Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Jak si úspěšní manažeři kupují své společnosti (1)

2.2.2005 13:03
Autor: Ondřej Palát, Patria CF

V souvislosti s článkem „Proč si úspěšní manažeři kupují své společnosti“, publikovaným zde 7. prosince a s odezvami na toto téma pokračujeme v diskusi, tentokrát ale se zaměřením na detaily vlastního procesu.

Pro připomenutí, jako management buyout je označováno převzetí společnosti interním teamem sestávajícím z členů jejího vedení, kdy se manažeři podniku z pozice placených zaměstnanců posunou do role spoluvlastníků firmy. Často používané pojmy a zkratky:

* „MBO“ – čili „Management Buy-Out“ označuje situaci,kdy se skupina manažerů společnosti stane jejími vlastníky.

* „MBI“ - čili „Management Buy-In“ označuje podobný proces, při kterém noví vlastníci / manažeři společnosti přicházejí zvnějšku.

* MBO/PTP – „Public-to-private“ – je převzetí veřejně obchodovatelné společnosti managementem s podporou finančních investorů a její následné stažení z burzy.

* „LBO“ - čili „Leveraged Buy-Out - při buyoutu, je do určité míry využit bankovní úvěr. V praxi zdaleka nejčastější forma buyoutu, v článku dále diskutujeme především tuto variantu.

Na rozvinutých trzích jsou takové transakce obvyklé u společností bez ohledu na velikost. Těch větších a tedy publikovaných proběhlo v Evropě v roce 2003 přes 400, v celkovém objemu přes 80 miliard €, a tato čísla mají dlouhodobě stoupající tendenci.

Na českém trhu MBOs nejsou příliš obvyklé, přestože příklady existují a byly zmíněny v minulém článku. Nejobvyklejšími situacemi, kdy k nim v domácích podmínkách vzniká vhodná příležitost, jsou:

* Prodej společnosti nebo její části (divize) která se dostala mimo hlavní obor podnikání nebo geografické preference svého koncového vlastníka;

* Privatizace podniku; * Generační přechod společnosti z „otců zakladatelů“, kteří chtějí realizovat zasloužený zisk, na její manažery;

* Exit finančního investora, pro kterého management představuje optimálního kupce;

* Odkupy aktiv z konkurzní podstaty podniku.

Kdo a s kým

Pro buyout je typické, že se jedná o „win-win“ situaci hned pro několik stran, které mají z povahy věci zcela protichůdné zájmy, konkrétně:

* Původní vlastníci společnosti

Často po několika neúspěšných pokusech o prodej společnosti externím investorům dojdou k závěru, že divestici podniku nebo třeba jedné jeho divize mohou provést nejlépe a nejrychleji právě formou buyoutu. Získají tak pro svůj podíl kupce, který zná podnikání společnosti a její skutečnou hodnotu lépe než jakýkoli jiný potenciální investor a není ho nutné o nich přesvědčovat. Pokud ve společnosti existují skryté hodnoty, tj. ty, které kupec přicházející zvenku nenajde v účetní evidenci a které jsou často věcí spíše víry managementu než faktů, bývá management jediným kupujícím, který je ochotný tento faktor promítnout do svých očekávání.

Vlastníci společnosti mohou v praxi i podporovat management nebo zaměstnance jako potenciální kupující v rámci výběrového řízení nebo přímého prodeje. Podmínkou je, aby při tom chránili i zájmy případných minoritních akcionářů. U větších transakcí bývá standardem to, že vlastníci společnosti nejprve udělí managementu oficiální schválení k tomu, aby se začali na proces MBO připravovat, zamezí se tak pozdějším diskuzím o konfliktu zájmů.

* Manažeři / potenciální noví akcionáři společnosti

Manažeři mají možnost získat podíl na společnosti při vynaložení relativně malé finanční investice a v dlouhodobém horizontu vydělat finanční prostředky v objemu vysoce nad možnosti placených zaměstnanců.

* V řadě případů i řadoví zaměstnanci společnosti

Nejčastěji k buyoutům dochází v situacích, kdy se vlastník společnosti rozhoduje, co udělat se společností nebo podnikatelskou jednotkou stojící mimo jeho hlavní obor nebo geografickou oblast podnikání – alternativami buyoutu jsou často tvrdé osekávání nákladů nebo prodej jinému strategickému investorovi, který může mít zájem spíš o likvidaci konkurence než o rozšíření zaměstnanecké základny.

