS směrnici v platném znění musely již přizpůsobit.

Proto standardní fondy doposud nepřizpůsobené nemusely mimo jiné vydávat zjednodušený prospekt (statut). CESR však svými pokyny v konzultačním materiálu tuto nežádoucí rozdílnost přístupů členských států EU překonává a všem regulátorům, v jejichž národních právních řádech již byla implementována ustanovení směrnic novelizujících UCITS směrnici (tj. i Komisi, neboť Česká republika již výše uvedené směrnice implementovala), doporučuje, aby napříště vždy požadovaly předkládání zjednodušených prospektů (statutů), a to i od zahraničních standardních fondů přicházejících z členských států EU, které dosud příslušná ustanovení týkající se zjednodušeného prospektu (statutu) neimplementovaly. CESR v konzultačním materiálu explicitně vyjádřil, že všechny standardní fondy (UCITS fondy), tj. i ty založené před 13. únorem 2004, musí vydat co nejdříve zjednodušený prospekt (statut), a to nejpozději do 30. září 2005.

Závěrem lze jen dodat, že Komise se již předběžně vyjádřila, že povinnost předkládat zjednodušený prospekt bude muset být všemi zahraničními standardními fondy, které již veřejně nabízejí či hodlají nabízet své cenné papíry na území České republiky, splněna ve lhůtě 2 měsíců ode dne publikace uvedeného konzultačního materiálu.

Lukáš Zahrádka

Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
 • Titul
  17.3.2005 12:55

  Zajímalo by mě, proč autor neuvádí před svým jménem titul, který jako zaměstnanc právnické fy bude určitě mít.P.S. Držím pěsti, více tak dobrých a poučných článků.
  Steven Seagal
 • Nezapomněl
  17.3.2005 12:50

  náhodou autor ještě na směrnice 2001/109/ES, 2001/110/ES, 2001/111/ES a 2001/112/ES? Jinak se nám to tady v drůbežárně s holkama líbilo.
  Martina Kasrojová
  • Starejte
   17.3.2005 12:53

   se radši o svý ségry slepice. Náhodou tam jsou všechny směrnice. A moc pěkný logo firmy. Fakt...
   Karel Koks
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, m/m