Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MF: Novela zákona o podnikání na kapitálovém trhu  představena veřejnosti

MF: Novela zákona o podnikání na kapitálovém trhu představena veřejnosti

19.1.2005 13:06
Autor: 

Následuje tisková zpráva MF
Ministerstvo financí dnes představilo návrh novely zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. "Novela do našeho právního řádu zejména převádí nové směrnice Evropského společenství, reaguje ale také na první zkušenosti s novou úpravou kapitálového trhu platnou od minulého roku," shrnuje smysl zákona Tomáš Prouza, náměstek ministra financí zodpovědný za finanční trhy.

"Máme zájem o diskusi s odborníky na kapitálovém trhu. Řada z nich se účastnila již přípravy zákona a názory dalších bychom rádi získali prostřednictvím veřejné diskuse. Návrh zákona jsme proto umístili na webové stránky ministerstva (www.mfcr.cz) a oceníme názor každého, kdo na kapitálovém trhu působí," říká Tomáš Prouza. "Vzhledem k zájmu podporovat diskusi budeme stejně postupovat i u dalších návrhů zákonů týkajících se finančních trhů," dodává.

Zaslané příspěvky ministerstvo financí vyhodnotí a zváží zapracování podnětů do tohoto návrhu zákona či v případě připomínek koncepčnějšího charakteru do další novely zákona o podnikání na kapitálovém trhu, kterou bude nutné připravit vzhledem k dalším nově přijatým směrnicím v oblasti poskytování investičních služeb. Připomínky je možno zasílat na adresu zpkt@mfcr.cz do 7. února 2005. Ministerstvo financí nebude odpovídat jednotlivě na každý zaslaný podnět, ale do 7. března 2005 zveřejní zprávu s vyhodnocením obdržených připomínek.

Základní oblasti připravené novely je možno shrnout takto:

Transpozice směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/71/ES o prospektu, který má být zveřejněn při veřejné nabídce akcií.
Směrnice sjednocuje dosud roztříštěnou úpravu informačních povinností emitentů a pro emitenty zavádí jednotný evropský pas. Bude-li prospekt schválen v jednom členském státě, bude platný i ve všech ostatních, což emitentům přinese významnou úsporu nákladů. Toto pravidlo by také mohlo přispět k významnému rozvoji akciového trhu v České republice, kde budou moci být snadněji obchodovány zahraniční cenné papíry, které jsou již přijaty k obchodování v jiném členském státu Evropské unie. Českým investorům se tak zjednoduší investování do řady atraktivních zahraničních cenných papírů.

Dokončení implementace směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/6/ES o obchodování zasvěcených osob a manipulaci s trhem a souvisejících směrnic věnovaných poctivé prezentaci investičních doporučení, uveřejňování střetu zájmů a definování vnitřních informací.

Vedle zavedení evropských směrnic do českého práva zákon také lépe upravuje některé oblasti činností na kapitálovém trhu. Jde například o upřesnění postupu při veřejných dražbách cenných papírů, pravidel pro mimoburzovní trh, poskytování náhrad z Garančního fondu obchodníků s cennými papíry nebo o upřesnění způsobu, jakým Komise pro cenné papíry registruje investiční zprostředkovatele nebo naopak jejich registraci ruší.

Navrhovaný zákon dokončuje implementaci směrnice Evropského parlamentu a Rady 2002/65/ES o uvádění finančních služeb pro spotřebitele na dálku. V souladu s evropskými předpisy se tak v občanském zákoníku upravují pravidla pro dálkové poskytování (tedy prostřednictvím telefonu a internetu) bankovních služeb a spotřebitelských úvěrů s důrazem na ochranu zákazníků finančních institucí. Shodná úprava pro oblast cenných papírů a pojištění je již zapracována do příslušných oborových zákonů.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data