* Banky

Finanční ústavy, které poskytují většinu financování transakce, tím získávají zajímavý úvěrový obchod, při kterém většinou dochází k refinancování všech finančních závazků společnosti. Podotýkáme, že ačkoli jde v principu o přidání nového dluhu na bedra společnosti, jde častokráte o strukturu a výnos pro banku velmi lukrativní.

* Poskytovatelé privátního kapitálu (private equity)

Ti mají možnost financovat transakci, která obsahuje prvky toho, co je pro ně podstatné – dlouhodobě zainteresovaný management a díky bankovnímu financování vysoké IRR (míru výnosu z investice).

Co a za kolik - typická finanční struktura transakce:

Když management společnosti začíná zvažovat buyout, měl by při odhadu potřebného financování vzít v úvahu:

* V první řadě pochopitelně kupní cenu, která je na základě úvodního odhadu akceptovatelná stávajícími vlastníky.

* Potřebu financování provozního kapitálu podniku v několika příštích letech. Při osamostatnění podniku ze struktury mateřské společnosti dochází ke změně obchodních podmínek u části zakázek, v nejhorším případě i k jejich ztrátě.

* Případné refinancování závazků ve skupině a stávajících finančních závazků.

* Financování odkupu minoritních akcionářů (pokud se jedná o veřejně obchodovatelnou společnost a při překročení zákonných limitů) - může jít o významný podíl na celkové částce.

* Transakční náklady, tj. náklady na poradce a právníky v souvislosti s poradenstvím a založením nové společnosti, rovněž náklady na auditory – financující bankou může být vyžadována mimořádná účetní závěrka. Obvykle náklady na poskytovatele služeb v souvislosti s transakcí lze očekávat ve výši 2-5 % z celkového objemu transakce.

* Konečně často investice do dalšího rozvoje, nad rámec pouhého udržení společnosti – v případě privatizací takováto ustanovení mohou být částí privatizačních podmínek, často také bývají prosazovány private equity investorem, který má zájem svůj podíl ve společnosti maximálním způsobem zhodnotit.

Naopak, na straně potenciálních zdrojů pro financování transakce stojí:

* Banky
* Mezzanine / Private equity
* Vklad managementu

Detailům financování, typickému harmonogramu transakce a dalším aspektům MBO se budeme brzy věnovat v navazujícím článku.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.6.2018
18:39Ještě lepší než Amazon  
17:43Pražská burza v červeném, ale Kofola po středečním propadu šplhá vzhůru! V Evropě trpěly banky a automobilky
17:29Koruna dokázala najít oporu, libře pomohla BoE, dolar ztrácí  
16:11Spor USA-Čína: Daimler je první, kdo bije na poplach. Přibudou jiní?
15:10Koruna rozdivočela před ČNB. Nejslabší od října  
14:47Páteční valnou hromadu ČEZ budou provázet spory, soudí analytici
14:45Německo na pomoci Řecku vydělalo přes 2,9 miliardy eur
14:33Finanční ředitel společnosti Kofola Buryš dokoupil zlevněné akcie
13:44Britské sazby beze změny, ale po vyrovnanějším hlasování. Libra stoupá
12:56ČEZ před valnou hromadou: Transformace nebo rozdělení (prognóza analytika Patrie)  
11:27Dvojí vstup Xiaomi na burzu: Jak nakrmit vlka a kozu si nechat
10:56Koruna atakuje 26,00 - ranní pád naznačuje ústup spekulantů z české měny  
10:37Pražská burza u zelené nuly, Kofola se vrací na původní hodnoty. V Evropě se trápí automobilky
9:43Kofola kupuje slovenského výrobce minerální vody Kláštorná
9:12Rozbřesk: Konec řecké ságy - blíží se odpuštění dluhu
8:59Čínské investice v USA letos klesly o 92 %. Peking začal prodávat i americký dluh
8:56Evropa by mohla následovat Ameriku do zeleného, Německo nerozhodné  
8:25MMF schválil úvěr 50 miliard USD pro Argentinu
6:18Ocitli jsme se v bublině podnikového dluhu?
20.6.2018
22:02Wall Street zakončila nerozhodně, Oracle po výsledcích -7 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.