Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Schodek běžného účtu v loňském roce patrně pod 150 mld. Kč

Schodek běžného účtu v loňském roce patrně pod 150 mld. Kč

13.1.2005 10:27
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Schodek běžného účtu platební bilance se v listopadu snížil na 6,1 mld. Kč z říjnových 12,9 mld. Kč. Nečekaný přebytek obchodní bilance je hlavní příčinou snížení salda běžného účtu. V záporném teritoriu jej ovšem nadále drží výplaty dividend do zahraničí a reinvestované zisky.

Saldo obchodní bilance v listopadu činilo 5,2 mld. Kč, jenže bylo kladné a nikoli záporné, jak se očekávalo. To bylo důvodem, proč původní medián odhadů schodku běžného účtu shromážděných agenturou Reuters klesl z 13,9 mld. Kč na 3,2 mld. Kč po opětovném dotázání analytiků. Zde již žádné překvapení přijít nemohlo.

Bilance služeb se jen s potížemi udržela v přebytku. Listopadové kladné saldo 161 milionů Kč je nejnižší od doby, kdy ČNB zveřejňuje měsíční údaje o platební bilanci.

Bilance výnosů je hlavní zdrojem schodku běžného účtu. V listopadu zde záporné saldo činilo 10,7 mld. Kč, z toho 5,5 mld. Kč jde na vrub reinvestovaným zisků a 3,5 mld. Kč repatriaci zisků. V loňském roce se ovšem podíl reinvestovaných zisků na výnosech ze základního kapitálu zvýšil.

Indikací posunu české ekonomiky do jiné fáze životního cyklu investic je také fakt, že se na přílivu přímých zahraničních investic zvyšuje podíl reinvestovaných zisků na úkor přílivu nových investic do základního kapitálu. Proto lze očekávat, že i letos bude hlavní zátěží běžného účtu bilance služeb.

Kromě přímých investic ovlivnily finanční účet také obchody s dluhopisy. Nákupy zahraničních dluhopisů vedly ke schodku bilance portfoliových investic 8,1 mld. Kč.

Podle našeho odhadu se schodek běžného účtu loni snížil na 147 mld. Kč z předloňských 157 mld. Kč. Díky mimořádně nízkému schodku v posledním čtvrtletí by měl schodek běžného účtu v poměru k HDP klesnout na 5,3 % HDP.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
7:00CECONOMY AG (09/18 Q4)
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
13:00General Mills Inc (11/18 Q2)
16:00USA - Prodeje starších domů
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba