Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropská komise zjednodušila předávání osobních dat do nečlenských zemí EU

Evropská komise zjednodušila předávání osobních dat do nečlenských zemí EU

17.1.2005 15:26
Autor: 

Evropská komise (dále jen “Komise”) schválila 7. ledna 2005 nová vzorová smluvní ujednání určená pro podnikatele předávající osobní údaje subjektům ze států, které nejsou členy Evropské unie. Záměrem pro přijetí nových ujednání bylo zjednodušení procesu předávání osobních údajů do nečlenských zemí Evropské unie za současného zajištění adekvátních záruk ochrany osobních údajů.

Nově schválená vzorová ustanovení rozšířila škálu již existujících vzorových ustanovení schválených Komisí v červnu 2001. Nová vzorová ustanovení jsou výsledkem více než tříleté spolupráce expertní komise EU a zástupců sdružení podnikatelů v čele s Mezinárodní obchodní komorou. Uvádí se, že některá z nových vzorových ujednání (např. pokud jde o řešení sporů či rozložení odpovědnosti) jsou pro podnikatele příznivější při zachování obdobné míry ochrany osobních údajů, jakou poskytovala vzorová ujednání z roku 2001.

Podnikatelům se tak otvírá možnost aplikovat ve své smluvní praxi vzorová ujednání a docílit v souvislosti se zpřístupňováním osobních údajů do nečlenských zemí EU souladu s požadavky směrnice EU o ochraně osobních údajů. V této souvislosti je potřeba zmínit, že zvláštní smluvní ujednání není nutné při předání osobních údajů do vybraných nečlenských států Evropské unie - např. do Švýcarska, Kanady nebo Argentiny, protože uvedené země podle Komise poskytují dostatečnou ochranu osobních údajů. Mimo to není zvláštních ujednání potřeba ani v případě přenosu osobních údajů ve prospěch těch společností z USA, které naplňují tzv. bezpečná pravidla ochrany soukromí vydaná Ministerstvem obchodu USA ('Safe Harbor' Privacy Principles).

Komise v současnosti spolupracuje s národními úřady zabývajícími se ochranou osobních údajů na přípravě dalších alternativních způsobů ochrany osobních údajů při jejich předávání do nečlenských zemí EU (mimo postupy umožněné v současnosti), zejména na pravidlech závazných pro společnosti (kodexu správné praxe), která by v budoucnu mohla být alternativou k používání vzorových smluvních ujednání.

Nová vzorová ujednání jsou zpřístupněna na internetové adrese: http://europa.eu.int/comm/internal_market/privacy/docs/modelcontracts/c-2004-5271_en.pdf.

Tomáš Porupka

Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data