S korunou se dnes obchodovalo v pásmu 30,38 až 30,47 Kč za euro, ve srovnání s koncem loňského roku je česká měna o několik haléřů slabší (dnešní závěr 30,42). Trh však postrádal likviditu velkých londýnských bank. K dolaru koruna oslabuje o 30 haléřů na 22,58 Kč/USD, dolar k euru posiluje díky obnovenému nákupnímu zájmu globálních investorů na 1,3470 USD/EUR.
Informace o nižším schodku státního rozpočtu za rok 2004 neměla na devizový trh žádný vliv. Stejně tomu bylo s komentářem guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy k vývoji koruny, resp. k vlivu silnější měny na měnovou politiku banky. Hlavní událostí týdne bude ve středu zveřejnění bilance zahraničního obchodu ČR za listopad. Očekáváme prohloubení schodku na 6 miliard korun, což je v souladu s konsensem trhu.
Technické meze koruny vidíme na 30,30 a na 30,55 Kč za euro. Teprve zítřek ukáže, zda budou pokračovat tlaky na posílení české měny, které byly patrné na konci roku. Podle dnes zveřejněného průzkumu agentury Reuters očekává deset největších analytických týmů zabývajících se českou ekonomikou oslabení koruny v horizontu jednoho měsíce v průměru na 30,70 Kč/EUR.
Dolar k euru dopoledne dosáhl denního minima 1,3570, aby po obědě začal znovu výrazněji posilovat. Jeho kurz se tak vzdálil na dva centy od historického minima (1,3667). Index ISM aktivity v průmyslu v USA za prosinec sice vzrostl na nečekaných 58,6 bodů, jeho dílčí index zaměstnanosti však zklamal – jde o signál, že se v pátek trh nedočká příznivých komplexních údajů o zaměstnanosti ve Spojených státech? Korekce dolaru po nezájmu v závěru roku 2004 se dala očekávat, přestože velmi dlouhodobý výhled není pro dolar nijak pozitivní.