Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MPO chce pomoci ČEZu získat kontrolu nad Severočeskými doly

MPO chce pomoci ČEZu získat kontrolu nad Severočeskými doly

14.1.2005 9:34
Autor: Tomáš Gatěk, Patria Finance

Během včerejšího dne se akcie ČEZu obchodovaly ve srovnání s předešlým dnem až o 6,6 % níže. Tento výrazný pokles byl způsoben komentáři ministra průmyslu, že by ČEZ mohl od státu (který vlastní 67% podíl ve společnosti) odkoupit 16 % vlastních akcií. Ministr Urban dodal, že prodej 16% státního podílu v ČEZu bude projednáván na řádné valné hromadě společnosti 21. ledna. Hovořili jsme s ČEZem, kde nám nejprve řekli, že ČEZ zvažuje koupi 16% podílu a jeho pozdější prodej se ziskem, což by mohlo naznačovat, že společnost věří ve své budoucí silné výsledky. Později během dne vydala nicméně společnost oficiální prohlášení, ve kterém říká, že si je vědoma toho, že vláda zvažuje několik možných způsobů prodeje 16% podílu. Pokud by se vláda rozhodla, že prodá podíl ČEZu, bude se představenstvo touto možností zabývat, a to především z pohledu svých akcionářů. Další detaily nebyly zveřejněny.

Náměstek ministra průmyslu Martin Pecina řekl, že ČEZ by neměl vyplácet dividendy či je alespoň nezvyšovat a využít volné peněžní prostředky na zahraniční expanzi. Názor náměstka Peciny je ale v rozporu s ministrem financí, který by chtěl, aby ČEZ dividendy naopak vyplácel. Společnost v konferenčním hovoru pořádaném k příležitosti výsledků za 9M 2004 uvedla, že má v úmyslu lineárně zvyšovat výplatu dividendy ze současných 8 Kč na akcii na 12 Kč do roku 2006/2007.

Ministerstvo průmyslu navrhne plán, jak pomoci ČEZu k získání kontroly nad Severočeskými doly (SD), které jsou domácími největšími uhelnými doly, aby v budoucnosti byly zajištěny stabilní ceny a dodávka uhlí. Ministerstvo průmyslu by mělo připravit plán privatizace státního 55% podílu v SD do konce února. Podle náměstka ministra, Martina Peciny, by celkové náklady mohly dosáhnout až 10 mld. Kč (tj. 17 Kč na akcii ČEZu), v závislosti na velikosti podílu, který by ČEZ získal. Připomínáme, že ČEZ v současnosti vlastní 37% podíl v SD.


Váš názor
 • EK
  14.1.2005 11:14

  a co na to poví Brusel ? ... manipulace veřejné soutěže , nedovolená podpora , monopol...?
  rýpal
 • a co Appian?
  14.1.2005 9:57

  No a co Urbanova "integrace pánve"? To teď Urban nechá Tondu Koláčka s MUSkou na holičkách? To se mi nějak nezdá, za tím ještě něco bude.
  xxx
  • To si piš, že nenechá
   14.1.2005 12:02

   Severočeská uhelná zvítězí.
   Kozina
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y
9:00CZ - Nezaměstnanost
10:30UK - Průmyslová výroba, m/m