Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nezaměstnanost lépe nebo hůř?

Nezaměstnanost lépe nebo hůř?

10.6.2002 9:11
Autor: 

Míra nezaměstnanosti v květnu klesla v souladu s našimi odhady na 8,6% z 8,8% v dubnu. Počet registrovaných uchazečů o zaměstnání klesl z 456,4 tis. v dubnu na 447,9 tis. na konci května. Ve srovnání s loňským květnem je však nezaměstnaných o více než 27 tis. více a měsíc od měsíce se meziroční srovnání zhoršuje. Do vývoje na trhu práce promluvily opět především sezónní faktory. K reálnému zlepšení však nedošlo. Po očištění od vlivu sezónních faktorů míra nezaměstnanosti setrvává na úrovni 9,0%.

Obdobný vývoj můžeme pozorovat také u počtu osob pobírajících příspěvek v nezaměstnanosti. Zatímco díky sezónním pracovním příležitostem jejich počet ve srovnání s dubnem mírně klesl, oproti stejnému měsíci loňského roku jejich počet vzrostl o téměř 16 tis. Problém je v tom, že vývoj na trhu práce je letos horší nejen ve srovnání s loňským rokem, ale také s rozpočtem na letošní rok. To na jedné straně zvyšuje výdaje na pasivní politiku zaměstnanosti a na straně druhé to může vést k nižšímu než očekávanému výběru daně z příjmu fyzických osob.

Naději na brzký obrat k lepšímu nedává pohled na vývoj počtu volných pracovních míst. Pracovní úřady na konci května nabízely 49,5 tis. volných pracovních míst. To je sice o pár stovek více než v dubnu, loni v květnu však bylo 60 tis. volných pracovních míst. V souladem s vývojem volných pracovních míst setrvává počet nezaměstnaných na jedno volné místo nad cifrou 9, což je o dva více než před rokem.

Bez výrazné akcelerace hospodářského růstu nebo strukturálních změn v české ekonomice nelze očekávat výraznější změny současného stavu na trhu práce. Na konci letošního roku očekáváme míru nezaměstnanosti na úrovni 9,0%.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data