Koruna přes snížení úrokových sazeb, které ji negativně zasáhlo, končí v týdenním bilancování opět silnější – na úrovni 30,20 Kč za euro. Týden byl přitom bohatý na nové domácí ekonomické zprávy. Vůči dolaru česká měna zavírá poklesem na 23,21 Kč/USD – dolar sice k euru zprvu poklesl po nevydařené zprávě o růstu HDP USA za 4Q, později odpoledne však znovu posiluje na aktuálních 1,3030 USD/EUR.
V České republice bude v tomto roce pravděpodobně nižší inflace, než se dříve čekalo. Vyplývá to z aktualizovaných prognóz ministerstva financí a ČNB. Centrální banka rovněž snížila svůj optimistický odhad růstu HDP, zatímco MF ten svůj pesimistický mírně vylepšilo. Obě instituce tak očekávají zhruba + 3,8 % pro letošní rok. Pro korunu znamenají nové předpovědi mírnou změnu ve vnímání budoucích fundamentů, důležitější je však snížení úrokových sazeb, a to ne pro zhoršení úrokového diferenciálu, tedy to, že se stanou investice do koruny opět o něco méně atraktivní, nýbrž jakožto signál ČNB, že je koruna příliš silná.
Ve středu koruna posílila až na 29,98 Kč za euro, což je nejsilnější hodnota od září 2002. Psychologická úroveň 30,00 však nevydržela příliš dlouho a ukázala se jako hladina silnější rezistence. I v dalších dnech budou na českou měnu působit spekulace na příliv zahraničního kapitálu, sentiment by však mohla příští pátek zhoršit data o českém zahraničním obchodu za prosinec (očekáváme propad do deficitu 14 miliard korun). V zásadě došlo kvůli snížení sazeb ČNB k zhoršení sentimentu na korunu, jejíž kurz odhadujeme v příštím týdnu do pásma 30,00 až 30,50 Kč za euro.
Výrazně dnes posílila slovenská koruna na 38,30 SKK/EUR, když centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny. NBS přitom v prosinci prointervenovala na devizovém trhu 600 mil. eur, aby měnu oslabila.
Americký dolar dnes nezaznamenal k euru výrazné výkyvy, přestože byl zveřejněn velmi důležitý údaj o růstu HDP v USA. Největší světová ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí posílila o 3,1 %, když se čekalo +3,5 % - dolar v reakci poklesl na denní minimum 1,3082 USD/EUR (více
ZDE). Později odpoledne však dolar posílil až na denní maximum 1,2986 USD/EUR, když prudce oslabila cena ropy po zvěstech o tom, že kartel OPEC nerozhodne o víkendu o snížení těžby této komodity. Také příští týden by měl eurodolar zůstat v pásmu 1,29 až 1,33 USD/EUR – čeká se na summit G7. Zhu Min z čínské centrální banky dnes řekl, že není potřeba reformovat měnový režim země.