Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak zvýšit zaměstnanost i nezaměstnanost zároveň: výběrové šetření pracovních sil ve 4. čtvrletí 2004

Jak zvýšit zaměstnanost i nezaměstnanost zároveň: výběrové šetření pracovních sil ve 4. čtvrletí 2004

31.1.2005 9:32
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Možná to zní jako nesmysl, ale skutečně se tak stalo. Počet zaměstnaných osob v české ekonomice dosáhl v posledním čtvrtletí loňského roku 4 732,9 tis. osob, což je ve srovnání s koncem roku 2003 o 7,9 tis. osob více. Zaměstnání hledalo v minulém kvartálu 420,2 tis. osob a jejich počty se meziročně zvýšily o 5,7 tis. osob.

Vysvětlení je nicméně prozaické: Zvyšuje se počet osob v produktivním věku a s tím i počet ekonomicky aktivních osob. Prozatím přináší stárnutí populace rozšiřování skupiny osob v produktivním věku. Generace prvních „baby boomers“ z poválečných let ještě neodešla na penzi a jejich potomstvo, druhá vlna baby boomers, už zpravidla pracuje, nebo alespoň dlí v registrech úřadů práce. Zhruba za deset let se ovšem situace začne měnit. První vlna bude odcházet na penzi a na trhu práce, stejně jako v penzijním systému, to bude cítit.

Za růstem zaměstnanosti v ČR stojí především zvýšení počtu zaměstnanců o 46,2 tis. osob. Naopak živnostníků je 30,7 tis. méně. Zavedení minimální daně a zvýšení vyměřovacího základu pro OSVČ je patrně hlavní příčinou. Přesto zůstává podíl podnikatelů na celkové zaměstnanosti v ČR nadprůměrný ve srovnání s ostatními zeměmi EU, jak dokládá srovnání ČSÚ. V rámci sektorů se zaměstnanost snížila v zemědělství, ale stoupla v průmyslu i službách. Nejvíce se zvýšil počet osob pracujících ve zdravotnictví a stavebnictví. Celková míra zaměstnanosti dosáhla 54,5 % a byla o 0,5 procentního bodu nižší než o rok dříve. Zde může dojít k drobnému zmatení. V textové zprávě ČSÚ uvádí míru zaměstnanosti 64,5 %, neboť ji počítá jako poměr zaměstnaných a populace ve věku 15-64 let, zatímco v doprovodných tabulkách je uvedena míra zaměstnanosti 54,5 %, která je spočítána na populaci všech osob starších patnácti let.

Míra nezaměstnanosti se meziročně zvýšila o 0,1 procentního bodu na 8,2 %. A mohlo být hůře, kdyby rostoucí část populace nezůstávala mimo trh práce. Míra ekonomické aktivity klesla na 59,3 % z 59,4 % a konci roku 2003. Ekonomická aktivita podle tohoto měřítka klesá prakticky nepřetržitě od roku 1993.

Vzestup zaměstnanosti po téměř dvou letech přispěl ke zvýšení produkčního potenciálního české ekonomiky. Ke zvyšování potenciálního produktu nyní přispívají všechny složky: rostoucí produktivita výrobních faktorů, zvýšení kapitálové zásoby i vzestup zaměstnanosti. Klesající míra ekonomické aktivity a rostoucí míra nezaměstnanosti nicméně ukazují, že by ekonomika a životní úroveň mohly růst rychleji.


Váš názor
 • Pavel zesilel...
  31.1.2005 21:24

  Proboha... Pavle: Jsi velmi nenarocny ze? A nikdy nepoznal nic normalniho...Vychvalovat opravdu neni co ani po precteni tohoto ponekud vice nez optimistickeho clanku na Patrii... Ta cisla o nezamestnanosti udavaji pocet zamestnanych ale jaksi mlci o 540,000 lidech kteri jsou registrovani a dalsich desetitisicich kteri se do "optimisticky naladenych" statistik nevejdou... Nezamestnanost ve skutecnosti neni pod 10%. Uredne ovsem 8,2% a verim ze se najde i lepsi "meritko" a bude i pod 8%. Cisla cisla cisla.... Vlada CSSD je to nejhorsi co mohlo ceskou ekonomiku potkat. Nastesti podle diskuzi v ostatnim ceskem tisku vcetne diskuzni "kavarny" na socdem.cz mohu odhadnout jak dopadnou volby za onech asi 540 dni. Optimista jsem ja,pesimiste pak CSSD.
  Thyronx
 • výběrové šetření za - nezaměstnanosti
  31.1.2005 14:48

  temné vize našich předních analytiků se opět nanaplnily, stejně jako jejich vize o krachu penzijního systému od nebližších let. Ta ČSSD to asi tak špatně nevede a ekonomiky roste i bez "rovné " daně pro bohaté. Při půmilionové nezaměstnańosti nám asi díky nízké porodnosti nehrozí nedostatek pracovních sil, stačí je pouze motivovat a slušně zaplatit a omezit přísun levných pracovních sil ze zahraničí.Není žádoucí mít zde co nejlevnější výrobky z Asie na něž nejsme schopni nízkým vývozem získat peníze na nákup, lépe poněkud dražší za využití tuzemských pracovních sil. Výroba pro výrobu je nesmyslná a ničí přírodu
  Pavel
  • Kdyby hloupost nadnasela ...
   31.1.2005 22:35

   Musim souhlasit s predrecnikem, ze to co jste tady vypotil je naprosty blabol hodny zaka 3. tridy zakladni skoly. Predpokladam, ze duvodem vasich nazoru je neznalost (i elementarnich zakonitosti) a tak asi nema smysl vam nejak oponovat ...
   Black.
  • Krach penzijniho systemu
   31.1.2005 15:16

   Ehm ... docela me desi, ze pravdepodobne muzete volit. Takovouhle koncentrovanou snusku blabolu clovek hned tak nevidi. Je videt, ze bud o problemech nepremyslite, nebo jaksi nemate infromace. Napriklad - jak si, proboha, predstavujete krach penzijiho systemu? Ze Skromach zacne o pulnoci v pyzamu zoufale pobihat po uradu vlady a rabujici dav duchodcu bude vyhazovat uredniky z oken MPSV na dlazbu? To, co se v tehle zemi deje a asi jeste dlouho dit bude, je pomale chatrani a zaostavani. Bude cim dal tim vic duchodcu, ktere bude zivit cim dal tim mensi pocet pracujicich obcanu CR. Krach mozna nastatne tehdy, az se vetsina schopnych a pracovitych jedincu odstahuje z CR a opusti nas system socialniho zabezpeceni ... zatim je to nastesti daleko, ale pokud to nastane, tak Bud s nami ...
   Phickus
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů