Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
16 % ČEZu může od státu odkoupit samotný ČEZ

16 % ČEZu může od státu odkoupit samotný ČEZ

13.1.2005 9:15
Autor: Tomáš Gatěk, Patria Finance

ČEZ pořádá 21. ledna řádnou valnou hromadu. Program jednání zahrnuje změnu ve stanovách společnosti spojených s restrukturalizací ČEZu, dále opční plány vrcholného vedení a sponzorství. Podle ministra průmyslu Milana Urbana by VH rovněž mohla rozhodnout o prodeji státního 16% podílu samotnému ČEZu (vláda vlastní celkem 67% podíl ve společnosti). Ministr Urban dodal, že návrh podal sám ČEZ. Nicméně ministr Urban řekl, že ještě neučinil konečné rozhodnutí. Připomínáme, že vláda nebyla jednotná ohledně prodeje 16% podílu v ČEZu. Zatímco ministr průmyslu se stavil proti prodeji, ministr financí prodej podílu naopak podporoval. Zdroj: ČTK

Ministr průmyslu rovněž řekl, že ČEZ by měl vlastnit významný podíl v Severočeských dolech (SD), které jsou domácími největšími uhelnými doly, aby v budoucnosti byly zajištěny stabilní ceny uhlí. Vláda by měla do měsíce připravit privatizační návrh na SD. Zdroj: Právo

Úřad na ochranu hospodářské soutěže přezkoumá zvýšení cen elektrické energie pro rok 2005 na základě stížnosti, že ČEZ zneužívá svého monopolního postavení. ČEZ zvýšil své průměrné velkoobchodní ceny o 11 %. Zdroj: MF Dnes

Druhý blok jaderné elektrárny Temelín byl včera znovu uveden do provozu poté, co byly odstraněny závady v odvodňovacím systému.


Váš názor
 • A co takhle podívat se do obchodního zákoníku!
  13.1.2005 11:32

  především společnost může nabívat své akcie jen do výše 10% a to jen na dobu nepřesahující 18 měsíců.
  jan
 • K vládě se raději ani nevyjdařuji
  13.1.2005 11:00

  ... jsou tam totiž takový experti, že to svět neviděl! A pochybuji o zdravém rozumu místopředsedy Jahna, který chce své liberální pravicové názory protlačit skrze socialistya lidovce, je snad blázen? Však už teď ho Grossman pěkně setřel s novou koncepcí zdravotnictví. Ať už jsou volby, ale nevyhraje ani ODS, chtělo by to něco nového.
  Martin H.
 • Dotaz
  13.1.2005 10:20

  Vysvětlete prosím laikovi co by to znamenalo, kdyby ČEZ odkoupil své vlastní akcie. Dojde potom k odpovídajícímu zvýšení nominálu ostatních akcií na trhu? Proč kurz ČEZ náhle padá, souvisí to s touto zprávou?
  Dušan D.
  • Nechápu reakce obchodníků?
   13.1.2005 10:28

   Tak takové šokové terapie se na naší burze stávají běžným chlebem a mě už docela štve, jak obchodníci bázlivě jednají. To je pro ČEZ tak špatná zpráva, že během hodiny obchodování se prodají akcie za půl miliardy, a akci jdou silně ke dnu? Myslím, že ne. Stejně tak si myslím, že doporučení jistých obchodníků, jako např. Patria k Zentivě jsou lživá a vytváří iluzi, že Zentiva na více nemá. Pamatujete co psala Patria o ČEZ ... nikdy nepůjde na 200Kč a ehjle, byl skoro 400Kč! Takže klid a nohy v teple a nakupujte znova ČEZ! Akcie energetických společností porostou, ostatní jsou bláboly!
   Martin H.
   • to není reakce obchodníků
    13.1.2005 10:46

    ale spekulantů. Po tak mimořádném růstu se jen čeká na jakoukoliv příležitost ke korekci.
    Mike
    • Přesně tak
     13.1.2005 10:50

     Myslel jsem spekulanty, ne obchodníky, i když někdy je tato hranice velice rozmazaná :o/
     Martin H.
   • Aha ...
    13.1.2005 10:38

    Koukám na další zprávu, ČEZ prý možná těch 16% umístí na trh. To by potom mohlo vysvětlit ten pokles, v kombinaci se zprávou o projednávání stížnosti na zvýšení velkoobchodních cen elektřiny. Ovšem reálně to není nic víc než 2x "možná".
    Dušan D.
    • peníze a kontrola firmy
     13.1.2005 10:51

     Zásahy a prohlášení vládních představitelů jsou naprosto zoufalé. Ve snaze odkoupit 16% akcií samotnou společností spatřuji snahu managementu vyhovět tlaku vlády na zajištění peněz do bezedného státního rozpočtu a také o snahu samotného managementu Čezu o udržení si větší kontroly nad firmou (raději než to prodat konkrétnímu vlastníkovi a přiblížit tak privatizaci).
     Milan
    • Přesně tak
     13.1.2005 10:44

     Na české burze jsou jen samé "možná". Kolikrát už ČEZ, ČTel a další doplatili na zprávy o privatizaci. A podívejme, ČTel nakonec schválili tak, jak to schválili a akcie najednou rostou. Většina analýz předtím byla vedena tím směrem, že akci začnou okamžitě padat a kdo ví kam a REALITA NENÍ ANALÝZOU! K vyšetřování o cenách elektřiny ... myslím, že to půjde zase do jiných sfér a že to ČEZ nezasáhne. Ale mě je to opravdu jedno, já vydělám tak i tak.
     Martin H.
 • Na šachovnici se zvedl prach
  13.1.2005 9:56

  RUKA je připravena k tahu ...
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y
9:00CZ - Nezaměstnanost
10:30UK - Průmyslová výroba, m/m